Střechy sestavené z plechových plátů, které jsou vzájemně spojeny klempířskými spoji, nejsou zrovna nejkrásnější ani nejmodernější, ale mnoho lidí si je oblíbilo pro jejich vlastnosti. Používají se často zejména v podhorských a horských oblastech, protože dobře odolávají rozmarům počasí a povětrnostním vlivům. Dokážou řadu let chránit stavbu jak před ostrým sluncem, tak prudkým deštěm a náporem sněhu. Jejich výhodou oproti dřevu je fakt, že je neohrožují červotoči ani houby. Avšak stejně, jako chráníme před povětrnostními vlivy dřevo, musíme chránit i kov, aby nekorodoval a také, aby střecha plnila i svou estetickou funkci. Oprýskaná plechová střecha rozhodně na vašem domě, chatě či chalupě parádu neudělá. Pokud tedy při pohledu na vaši střechu koukáte na oloupaný nátěr, mezi nímž se objevují rezavé skvrny, pak je třeba se pustit do obnovy nátěru.
Pokud máme výbavu a dostatek zkušeností, je nástřik barvy nejlepší a nejrychlejší metodou. Foto: nan-strechy.cz
Přetřít střechu nestačí
Jestliže jste si mysleli, že jednoduše zaběhnete do obchodu, koupíte barvu na plechovou střechu, střechu s ní přetřete a máte hotovo, tak jste na omylu. Plechovou střechu je nutné před samotným nátěrem dobře připravit – tedy vyčistit a zbavit ji starého nátěru. Barvu je možné nanášet pouze na skutečně dobře očištění podklad, aby se s ním dobře spojila. Jinak by se mohlo stát, že by veškerá práce byla k ničemu, protože by barva dlouho nevydržela.
Na fotografii je partný rozdíl mezi očištěnou částí střechy vlevo a částí střechy, kde ještě nebyl odstraněn starý nátěr a nečistoty vpravo. Foto: Barvy laky Hostivař
Železný kartáč? Kdepak! Lepší je proud vody
Kdysi bylo potřeba starý nátěr odstraňovat z plechové střechy pomocí železného kartáče, ale dnes již můžeme na tuto namáhavou a nepříjemnou činnost naštěstí zapomenout. Mnohem vhodnějším a účinnějším pomocníkem než kartáč je vysokotlaký čistič – wapka. Pokud ji nevlastníte vy, ani nikdo z vašich známých, můžete si ji pronajmout v půjčovně nářadí. Wapka vytvoří tak silný proud vody, kterým snadno z plechové střechy odstraníte zbytky starého nátěru, prach, povrchovou korozi a další nečistoty, které se na střeše za ta léta usadily. Pokud by se však na střeše objevila místa, která proudem vody nejdou odstranit, pravděpodobně vám nakonec stejně nezbyde nic jiného, než použít zmiňovaný ocelový kartáč či brusný papír a daná místa ručně vyčistit. Jakmile je střecha zbavena starých barev, je vhodné ji ještě odmastit roztokem saponátu. K následnému opláchnutí je možné použít opět vysokotlaký čistič, ale postačí i proud vody z hadice.
Sledujte předpověď počasí
Než se pustíte do natírání střechy, raději si zkontrolujte, jaké má být v následujících hodinách a dnech počasí. Povrch střechy musí být před natíráním suchý a také pro dobré zasychání barvy je třeba, aby venkovní teplota neklesla pod 5 stupňů Celsia. Stejně tak se nedoporučuje natírat plechovou střechu ani v době, kdy mají být velká vedra a hrozí, že by teplota plechu překročila 50 stupňů Celsia. Nátěr provádíme vždy při teplotě, kterou udává výrobce. Nezapomeňte, že se za slunečného počasí může teplota krytiny od teploty prostředí podstatně lišit. Čerstvě natřený povrch může narušit také rosa, barva při zarosení ztrácí lesk a získává nežádoucí světlejší odstín. Nově natřené střeše neprospěje ani déšť, proto bychom se v nevyzpytatelném letním bouřkovém období raději do natírání pouštět neměli. Nejvhodnější dobou pro natírání plechové střechy je tak konec léta a podzim, kdy již slunce není tak intenzivní, ale zároveň je poměrně stabilní počasí.
Foto: nan-strechy.cz
Výběr barev
V dnešní době se v obchodech setkáme s celou řadou nátěrových hmot, které jsou určeny speciálně pro plechové střechy a poskytnou jim dlouhodobou ochranu. Co se týče barev, tak ani v těch se již dnes nemusíme nijak omezovat – kromě klasické červené bývá k dispozici také terakota, světlá či tmavá zelená, šedá, nebo hnědá barva. Na očištěnou plechovou střechu je možné použít dvousložkovou epoxidovou základní barvu, na kterou poté nanesete dvousložkovou polyuretanovou vrchní barvu ve stejném odstínu. Existují však nátěry, které je možné aplikovat i bez podkladové barvy.
U barev, které jsou určeny pro použití na plechových střechách, je důležité, aby měly schopnost udržet vysokou míru trvalé elasticity. U těchto střech totiž vlivem neustálého střídání teplot dochází ke značnému rozpínání a smršťování.
Asi nejoblíbenější jsou však v dnešní době jednovrstvé barvy, které nám ušetří námahu, čas i peníze. Urychlují nátěry železných materiálů a povrchů z lehkých barevných kovů. Spojují se v nich vlastnosti základního antikorozního nátěru a vrchní barvy. Natření střechy nám tak zabere třeba jen jeden den a nemusíme se přitom obávat ani rozmarů počasí.
Potřebné náčiní
Natřít plechovou střechu zvládnete s přehledem sami, ale pokud se na to necítíte, samozřejmě si můžete objednat profesionální firmu. Odborníci obvykle nanášejí barvy nástřikem, ale bez problémů je možné použít i váleček či štětec vhodný pro práci s akrylátovými barvami. Váleček a štětec se vzájemně doplňují – štětcem se totiž dostanete i tam, kam už váleček nedosáhne, případně s ním opravíte nedostatky.
Na plochých střechách je vhodné použít váleček s teleskopickou násadou. Foto: Barvy laky Hostivař
Dodržujte rady výrobce
Přichystejte si dostatečnou zásobu promíchané a neředěné barvy. Pokud byste barvu naředili, jen stěží by se vám podařilo zachovat na celé střeše stejný odstín. Při natírání je třeba být velmi pečliví, obzvlášť velký pozor je třeba dát na záhyby, sváry a spoje. Dále je nutné dodržovat pokyny výrobce, tedy přesný postup aplikace i technologické přestávky na schnutí. Respektování uvedeného postupu prodlouží trvanlivost nátěru a zajistí správné fungování ochranných složek. Právě dodržení doporučené spotřeby a počtu předepsaných vrstev hmoty zaručí, že nátěr bude mít správnou tloušťku a dodá povrchu střechy očekávanou ochranu.
- jpa -