Do bytu, do koupelny nebo na balkón?
Největší problém se sušáky bývá ten, že zabírají hodně místa a často se na ně nevejde víc než jedna pračka. Mnoho spotřebitelů volí základní skládací, volně stojící sušáky za pár set korun, ale existují i ti, kteří chtějí věšet prádlo chytřeji. Možná jste to právě vy.
Co tedy hraje důležitou roli při výběru? V první řadě prostor. Pokud máte například balkón, velké místnosti nebo dostatek místa v koupelně, klasický skládací sušák se vám tam nejspíš bez problému vejde a zároveň najdete místo na jeho uskladnění, když zrovna není používaný.
Jenže takové možnosti nemá každý. Pak přicházejí na řadu různé další varianty, o kterých jste možná doposud nevěděli. Existují takové sušáky, které šetří místo a zároveň pojmou větší množství prádla. Do malých bytů nebo pro samostatně žijící osoby se hodí například sušáky rolovací, na které pověsíte sice ne moc velké, ale přesto dostatečné množství prádla a zároveň ušetříte místo.
Nepřizpůsobujte proto byt sušáku, ale sušák bytu. Pro každý prostor se dá najít vhodná a praktická varianta.
Materiál sušáku
Materiál sušáku by měl hrát při výběru důležitou roli. U těch nejlevnějších sušáků se snadno může stát, že je při manipulaci ohnete nebo dokonce zlomíte. Obvykle se jedná o kombinaci plastu a kovu, která nebývá příliš stabilní a může se zničit i pod tíhou mokrého prádla.
Tvrdší kovy jsou naopak odolné, ale zato jsou těžké a nepraktické pro manipulaci a přenášení. Oblíbenou variantou se tak stal hliník, který něco vydrží a zároveň překvapí svou lehkostí. Navíc je vhodný i na balkón nebo do okna, protože je odolný vůči slunečnímu záření i povětrnostním vlivům.
Co se týče stability a nosnosti, obvykle jsou na tom nejlépe sušáky, které se montují do zdi. Ty ale na rozdíl od těch samostatně stojících nemívají příliš velkou plochu na pověšení.
Šňůry bávají z textilu, pogumovaného textilu nebo také z kovu. Poslední dva jmenované typy jsou praktické v tom, že se dají snadno omýt.
Vybavení
Ptáte se, jaké může mít sušák vybavení kromě samotné konstrukce a šňůr? Možná byste se divili. Není totiž sušák jako sušák. Určitě oceníte například protiskluzovou výbavu, očka na ramínka pro pověšení košil, speciální vestavěné kolíčky na pověšení spodního prádla (tzv. EasyClip systém), zatahovatelné šňůry a další.
Při nákupu si určitě zkontrolujte skladnost sušáku a také možnost nastavení výšky a polohy. Praktická jsou také kolečka u samostatně stojících sušáků. Díky nim můžete pověsit prádlo třeba rovnou u pračky a sušák pak odvézt na potřebné místo. Jednoduše řečeno, čím lépe vybavený sušák, tím snazší a pohodlnější manipulace.
Typy sušáků
Nyní už se pojďme podívat na to, jaké typy sušáků jsou dnes běžně k dispozici a jak a kde je lze nejlépe využít.
Klasické skládací sušáky
O samostatně stojících sušácích do domácnosti už jsme něco málo řekli, ale i zde můžete sehnat velice rozdílné verze, a to jak ve funkčnosti, tak v ceně. U těchto sušáků se obvykle udává sušící plocha kolem 16 až 28 metrů.
Skládací sušáky mívají obvykle hlavní plochu a dvě skládací křídla, některé jsou dokonce vybaveny další plochou na sušení umístěnou v nohách sušáku. Na takový sušák obvykle pověsíte jednu až dvě pračky. Jejich výhodou je přenositelnost, takže je pohodlně umístíte v bytě, na balkón i ven na zahradu.
Jednodušší verze bez „vychytávek: seženete už za cenu do 200 do 500 Kč, vybavenější a pevnější samostatně stojící sušáky pak stojí kolem 800-1200 Kč.
Stropní a nástěnné sušáky na prádlo
Pokud ve svém bytě řešíte prostor a chcete mít sušák hned poblíž pračky, pak zvolte některou z variant na strop či stěnu. Zvolit můžete mezi menšími sušáky na pár kousků oblečení, ale také mezi výsuvnými variantami, na které už se vejde obstojné množství prádla.
Výsuvné nebo rolovací sušáky jsou oblíbenou variantou, protože v zasunutém stavu nijak neruší prostor a mívají podobu nenápadné lišty připevněné na zdi. I tyto sušáky lze umístit například na balkónovou stěnu nebo pod okno.
I stropní sušáky jsou velice praktické. Sušení prádla u stropu nezabere žádné místo, které potřebujete běžně využívat. Stropní sušáky nabízejí různé možnosti sušení, ať už na klasických šňůrách nebo na tyčkách i ramínkách. Navíc, díky vyšší teplotě, která se u stropu drží, prádlo rychleji uschne.
Závěsné sušáky
Závěsné sušáky slouží spíše jako odkladače na ručníky nebo utěrky, ale usušíte na nich pohodlně i spodní prádlo nebo pár kousků oblečení na druhý den do práce. Závěsné sušáky jsou obvykle určené na radiátory, když potřebujete prádlo usušit co nejrychleji.
Jednoduchý kotvící systém na radiátor snadno přiděláte, můžete jej ale použít například i na balkónové zábradlí nebo parapet.
Víceúrovňové sušáky
Pokud máte velkou rodinu a prádlo vám projde pod rukama každý den, pravděpodobně budete na sušení potřebovat více prostoru. Ten může nabídnout tzv. víceúrovňový nebo patrový sušák, který se rozkládá do výšky a nabízí hned několik pater na sušení. I tyto sušáky jsou určeny spíše do menších prostor, jelikož zabírají plochu do výšky a nikoliv do šířky.
Sušák VILEDA Mixer
Jak je vidět, výběr sušáku není jen tak a trocha pátrání po tom pravém vám může ulehčit dost práce i místa. Tak směle do toho.
Text: Eliška Střelková
Foto: archiv firem Leifheit, Vileda, Aldo