Ceny DVD přehrávačů i rekordérů neustále klesají, a přístroje se tak stávají dostupné téměř pro všechny. Jak fungují DVD přehrávače většina z nás ví. Co ale můžeme očekávat od DVD rekordéru a jak postupovat při nákupu už zase tak obecně známé není. Opravdový rozmach DVD rekordérů nás pravděpodobně čeká až s příchodem digitálního televizní vysílání.

DVD rekordér se od videorekordéru liší nejen médiem (tedy nosičem, na který je záznam nahráván - videokazdeta a disk), ale také kvalitou a trvanlivostí záznamu. Kvalita záznamu samozřejmě závisí na kvalitě signálu. Trvanlivost záznamu na DVD je s videopáskou nesrovnatelná – vydrží beze změn i několik desítek let, ovšem i zde závisí na zacházení s médiem. Příjemným překvapením je také délka záznamu, kterou lze na DVD vměstnat. Množství dat závisí na kvalitě příjmu, čím kvalitnější příjem, tím větší objem data mají. Výhody oceníme také při skladování DVD nosičů.

DVD+RW, DVD-RW nebo DVD-RAM
Na trhu se můžeme setkat s širokou nabídkou rekordérů značně se lišících nejen cenou, ale hlavně funkcemi. Základní rozdíl mezi rekordéry je v tom, zda mají pevný disk či nikoliv. Pokud nemají pevný disk, pak lze vybrat mezi zápisy na DVD+RW, DVD-RW nebo DVD-RAM. DVD+RW patří mezi nejlevnější rekordéry a se chová podobně jako video. Záznamy jsou nahrávány za sebe jako jednotlivé kapitoly. Pokud jeden z nich vymažeme, volná kapacita na disku se nezmění, ale lze do volného místa nahrát jiný pořad o stejné či kratší délce. Podobně se chová také DVD-RW, jehož kompatibilita s ostatními DVD přehrávači závisí na počátečním naformátování disku – obecně kompatibilnější je režim Video (který lze ale hůře editovat), režim DVD-RW (VR) lze lépe editovat, je však bohužel většinou nekompatibilní s ostatními přehrávači. DVD-RAM se chová podobně jako pevný disk v počítači. Jakoukoliv část nahrávky lze fyzicky vymazat a okamžitě se to projeví na volném místě na disku. Nevýhodou DVD-RAM je nekompatibilita disku. Při vložení disku do kamarádova přehrávače bychom tak byli dost zklamaní. Pro tento účel se nejlépe hodí DVD+RW.

Editace záznamů
Editaci záznamů, tedy vymazání reklamy z filmu (funkce Erase), rozdělení záznamu na dva (funkce Divide), jejich pojmenování a přejmenování apod., zvládá pouze DVD-RAM a pevný disk. Při nákupu je ovšem důležité sledovat vybavení jednotlivých rekordérů od různých výrobců. Značně se liší a určitě bychom nebyli nadšeni, kdybychom to ujistili až doma.

Pevný disk
U DVD rekordérů nejvíce zaplatíme za pevný disk. Pokud si to můžeme dovolit, měli bychom vždy raději sáhnout po rekordéru s pevným diskem (samozřejmě vedle vyjímatelného disku). Práce s ním je mnohem pohodlnější a důležitá je také několikanásobně vyšší kapacita disku (u některých rekordérů je to až 400GB). Pokud si chceme převést záznam z kamery na DVD, je pevný disk nutností. Důležitá přitom je rychlost datového toku – čím vyšší je rychlost, tím kvalitnější je záznam.

Nejlevnější DVD rekordéry lze pořídit již od 5 tisíc korun, přičemž střední třída se pohybuje mezi 10 a 15 tisíci korun.

Užitečné pojmy

Finalizace – operace, při níž se disk uzavírá pro zápis a díky tomu jej lze přehrát i v jiných rekordérech.

HDTV (High Definition TV) – televizní vysílání s vysokým rozlišením, má až pětkrát více detailů než analogové nebo digitální vysílání, přinásí nesrovnatelně kvalitnější obraz.

HD Ready – označení pro televizory i rekordéry připravené na příjem (záznam) televizního vysílání s vysokým rozlišením (HDTV).

Mini DV – páskový bezkompresní videokamerový signál pracující s datovým tokem zhruba 25Mb/s, při přepisu na DVD rekordéru tak dochází poklesu kvality a ztrátě detailů, některé rekordéry to obcházejí speciálním režimem pracujícím ve vyšší rychlosti než standardních 10 Mb/s.