Každé jaro čeká na mnohé majitele chat a chalup nepříjemné překvapení – jejich celou sezonu starostlivě opečovávané víkendové bydlení navštívil přes zimu zloděj či bezdomovec a způsobil nemalé škody. Především v rekreačních oblastech s nízkým počtem stálých obyvatel mají většinou dostatek času na překonání i kvalitních mechanických překážek. Jak se proti tomuto bránit? Chalupu či chatu je nutné řádně zajistit, a to nejen mechanicky. Řešení se nabízí v podobě elektronického zabezpečení objektu, které je ostatně daleko dostupnější, než se mohou mnozí domnívat.
K přibližně 80 % vloupání dojde překonáním vchodových dveří, proto je ochrana vstupu nejpodstatnější. Dveře by proto měly být chráněny nejen kvalitním zámkem, ale i magnetickým detektorem, který po otevření dveří vyšle signál do ústředny. „Ústředna je jakýmsi mozkem každého zabezpečovacího systému, který vyhodnocuje veškeré signály ze snímačů a ovládacích zařízení. Na jejich základě rozhoduje v souladu s naprogramováním o případném vyhlášení poplachu“ vysvětluje princip fungování elektronického zabezpečení odborník na tuto problematiku ing. Havel ze společnosti Jablotron.
Obdobným způsobem jako vstupní dveře je vhodné zajistit i ostatní vstupy do objektu, tj. všechny dveře a okna. Pro detekci rozbití skleněné výplně se používají akustické detektory, které jsou zcela netečné vůči jiným, byť podobným zvukům. Pro kvalitní ochranu vnitřních prostor se pak používají především detektory pohybu. „Tyto snímače je možné naprogramovat tak, aby byly imunní vůči pohybu menších živočichů. Jestliže tedy tolerujete pohyb myší po vaší chalupě, ale větším vetřelcům nechcete dát šanci, je možné detektor takto nastavit,“ uvádí ing. Havel a dodává: „Samozřejmostí je také možnost připojení dalších snímačů, varujících před nebezpečím požáru či úniku výbušného plynu.“ Všechny prvky elektronického systému jsou navíc dostupné i v bezdrátovém provedení, které je velice šetrné k interiéru při instalaci.
Uvedené systémy jsou běžně napojeny na sirénu. Aby se ale informace o poplachu dostala okamžitě i k nepřítomnému majiteli objektu, používají se komunikátory využívající dnes nejčastěji GSM sítě mobilních operátorů. Největší jistotu však poskytuje připojení chaty na pult centralizované ochrany. K tomu slouží technologie GPRS sítí GSM, která i při prakticky nepřetržitém spojení s objektem stojí měsíčně okolo 50 korun. V případě poplachu je zajištěn zásah profesionálů přímo v místě instalace. „Například v lednu letošního roku jsme měli 2125 výjezdů,“ říká Miroslav Jarolím, zástupce bezpečnostní agentury SV Agency. Tato společnost se podílí na provozu systému OKO1 a celkově zajišťuje přes třináct tisíc střežených objektů v České republice.
Popsaný způsob ochrany majetku je dokonce možné si bezplatně vyzkoušet. Projekt „Hlídání zdarma“, probíhající díky spolupráci společností Jablotron, SV Agency, Vodafone a Kooperativa, poskytuje profesionální hlídání prvního půl roku zcela zdarma. Po tomto období záleží jen na vás, zda budete pokračovat. Zajištění chalupy bezpečnostní agenturou pak stojí od 400 korun měsíčně včetně ceny komunikace. Jediná počáteční investice spočívá tedy v nákupu prvků zabezpečení. To je samozřejmě plnohodnotně funkční i bez napojení do uvedeného systému a jeho cena je závislá na velikosti a míře rizika napadení chaty. Průměrně je však možné počítat s částkou mezi 20 až 30 000 korun včetně odborné instalace.
Vytvořeno ve spolupráci s firmou Jablotron
- Tisková zpráva -