Plastové střešní krytiny se řadí do kategorie lehkých střešních krytin. Jsou vyráběny ve formě šablon, desek nebo rolí. Instalace plastových střešních krytin je možná jak na novostavby, tak i na rekonstruované střechy starších domů.
Plastové, ale ekologické
Plastové střešní krytiny se mohou vyrábět buďto z recyklovaných plastů nebo ze zcela nových, nepoužitých materiálů, jako je PVC, polykarbonát, polyetylen či polyester. Kdo smýšlí ekologicky a chce ušetřit, měl by zvolit krytinu vyrobenou z recyklovaných plastů, bývá totiž levnější, než krytina z nových materiálů.
Ekologické střešní krytiny - jsou vyráběny recyklací PET lahví, plastových izolací, plastů z automobilového průmyslu, kabelů atd. Jsou kvalitní a cenově dostupné.
Plastová střešní krytina Ekotermit - vyráběná recyklací obalové čísti kabelů
Plastové krytiny z PVC – jsou oblíbené pro své nízké pořizovací náklady a snadnou montáž. Desky z PVC jsou vhodným řešením do míst, kde chceme docílit ochrany před vnějším prostředím za stálého přístupu světla. Toto řešení je velmi efektivní a ekonomické.
Plastové krytiny z polykarbonátu - patří mezi velmi odolné krytiny, které vynikají dlouhou životností. Materiál je vysoce mechanicky odolný a odolává rovněž působení zásad i kyselin.
Polyesterové (PES) plastové krytiny – tyto plastové krytiny jsou považovány za nejodolnější. Skelné vlákno je u nich nahrazeno nylonovým. K přednostem patří teplotní a materiálová stálost, pevnost a chemická odolnost.
Odolné a stálé
Plastové střešní krytiny mají několik výhod. Tím hlavním, co zákazníka jistě upoutá, je jejich nízká pořizovací cena. K dalším velkým výhodám však patří také jejich lehkost, zároveň jsou však pevné, odolné a vysoce trvanlivé. Při užití v běžných podmínkách jsou prakticky nezničitelné. Materiály, které se používají k výrobě plastových střešních krytin, se obohacují o přísady, které je chrání před UV zářením a snižují tak jejich hořlavost. Plastovým střešním krytinám neškodí slunce, mráz, déšť, vítr ani krupobití. Nijak je nepoznamenávají ani náhlé teplotní výkyvy. Jsou tedy dlouhodobě odolné vůči povětrnostním vlivům i mechanickému poškození a jejich provedení zároveň znemožňuje uchycení mechu. Plastové střešní krytiny je dnes možné zakoupit v několika barvách, které jsou stálé a působením povětrnostních vlivů neblednou.
Tachovská břidla - vyrobena z LDPE (nízkohustotního polyetylenu)
Dokonalá imitace přírody
Vylisované šablony plastových střešních krytin jsou k dostání v různých tvarech, velikostech a barvách. Nejčastěji se vyrábí krytiny, které jsou imitací přírodní břidlice, velmi oblíbená je také plastová střešní krytina podobající se dřevěným štípaným doškům, nebo také krytina mající tvar běžných betonových střešních tašek. Dnes se vyrábí dokonce i plastové krytiny určené speciálně do horských oblastí, nebo pro památkové objekty - mají přirozený vzhled břidlice a jsou doplněny příměsí přírodního kaolinu. Mezi vyhledávané barvy patří červená, cihlová, hnědá, šedá, černá apod. Hmotnost plastových krytin se však může dosti lišit podle použitých vstupních surovin. Plastové krytiny mající tvar břidlicových šablon váží 6 až 15 kg na metr čtvereční, plastové došky 8 kg/m2 a plastové střešní tašky 25 kg/m2.
Plastová taška Pyramida - je vyrobena z křemičitého písku a drceného PET plastu
Snadná pokládka a montáž
Plastová střešní krytina se pokládá na plné bednění střech. Pro pokládku střešní krytiny z plastu není třeba mít žádné zvláštní nástroje, jednotlivé šablony snadno upravují pomocí nože nebo pilky. Tašky se přibíjí na předem připravená místa. Vzhledem k tomu, že má plast roztažné vlastnosti, dojde po pokládce k dotvarování tašek a jejich přilehnutí k podkladu střechy. K upevnění plastové střešní krytiny se používají nejlépe měděné hřebíky a vichrové spony rovněž z mědi.
Výhodou plastových střešních krytin je, že jsou vhodné pro pokrývání střech, které mají sklon větší, než 17 stupňů a hodí se i k opláštění vnějších stěn. Šablony mající tvar břidlice se mohou pokládat od sklonu 20, 25, nebo 30 stupňů v závislosti na konkrétním typu. Například plastová břidlice v provedení „anglický obdélník“ se dá pokládat již od sklonu 12 stupňů, pokud je počítáno se zhotovením vodotěsného podstřeší. Plastové střešní tašky je pak možné použít na střechy od sklonu 20 stupňů.
Vzhledem k tomu, že má plastová střešní krytina vysokou tvárnost, je možné ji použít i u obloukových částí střech. V případě hřebenů a nároží se plastová střešní krytina pokládá stejně jako krytina z přírodní břidlice, případně je možné použít i oplechování. Existují také světlopropustné plastové střešní krytiny, které propouštějí světlo. Nejčastěji se používají jakožto doplněk k tmavým střešním krytinám, nebo tam, kde není nutné vytápění (altánky, pergoly, zahradní domky či jiné přístřešky).
Mezi hlavní přednosti plastových střešních krytin tedy patří:
- odolnost vůči počasí
- odolnost vůči mechům, lišejníkům a zásaditým látkám
- hluková izolace
- snadná montáž
- dlouhá životnost
- jsou bezúdržbové
- nízká hmotnost
- odolnost vůči vysokému zatížení
- jpa -