Světlo má negativní dopad na spánek
Víte, proč žárovky vyzařují světla v různých barevných odstínech? Jde o barevnou teplotu, podmíněnou tím, jak moc je těleso v žárovce zahřáté. Barevná teplota se pak měří v kelvinech (K). Světla s 2 500 - 3 500 K mají barvu teple bílou a mají nažloutlý odstín. V rozmezí 4 500 až 6 500 K se nacházejí světla denní bílé barvy, které jsou charakteristické neutrálním odstínem. A od 7 500 do 10 000 K jsou světla studené bílé barvy, které mají modrý odstín.
Je pravda, že používání LED světla s chladně bílým nebo denním bílým světlem může snižovat kvalitu spánku. Důvod ale neleží v samotných žárovkách, nýbrž v tom, že jde o druh světla blízký k běžnému dennímu, který lidský mozek podněcuje k aktivitě. Tím pádem se v našem těle snižuje produkce hormonu melatoninu, který nám pomáhá usnout.
Jak řešit tento problém? Používejte tento druh žárovek v místnostech, které používáte pracovně, případně se v nich nezdržujete v pozdějších hodinách. Do ložnice a dalších prostor, kde se večer vyskytujete, si dejte žárovky teple bílé barvy.
Jsou jedovaté a vypouští toxické výpary
Obáváte se, že svícením se z LED světel dostávají škodlivé látky? Kompaktní zářivky a reflektory v sobě mají malé množství rtuti, což je také, důvod, proč nesmějí být vyhazovány do běžného odpadu. Nicméně, při jejich užívání na vás nebude mít tento výskyt rtuti jakýkoliv dopad.
Problém může ale nastat v momentě, kdy se žárovka roztříští. Potom byste měli dbát na to, abyste ji odklidili s nasazenými rukavicemi a ochranou maskou na obličeji.
Způsobuje bolesti hlavy nebo nepravidelný srdeční tep
Někteří uživatelé LED osvětlení uvádějí, že je při jejich používání bolí hlava nebo dostávají srdeční arytmie. Pokud ale netrpíte přecitlivělostí na výskyt elektrické energie, tak bude příčina jinde. Mnohem pravděpodobnější je, že osvětlení nepatrně bliká, případně září natolik silně, že je vám to fyzicky nepříjemné.
Pořiďte si proto LED osvětlení od důvěryhodných výrobců a tím pádem s kvalitními součástkami. Dávejte také pozor na správné nastavení stínidel, ve kterých se žárovka nachází. Světlo by jinak mohlo dopadat v úhlu, který by byl nepříjemný pro váš zrak.
Má dopad na přírodu
Stejně jako chladné nebo denní bílé světlo podněcuje k aktivitě lidský mozek, tak stejný dopad má také na rostliny a zvířata. V případě nočních živočichů má dokonce střídání světla a tmy určující význam pro biologický rytmus. Jak být v tomto případě ohleduplný a zároveň osvětlit dané místo?
Především zvažte, zda opravdu potřebujete mít LED světla v místech, která mohou mít dopad na přírodu. Pokud ano, tak si pořiďte ty s teplou bílou barvou, tudíž jemně žlutým odstínem.
- PR článek -