Žehlička je nástroj starý už několik set let. Od svého vzniku však tento domácí pomocník samozřejmě doznal nesčetně změn. Prádlo se vyrovnávalo, lisovalo a válečkovalo již v antice, ale první předchůdce dnešních žehliček poznali lidé až v 15. století. Některé se nahřívaly na kamnech, jiným uvnitř doutnaly rozžhavené uhlíky a v 19. století existovaly i žehličky lihové. Elektrická žehlička spatřila světlo svět v 10. století, mezi lid se ovšem rozšířila až mezi dvěma světovými válkami.
Žehličky pracují na principu spirály či topného článku, který zahřívá žehlicí desku. Později byl do přístroje zabudován termostat, který udržoval stále stejnou teplotu a ještě o pár let později se začaly vyrábět žehličky s napařovacím a kropicím systémem, bez kterého si už dnešní výrobky nedovedeme vůbec představit.
Na trhu je v současné době obrovské množství typů žehliček. Jak si vybrat tu nejlepší, je čím dál těžší. Podobné to je i se žehlicími prkny. Kde jsou časy, kdy se ženy hrbily nad žehlením u kuchyňského stolu, na kterém měly rozprostřenou deku a prostěradlo. Dnes se dá již za několik set korun koupit kvalitní stabilní žehlicí prkno se zabudovanou zásuvkou a držákem elektrického kabelu žehličky, který se vám tím pádem nemotá pod ruce a do žehleného oblečení.
Žehlení na prkně je tak dnes mnohem pohodlnější a také rychlejší. Navíc narozdíl od pevně umístěného stolu můžete prkno postavit, kam budete chtít - žehlit můžete podle situace v obýváku u televize nebo v dětském pokoji při povídání s dítětem. Některá prkna disponují i speciálním "nafukovacím" systémem povlaku, který žehlení ještě více usnadňuje, a místo pevné desky tvoří jejich základ rošt, který při napařování propouští páru skrz prkno.Jiní výrobci řeší tento problém tzv. sběračem vody, který odvádí vysráženou vodu z prkna do nádobky.
Výběr žehličky je narozdíl od výběru žehlicího prkna o něco složitější. Vedle ceny a designu, případně značky výrobce bychom se měli dívat také na její technické parametry. Kvalitní žehlička by měla nabízet vedle základních funkcí, jako je nastavení teploty, napařování a kropení také možnost regulace množství páry, automatické vypnutí nebo odvápňovací systém zabraňující vzniku vodního kamene.
Samozřejmostí je žehlicí plocha vyrobená z kvalitního materiálu, přičemž ideálním povrchem je keramická deska. Hliníkový nebo teflonový povrch se totiž rychleji a snadněji zničí. Příkon žehličky by se měl pohybovat okolo 2000 W a neměl by být menší než 1200 W. To však neplatí pro cestovní žehličky, které bývají menší a úspornější. U každé žehličky si před koupí přečtěte návod a ujistěte se, zda v ní není nějaký "zádrhel", například striktní používání destilované vody.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Malé dítě a (ne)bezpečný domov
Pračka v malé koupelně
Údržba čalouněného nábytku
Byl jednou jeden vysavač