Sonický tedy znamená akustický, zvukový, jednoduše týkající se zvuku. Označení kartáčků tak není příliš přesné, ale jaksi se vžilo. Kartáček poháněný elektrickým motorkem totiž během čištění vibruje ve stejné frekvenci jako slyšitelný zvuk. Zvuk však zuby nečistí, čistí je rychlý pohyb vibrujících štětin. Lidské ucho si však na provozní hluk sonického kartáčku musí aspoň částečně zvyknout, někomu může vibrace kartáčku způsobit mravenčení v ústech.
Reklamy hlásají, že sonické zubní kartáčky jsou fantastické pro odstranění plaku. Jak je to ve skutečnosti? Elektronický čip v kartáčku vytváří elektromagnetické vlny, které štětiny na násadce rozvibrují v určité frekvenci, například 250 Hz, což je asi 30 tisíc kmitů za minutu. Rozsah pohybu štětin je sice malý, zato v kombinaci s vysokou frekvencí vytváří v ústech mikrocirkulaci, která působí dynamický proud ničící bakterie v zubním plaku i mimo dosah štětin.
Například výrobce elektrického kartáčku Braun Professional Care D 24 Trimph garantuje moderní systém péče o ústní dutinu, nejlepší výsledky po dokonalém čištění, leštění a bělení zubů včetně masáže dásní pomocí třech čisticích programů. Technologie 3D Excel zaručuje 40 tisíc pulzů a 8 800 oscilačních pohybů za minutu, čímž pomáhá odstraňovat plak i z hůře přístupných partií chrupu a mezizubních prostor. Kartáčková hlava FlossAction s vlákny Micro Pulse zajistí účinné čištění. Součástí sady je dobíjecí rukojeť ORAL B Trimph s displejem, čistící koncovka a cestovní pouzdro. Tento model pořídíte na internetu v cenovém rozsahu od 3 100 do 3 900 korun.
Pryč s plakem
Dobře usazený a špatně čištěný zubní plak je nejčastější příčinou zubního kazu. S elektrickým zubním kartáčkem je potřebné zvládnout nejdříve techniku čištění zubů. Pozor na eventuální poranění dásní nevhodným použitím. Záleží také na době čištění ústní dutiny a rozprostření zubní pasty v ústní dutině. Efektivně si vyčistit zuby vyžaduje také čas, protože pro odstranění plaku, potřebujeme přinejmenším dvě až tři minuty u každého čištění zubů. Zbytky jídla však odstraníme jedině dentální nití. Stejnou funkci splní i mezizubní kartáčky v několika velikostech, které jsou vhodné pro lidi s širšími mezizubními prostory. Dále existují ústní vody, které slouží však jen jako doplněk, nikoliv jako náhrada ručního čištění.
Metod čištění zubů existuje několik. Velmi snadná metoda vhodná zejména pro děti jsou krouživé pohyby. Doporučována je také metoda zvaná – od červeného k bílému. Při ní se provádějí stíravé pohyby směrem od dásně k zubu, na každém zubu minimálně 6x. Nedoporučuje se čistit zuby horizontálním pohybem, což je tzv. drhnutí zubů, přestože tak činí asi většina z nás. Nejdůležitější je vyčistit zuby z vnější i vnitřní strany a nakonec nezapomenout na žvýkací plošky.
Zubní kartáčky na dobíjení
Elektrický zubní kartáček může usnadnit čištění zubů těm, kdo nemají správnou techniku při používání klasického kartáčku. Ocení je zejména ti, kdo mají omezené manuální schopnosti. Jsou výhodné tedy například pro seniory trpící na artritidu nebo pro děti.
Akumulátorové zubní kartáčky však nezajistí úsporu času, protože pro odstranění plaku je nezbytné věnovat čištění zubů minimálně 2 až 3 minuty tak jako tak. Elektrické kartáčky však mají zvukový signál, který spotřebitele informuje o tom, jak dlouho je nezbytné zuby čistit. Tento signál dávají všechny kartáčky na dobíjení.
Kvalita především
Od kvalitního zubního kartáčku vyžadujeme především dostatečnou účinnost čištění, odolnost, ovladatelnost a pohodlné držení v ruce. U elektrických zubních kartáčků se pohlíží na jejich použití v v těžko přístupných místech, hluk a vibrace, výměnu kartáčků a čištění přístroje a také dobu provozu s plně nabitými bateriemi. Je třeba však dát pozor na obsah ftalátů v rukojetích kartáčků.
K udržování správné ústní hygieny postačí klasický zubní kartáček, který stojí mnohem méně než ten na baterky. K pořízení elektrického kartáčku na baterky je třeba ještě připočítat náklady za výměnu kartáčové hlavy, jestliže bude měněna 4x ročně, jak výrobci doporučují. Náklady na pořízení klasického zubního kartáčku, i když jej měníme každé 3 měsíce, jsou rozhodně nižší. Je třeba také připomenout, že nutnost výměny baterií u elektrických zubních kartáčků nevede příliš k šetrnosti a navíc poškozuje životní prostředí.
Který kartáček je tedy nejúčinnější k odstranění plaku? Je efektivnější tradiční nebo elektrický, který je v našich domácnostech stále rozšířenější? Spotřebitelské testy potvrzují, že účinnou ústní hygienu při dodržování správné techniky zaručují oba dva.
-ar-
Foto: archiv firem Braun, Philips, Eta