Čím vás mile překvapí?

Stepper patří spolu s rotopedy mezi v domácnostech nejvíce využívané cvičební pomůcky. Je to dozajista i díky jednoduchosti cvičení, které simuluje výstup do schodů a při němž posílíte hýžďové svaly i vnitřní a vnější svaly stehenní. Navíc při pravidelném tréninku posílíte svou fyzickou kondici i srdeční činnost, shodíte přebytečná kila, vytvarujete svalstvo, zvýšíte si kapacitu plic a zregulujete tlak, v neposlední řadě také posílíte imunitu a zlepšíte si náladu a to vše bez zbytečného zatížení kloubů.

Vyberte správně

Na trhu je k dostání opravdu nepřeberné množství nejrůznějších druhů i značek stepperů. Je jen na vás a vašich požadavcích, jaký si zvolíte. Přihlédnout byste měli samozřejmě k vaší váze a výšce i k tomu, zda jej chcete pouze na trénink relaxační, silový nebo hodláte shodit nějaké to kilo. Nejlevnější jsou ministeppery, které pořídíte již od 1500 korun. Jejich výhodou je docela určitě malá váha i velikost, díky čemuž je můžete rychle a jednoduše uklidit. Avšak tyto steppery jsou určeny spíš pro rekreační použití. Pokud byste je chtěli používat pravidelně ke kondičnímu tréninku, pak vás nepříjemně překvapí svou krátkou životností. Jednoduše nevydrží příliš velkou a dlouhodobou zátěž. Také vám bude chybět regulace nastavení zátěže neboli odporu šlapání. I když to se snaží někteří výrobci malých stepperů napravit.


Foto: Twist Stepper

Jedním z nich je i firma Insportline a jejich Twist Stepper, u něhož je možnost nastavení zátěže, na displeji se zobrazuje počet ušlapaných kroků, čas, spotřebovaná energie a spálené kalorie. Nosnost je do sta kilogramů a pořídíte jej od 1600 korun. Kompromisem mezi steppery bez rukojeti a s rukojetí jsou přístroje s gumovými táhly, díky nimž zvýšíte intenzitu a efektivnost cvičení a navíc posílíte i horní partie těla. Pořídit si můžete i boční steppery, s nimiž intenzivněji posílíte vnitřní a vnější stranu stehen. Za cenu od zhruba 1800 korun je pořídíte i s gumovými táhly.

Mezi nejoblíbenější steppery v cenové relaci do dvaceti tisíc korun patří Kettler Power Stepper s rukojetí, který ač je určen pro domácí použití, je vybaven masivní konstrukcí z kvalitní oceli s poloprofesionálními tlumiči s dvanácti stupni zátěže, jež prodlužují jeho životnost a umožňují tak i vyšší zatížení. Při cvičení si můžete změřit nejen čas a počet kroků, ale také celkovou vystoupanou výšku, spotřebu energie i puls včetně toho vydýchavšího. Pořídíte jej za necelých 14000,- Kč.


Foto: Kettler Power Stepper

Firma BH Fitness nabízí pro domácí použití pístový stepper Ascent, který je díky hliníkovému rámu nejen pevný, ale také velmi lehký, což ocení zejména ženy. I jeho stěhování z místa na místo je snadné, je totiž vybaven pomocnými kolečky. Zajímavé je ergonomické držadlo a oceníte i LCD elektronický monitor se snadnou obsluhou či speciální hydraulický systém s možností nastavení zátěže podle vašich potřeb. K dostání je od zhruba 15 000 Kč.

Nezbytná technika

Nastavení zátěže jednotlivých přístrojů je možné buď pomocí posuvu tlumičů, které je ovšem poměrně pracné a zdlouhavé, nebo pomocí otočné koncovky se stupnicí, která otáčí tlumiče. Tato varianta je nejjednodušší, nejvyhledávanější a také nejpoužívanější. Další jsou steppery s regulací zátěže magnetickou brzdou. Ty jsou vybaveny permanentním magnetem, jehož polohou se reguluje zátěž. Tyto stroje jsou velmi často používány ve fitness centrech, ale nemusíte si je odpírat ani doma, jen musíte počítat s vyšší počáteční investicí.

Stepper by měl být vybaven také posuvnými kolečky pro snazší manipulaci a podpěrami, které pomohou vyrovnat případné nerovnosti podlahy. Samozřejmostí by měl být displej či monitor, jež vás bude po celou dobu cvičení informovat o počtu ušlapaných kroků, spálených kaloriích, spotřebované energii i vašem pulsu. Měření pulsu je zajištěno ušním nebo dotykovým snímačem, což ovšem není pro uživatele moc příjemné, takže pokud můžete, volte raději možnost měření hrudním pásem. Je nejen pohodlnější, ale také přesnější.

Jak je stepper kvalitní vám napoví i jeho záruční lhůta. Výrobci těch nejlepších garantují podstatně delší záruku, než je pouhé dva roky stanovené zákonem. Zjistěte si také, jaký firma nabízí servis. Jednodušší pro vás bude vybrat takovou, která zajistí případnou opravu přímo u vás doma, aniž byste museli složitě přístroj převážet do místa zakoupení.

Jdeme na to …

Aby bylo cvičení co nejefektivnější, je nutné naučit se stepper také správně používat. Měli byste stát rovně a o madla se neopírat. V žádném případě byste na ně neměli přenášet váhu, potom ztrácí cvičení na účinnosti. Madla zajišťují rovnováhu nikoliv podporu. Při cvičení nevytáčejte kolena, nejen že vám to cvičení nijak neusnadní, ale navíc byste si mohli i ublížit. Využívejte celou výšku zdvihu, zkracováním nedosáhnete žádného efektu, opět jen škodíte svým kolenům. Ideální je cvičení na lačno po dobu třiceti minut alespoň třikrát týdně. Pokud chcete zhubnout, pak je lepší zvolit menší odpor šlapání a rychlejší pohyb, chcete-li si vyrýsovat svaly, pak navolte vyšší odpor šlapání a zpomalte pohyb. Naučte se pracovat s údaji o své tepové frekvenci, která vám ukazuje intenzitu cvičení. Tu pro vás ideální zjistíte hodně orientačně odečtením svého věku od čísla 220. Při cvičení nezapomínejte ani na správný pitný režim a zdravý jídelníček.

-pm-