Úkolem stmívačů, které jsou ve většině domácností již běžné, je regulování intenzity světla zdrojem. Můžeme tak docílit přechodu od perfektního osvětlení celé místnosti až po intimní přítmí. Ovládání se podobá klasickému vypínači, tedy nechybí tlačítko, kterým se světlo zapíná a vypíná a pak je zde tlačítko, kterým regulujeme intenzitu světla. Stmívače sice vyžadují použití speciální žárovky či zářicky (výrobci většinou uvádějí, zda jsou žárovky vhodné pro regulaci intenzity či nikoliv), ovšem tato drobná investice je kompenzována úsporou elektrické energie a ani není třeba do pokoje pořizovat několik druhů svítidel – lustr, lampu apod.

Vhodný doplňkem při snižování spotřeby energie jsou také detektory a časovače. Nejčastěji jsou využívány na zahradě nebo v okolí domu, kdy detektor rozsvítí světlo požadované intenzity ve chvílí, kdy někdo vstoupí do daného prostoru a po předem nastaveném časovém úseku světlo samo zhasne. Tento systém se také výborně osvědčuje při „plašení“ zlodějů, zvláště pokud je rodina mimo dům, může sousedy na nezvané hosty upozornit světlo kolem domu a zloděj se tak nemá kam schovat "do tmy". V žádném případě však světlo spolehlivě nenahradí bezpečnostní systém. V domě či bytě lze pak detektory a časovače využít v podstatě v jakékoliv místnosti, zvláště pokud je někdo z rodiny zapomnětlivý.

U moderních světelných systémů již není nutné zasekávat elektroinstalaci do zdi. I u světlel je možné všechny regulační prvky a zdroje propojit infračerveným nebo jiným signálem. Světlo potom můžeme pohodlně ovládat pomocí dálkového ovladače a vypínače a stmívače můžeme umístit libovolně po celém interiéru pouze nalepením na zeď nebo skřínku.   Tím, že se systém osvětlení nezabudovává do zdi, může si jej uživatel při stěhování klidně odnést do nového domu. Investice, která vychází zhruba na 15 000 korun, se tak může vyplatit na mnoho let dopředu.

Dokonalejším a o to dražším řešením jsou centrální řídící systémy, jejichž realizace přijde zhruba 100 000 korun. Všechny součásti systémy lze pak řídit a kontrolovat pomocí mobilního telefonu a uživatel je o všech žádoucích i nežádoucích změnách okamžitě informován. Do takového systému lze zařadit v podstatě cokoliv – osvětlení, otevírání garážových vrat, topení, elektronického vrátného nebo třeba žaluzie a předokenní rolety.

Foto: firma Moeller