Ti mají největší přehled o tom, kdy zejména v zimních obdobích v mnoha bytech klesá vlhkost až pod dvacetiprocentní hranici, a tehdy začnou zdravotní potíže. Důsledkem nepříznivého klima bývá nevysvětlitelná únava, suchý dráždivý kašel, chronická rýma, časté onemocnění horních a dolních cest dýchacích a řada dalších nepříjemných potíží, včetně vysušené pokožky. Na suchý vzduch jsou citlivé především děti, alergici, ale i zdravé osoby.

Co je třeba mít na paměti?

Pořídíme si takový přístroj, který bude odpovídat podmínkám jeho využívání. Před nákupem bychom měli znát kubaturu místnosti, protože od tohoto údaje se odvíjí výkonnost zvlhčovače a tím i zároveň kapacita vodní nádržky. Zanedbatelná není ani hlučnost, která by měla být pro provoz v ložnici či dětském pokoji co nejnižší. A při nákupu samozřejmě dáváme pozor na neznámé výrobce. Vždy platí, že návod k použití musí být v českém jazyce a k výrobku je přiložen příslušný záruční list.

Existují různé druhy zvlhčovacích systémů

Nejjednodušší jsou zvlhčovače na principu studeného odparu. Jejich předností je dlouhý interval doplňování a automatické vypnutí při prázdném zásobníku vody. Mohou se využívat v létě i v zimě díky technologii studené páry, která neohřívá vzduch v místnosti. Použití těchto zvlhčovačů je naprosto bezpečné, zvláště v dětských pokojích, kde hrozí nebezpečí úrazu opaření horkou párou.

Výkonnější zvlhčovače na principu páry spolehlivě likvidují choroboplodné zárodky v místnosti. Voda v přístroji prochází varem a následně se chladí na přijatelnou teplotu a tím je zamezeno rozprašování mikrobů a plísní, které mohou vzniknout ve stojaté vodě nádržky. Parní zvlhčovače jsou z hlediska mikrobiologické čistoty považovány za nejlepší.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu vypouští čistou a svěží páru do ovzduší , pomocí vodního filtru zachycují minerální látky obsažené ve vodě a zabraňují dalšímu rozptylování těchto částic . Výhodou ultrazvukového zvlhčovače je vysoký výkon při velmi nízké spotřebě elektrické energie. Přístroj je vybaven dálkovým ovladačem, zabudovaným hydrostatem a ionizátorem . Uživatel si může nastavit míru vypouštění vodních par až v devíti krocích. Okamžitou pomoc, například při astmatických záchvatech , splňuje ultrazvukový zvlhčovač vzduchu BC-98 s ionizátorem a možností regulace intenzity odpařování. Jeho další předností je tichý chod a nízká spotřeba.

Mezi speciální funkce některých zvlhčovačů patří nastavitelná doba provozu, možnost vypouštění nejen chladné ale i mírně teplejší páry, indikace prázdné nádoby na vodu, velký a přehledný displej . Velmi užitečná je funkce, kdy si uživatel navolí minimální přípustnou hodnotu vlhkosti v místnosti a zvlhčovač pak   pracuje pouze do doby, než vlhkost vzduchu dosáhne nastavené hodnoty uživatelem.

Kombinace pračky a zvlhčovače vzduchu

Špičkové multifunkční pračky vzduchu jsou určeny na zvlhčování a čistění vzduchu současně. Jsou to dva přístroje v jednom, které pracují bez filtračních vložek, protože filtrem je voda. Mechanismus pračky čistí vzduch od prachu, pylů a jiných alergenů, sazí, cigaretového kouře, kysličníku siřičitého, plísní, formaldehydu a dalších nečistot. Současné zvlhčování vzduchu probíhá metodou studeného odpařování, proto je tento typ vhodný pro celoroční provoz. Náklady jsou minimální, není potřeba žádný filtr. Pokud se rozhodnete pro čistič vzduchu se zvlhčovačem, ověřte si, zda lze obě funkce provozovat nezávisle.

Jak zvlhčovač používat:
1.
Zvlhčovače jsou nezbytné především v topném období. V létě se používá pouze krátkodobě při onemocnění
2. Zvlhčovače vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti
3. Zvlhčovač vzduchu doporučujeme postavit na zem – nikdy na nábytek. Nedávejte ho do blízkosti oken a dveří, aby se kvůli většímu proudění vzduchu nesnižovala vlhkost v místnosti
4. Abychom dosáhli optimální vlhkosti, měli bychom zvlhčovat nepřetržitě a vlhkost průběžně kontrolovat. Proto jsou výhodné typy zvlhčovačů s nastavitelnou regulací vlhkosti
5. Současně se zvlhčovačem doporučujeme zakoupit měřič vlhkosti i teploty,
6. Jako doplněk se k některým typům zvlhčovačů prodávají aromatické oleje různých vůní, které lze pro osvěžení vzduchu přidat do nádržky zvlhčovače.
7. Alergik by se měl vždy o vhodném typu zvlhčovače nejprve poradit se svým lékařem

Text: Irena Forejtová

Foto: archiv firem Bionaire, Avair, Philips