Bydlíte-li v bytě a nedisponujete dostatečně prostorným a bezpečným sklepem, jsou možnosti samozřejmě značně omezené. Regulérní vinný sklípek si vybudujete jen stěží, ale abyste kvalitě moku a jeho takzvanému buketu co nejméně uškodili, je potřeba dodržet několik základních pravidel.

Prvním z nich je teplota. V žádném případě není vhodné vystavovat lahve třeba v obývacím pokoji, kde na ně praží celé dny sluníčko, ale zvolit pro ně chladnější prostor, třeba v komoře nebo ve spíži. Tyto místnosti navíc dopřejí nápoji dostatečnou tmu, což je druhý základní požadavek, jaký víno potřebuje při skladování.

Třetím důležitým faktorem je vlhkost. Ta se však v bytě, které dnes bývají používáním ústředního i plynového topení značně přesušené a přetopené, těžko vyrobí a ještě hůř udržuje. Levným řešením jsou odpařovače na radiátory, dražší variantou výroby vlhkosti je pak zakoupení elektrického zvlhčovače vzduchu.

Čtvrtým pravidlem, které by se mělo dodržovat, je poloha lahve. Ač hrstka vinařů zastává názor, že je lepší mít lahev klasicky vertikálně postavenou, většina z nich vám se stoprocentní jistotou doporučí, aby lahve ležely. Zda má být hrdlo spíše níže nebo výše, to už je pak odvěký vinařský spor a záleží na vás, ke které variantě se přikloníte.

Vedle nejobyčejnějších stojanů na víno dnes už snad v každém obchodě s nábytkem najdete i speciální komody s policemi upravenými na lahve, které poslouží jako malá vinotéka. Šikovnější milovníci lahodného moku si takovou polici mohou vyrobit i sami, ti náročnější si pak mohou vybudovat třeba sofistikovanou klimatizovanou skříň.
Autor: efa