Feng-šuej a světlo

23.1.2009

Světlo je přirozeným prostředím pro život člověka. Jeho nedostatek působí negativně na celý organismus, mohou vznikat psychické poruchy až deprese. Cítit se doma dobře je základem spokojeného života. Ovlivnit prostředí však můžeme pomocí čínského umění feng-šuej.

Feng-šuej a světlo

Základem harmonie je řada prvků, s nimiž čínské učení pracuje. Pro aktivizaci pozitivní energie platí takzvaná energie čchi, která v obytném prostoru proudí všemi směry. Její tok ovlivňuje řada věcí, například předměty rozmístěné po bytě, orientace ke světovým stranám či poloha dveří a oken.

Aktivizovat kladnou energii lze i navozením správných světelných poměrů. Nejsou to však jen svítidla, ale také předměty, které světlo odráží. Například koule z křišťálu, lampy, zrcadla, akvária, fontány, ale i hifi technika či bytové doplňky z kovu jako jsou různé zvonkohry, samohyby nebo plastiky.

K nejčastěji využívaným předmětům, které energii mohou doplnit či ji posílit patří stojací lampy se světlem namířeným ke stropu. Jejich účinek je spojen s energií země, odkud ji čerpají a odražený paprsek světla posílají zpět do prostoru. Proto mají být v místnosti světla umístěná tak, aby svítila vždy nahoru a do stran, nikoliv dolů, což se projevuje na energii čchi jako „negativní světlená sprcha“. Bodová světla jsou pro tento účel naprosto nevhodná a je lépe využít svítidla nástěnná.

Pocit z osvětlené místnosti musí být pozitivní

K navození příjemné nálady plní svůj účel stolní lampy, které jsou vhodné i pro osvětlení tmavých částí místnosti . Pokud budou svítit nahoru, mohou nízkou místnost například i opticky prodloužit a jakoby více otevřít. V rohu bohatství, což je v jihovýchodní části místnosti, mohou stimulovat pozitivní energii. .Hlavní osvětlení místností nesmí v žádném případě oslňovat a musí být v souladu s barevností stěn. Vhodná je žlutá, antické zeminy, krémová, béžová, teplé pastelové a tyrkysové tóny, Příznivými barvami pro obytný prostor jsou takové, které světlo nepohlcují.

Vynikajícím doplňkem jsou zrcadla. Odrážejí světlo, a pokud se v něm zrcadlí zvonkohra, jejich pozitivní energie se v prostoru ještě znásobí. Účinek zrcadla posílí i svítidlo umístěné nad zrcadlem tak, aby neoslňovalo, ale také nevytvářelo nežádoucí stíny.

Přirozené světlo, aneb všeho s mírou

Pode feng-šuej by se měla okna otevírat směrem ven, symbolizuje to přátelské gesto k pozitivní energii, která plyne v okolí. Okna by měla být maximálně na dvou stěnách místnosti. Příliš mnoho oken vede k potlačení příznivého efektu a rovněž by neměla být umístěna přímo proti hlavním dveřím, protože pak unikají   kladné proudy čchi. Stejně jako nevhodné umístění oken škodí i přemíra slunečního svitu   proti tomu se lze bránit umístěním prvku Vody – modrými závěsy. Nebo prvkem Kovu – závěsy z pevné bílé látky, které jsou velmi účinné, neboť Kov je prvek Západu, který tlumí ohnivé znamení – Slunce.

Autor: Irena Forejtová