Posilovna u vás doma

Jestliže chcete shodit nějaké to kilo, nebo jen udržovat vaše tělo v kondici, pořiďte si vibromasážní stroj, který je ideálním pomocníkem jak při hubnutí, tak i při posilování. Při cvičení se aktivizuje celé tělo, vibrace nutí svaly pracovat mnohem efektivněji, než je tomu během cvičení na běžných fitness strojích. Intenzivní vibrace také podporují spalování tuků. Vibromasážní stroje si tak oblíbily především ženy, které díky nim mohou docílit krásně tvarované a pevné postavy, ale samozřejmě stejně tak prospívají i mužům. V dnešní době je na trhu široká škála těchto posilovacích strojů, kromě těch, které jsou určeny pro komerční účely v posilovnách, existují také domácí vibromasážní stroje, které jsou velmi tiché a není problém je používat ani v paneláku. Díky těmto strojům už nemusíte utrácet za návštěvu posilovny, ale vytvoříte si ji přímo u vás doma.


Vibromasážní stroj s 3D vibracemi a nosností až 160 kg, 22 900 Kč (vlevo) a vibromasážní posilovací stroj, 7 990 Kč.

Zázračné vibrace

Již v 60. letech 20. století se německý profesor W. Bierman zabýval tím, jaký vliv mají vibrace na lidské tělo. Podařilo se mu objevit „Advanced Vibration Technology“, zkráceně ATV, tedy vibrační technologii, která funguje na principu stimulace přirozené odpovědi lidského těla na vibrace. Původně byla tato technologie určena pro kosmonauty, aby jim pomáhala vyrovnat se s problémy, které přináší stav beztíže. S její pomocí se jim rychleji vracela síla a také se zvyšovala hladina endorfinů. Díky vibromasážním strojům se tato technologie rozšířila i mezi běžné lidi. Stroje jsou konstruovány tak, aby maximálně přenášely vibrace do svalů, které jsou tak nuceny se reflexivně stahovat. Tím je znásobena účinnost každého cvičení. Tuto metodu cvičení dodnes používá americká NASA, vrcholoví sportovci i lidé po úrazech při některých typech rehabilitace.

Vibromasážní stroj s 5 masážními pásy

Cvičení na vibromasážních strojích

Pravidelným cvičením na vibromasážním stroji si posílíte svaly, zvýšíte celkovou pružnost a ohebnost těla, podpoříte krevní oběh, zlepšíte metabolismus i lymfatický systém. To vše pomáhá při redukci váhy. Na vibromasážních strojích se doporučuje cvičit i ženám po porodu, protože je cvičení zaměřeno na posílení svalů břicha, pánevního dna a bederní části zad.

Proč ještě cvičit na vibromasážních strojích?
• zlepšíte si rovnováhu a koordinaci
• účinně bojujete s celulitidou
• odstraníte stres a zaženete deprese
• cvičení zvyšuje tvorbu růstového hormonu

Cvičení na vibromasážních strojích je tak až třikrát účinnější, než na jiných posilovacích strojích. Abyste docílili pozitivních změn na vaší postavě, postačí, když budete cvičit třeba jen 3x týdně v krátkých intervalech.


Vibromasážní deska s infrazářičem je ideální pomůckou pro rychlou regeneraci po nadměrné fyzické námaze, 2 490 Kč. Vpravo pak vibromasážní posilovací stroj, 6 990 Kč.

Na vibromasážních strojích lze provádět několik skupin cviků, záleží vždy na tom, kterou část těla chcete posilovat. Změnou cvičební polohy aktivujete zase jiné skupiny svalů.

• posílení bicepsů, tricepsů, ramen, paží a bočních svalů – klasické kliky v pomalém tempu
• posílení stehen, hýždí a břišních svalů – klasické sklapovačky
• posílení lýtek, hýždí a břicha – vzpřímený postoj s mírně pokrčenými koleny

Cvičení na vibračních strojích je nenáročné, jen minimálně jsou při něm namáhány šlachy a klouby, proto na nich mohou cvičit lidé bez ohledu na věk či fyzickou kondici. Tento způsob cvičení je dobrou prevencí vzniku osteoporózy (řídnutí kostí). Cvičení na vibračním stroji je bezpečné, efektivní a časově nenáročné.

Jak vybrat vibromasážní stroj na domácí použití?

Při výběru vibromasážního stroje je třeba se zaměřit na pár základních faktorů, jako je:

Systém vibrací - vibromasážní stroje obvykle vytváření horizontální nebo vertikální vibrace. Horizontální vibrace vytvářejí pohyb vibrační desky do stran nebo s náznakem krutu, zatímco při vertikálních vibracích se deska pohybuje nahoru a dolů, obvykle jako houpačka přes příčnou osu. Novinkou jsou pak stroje, které vytváří 3D vibrace, tedy jemné vibrace všemi směry. Tento typ vibrací je ještě účinnější, proto jsou stroje s 3D vibracemi pro domácí použití hojně doporučovány.

Vibromasážní stroje mají různou frekvenci vibrací, tedy počet kmitů za vteřinu a také amplitudu, což je míra vychýlení plošiny při vibraci. Frekvence vibrací se u přístrojů určených na domácí použití pohybuje mezi 1 až 40 Hz, amplituda pak mezi 1 až 5 mm. Čím vyšší je rozsah těchto hodnot, tím bývá cena přístroje vyšší.

Zatížení stroje
Pro domácí použití postačí vibrační plošiny s jedním motorem, jejichž výkon se pohybuje od 200 do 350 W a zatížení je do 120 kilogramů. Do fitness center jsou pak vhodnější robustnější dvoumotorové vibrační plošiny, které umožňují souběžný systém vibrací (horizontální i vertikální) a také snesou větší zátěž.

Provoz vibromasážních strojů
Energetická náročnost vibromasážních strojů je srovnatelná s televizí, provoz tak není nijak nákladný. Ani obsluha není nijak složitá, se strojem se naučíte zacházet během chvilky. Výhodou vibromasážních strojů je také jejich nenáročnost na údržbu.

- jpa -

Foto: InSportline