I když si koupíte kvalitní a drahou myčku, bude potřebovat vaši pravidelnou péči. Ale neděste se, není to nic strašného a většinu práce zvládne myčka sama.

Úplným základem je ještě před prvním použitím prostudovat návod ke spotřebiči, nastavit systém pro změkčení vody dle manuálu a nechat proběhnout první mycí cyklus bez nádobí. Potom už můžete myčku začít používat na plno. Do myčky patří pouze přípravky určené výrobci – tedy leštidlo do myčky, sůl do myčky a mytí prášek, gel nebo tablety, případně tablety 3v1, tedy obsahující už leštidlo i sůl. Doporučujeme vyzkoušet si ve vlastní myčce, zda vám více vyhovují tablety all-in-one nebo jednotlivé složky zvlášť. Někteří nedají dopustit na klasické tablety, sůl a leštidlo, protože je podle nich nádobí čistší, jiní zase dávají přednost tabletám 3v1, protože je to pohodlnější. Např. myčka Whirlpool WBC 3C26 X je vybavena technologií Multi-tablet, kdy si nastavíte typ čisticího prostředku a jemu přizpůsobíte samotné mytí.

Alza myčky - údržba a čištění

V žádném případě se nepouštějte do pokusů, že budete dávat do myčky klasický prostředek na ruční mytí nádobí ve snaze ušetřit nebo nahradit tablety. Jednak se pěny vytvořené prostředkem na mytí nádobí budete zbavovat několik mycích cyklů a také můžete poškodit myčku a ztratit záruku.

Stav leštidla a soli signalizují kontrolky na myčce, takže vás však upozorní na jejich nedostatek.

Po každém mytí kontrolujte a čistěte sítko na dně myčky. Usazují se v něm nerozpustné nečistoty, vlasy, drobné kůstky, které jsme omylem zapomněli na talíři apod. Pevné částí vyhoďte do koše, sítko propláchněte, případně ho můžete vyčistit kartáčkem, pokud jsou na něm nějaké usazeniny, mastnota apod.

Po každém mytí kontrolujte, zda pod spodním košem není uvízlé nějaké drobné nádobí – lžičky, míchátka apod., které by mohly bránit mycímu ramenu pohybu nebo ho dokonce poškodit.

Pravidelně kontrolujte také mycí ramena a otvory, kterými stříká voda na nádobí. Ramena lze jednoduše vyjmout, umýt, případně zprůchodnit otvory, pokud jsou ucpané.

Většina má také program na čištění myčky. Dle doporučení výrobce myčky a také dle intenzity používání myčky nechte proběhnout čistící cyklus bez nádobí, za použití speciálního přípravku na čištění myček. Čištění by mělo provádět jednou za 1 až 2 měsíce, ale respektujte doporučení v návodu vaší myčky.

Pokud používáte vodu ze studny a hrozí, že se v přívodním potrubí objeví i drobné částečky písku, umístěte mezi kohoutek a přívodní hadici filtr, který zabrání tomu, aby se drobné částečky dostaly až do myčky a poškodily nádobí nebo myčku.

Do myčky vždy dávejte pouze nádobí, které lze mýt v myčce. K orientaci vám pomůžou piktogramy na nádobí nebo na obalech. Obecně do myčky nepatří dřevěné kuchyňské náčiní, hliníkové nádobí (které v myčce zčerná), krájecí nože, které příliš teplá voda tupí a měkké platby, které ve vyšších teplotách mění tvar. Do myčky nepatří také nádobí znečištěné od barev, chemikálií nebo vosku.

Pár úsporných tipů na závěr:

- dejte přednost myčkám s invertorovým motorem, který má delší životnost, zpravidla na něj výrobce poskytuje záruku 10 let, je tišší, má nižší vibrace a nižší spotřebu energie.

- používejte programy, které odpovídají úrovni zašpinění nádobí, nebo automatické programy, které dávkují vodu a přizpůsobují délku mytí. Opravdu nemusíte mýt talíře a skleničky na 70 stupňů, pro hygienickou čistotu stačí použít funkci Antibakteriální oplachování.

Alza myčky - údržba a čištění

- vyberte si myčku v energetické třídě A+++ s nízkou spotřebou energie i vody (např. pod 10 litrů / cyklus)

Autor: redakce

Foto: Whirlpool