Nejlepší je dobře vyvětraný byt provonět lehkou vůní. Nějakou dobu budete možná experimentovat, než objevíte tu pravou, ale vyplatí se to. Existují různé osvěžovače vzduchu v podobě sprejů nebo gelů, elektrické odpařovače, olejové lampy, vonné svíčky, aromatické odpařovače voňavých směsí potpourri, vonné tyčinky, vonná jádra nebo kuličky, sáčky plněné sušenými bylinkami a podobně.

Prostý nákup vonných svíček osvěží místnost libovolnou vůní, kterou si vyberete. Některé ze svíček dokážou i odpuzovat dotěrný hmyz a zároveň se mohou stát zajímavým ozdobným doplňkem. Určitě dejte na přírodní aromatické olejíčky, pokud hledáte zdravou vůni, která má příjemné účinky. Pokud chcete vůni cítit v celém bytě, otřete nábytek hadříkem, na který kápnete několik kapek. Druhou možností je přidat pár kapek trochu do sáčku vysavače před tím, než se pustíte do úklidu. Skvělou službu prokáže vhodná aromalampa, jejíž misku naplníme vodou a nakapeme do ní čtyři až osm kapek některé z přírodních silic.

Magická aromaterapie
Aromaterapie je léčebná metoda, jejíž základy položily rozvinuté starověké civilizace, jakými byly Egypt, Řecko a Řím. Jde o umění využívat živou sílu rostlin k podpoře a udržení mentálního i fyzického zdraví, krásy i k léčení tělesných a duševních potíží a neduhů. Jejích účinků využíváme i dnes, neboť použití éterických esencí ulevuje při fyzické i psychické zátěži a stresu, posiluje imunitu a harmonizuje tělesné a duševní pochody. Využívá k tomu pozitivní vlastnosti přírodních éterických olejů. Účinkuje nejen preventivně, ale rovněž také při akutních a chronických potížích.

Některé vlastnosti mají oleje společné - většina z nich má protivirové a antibakteriální účinky a je antiseptická. Každý éterický olej má jedinečné vlastnosti, kterých lze využít pro specifické účely - stimulují tělo, mysl či emoce, jiné zklidňují apod. Vzhledem ke složité stavbě molekul a k faktu, že jde o živou sílu rostlin, nemohou být nahrazeny žádným syntetickým přípravkem. Ty se rovněž vyrábějí, jsou několikanásobně levnější, ale nemají žádné účinky.

Umělé – chemické vůně
Z dlouhé řady chemických výrobků nám už řadu let dobře slouží, hlavně v koupelnách a na WC, osvěžovače v podobě sprejů, tekutin nebo gelů. Oblíbené jsou zejména ty s vůní květů, borovice, s vůní moře a podobně. Tekuté osvěžovače se ve skleněných nádobkách nejčastěji zapojují za pomoci elektřiny, čímž se začne uvolňovat vůně, kterou v sobě obsahují. Spreje se aplikují přímo do ovzduší v místnosti. Gelové osvěžovače se většinou umisťují na nenápadnější místa - na stěnu, pod stůl, umyvadlo, k WC míse. Jejich intenzita se dá zpravidla regulovat. Běžně používané jsou i osvěžovače určené na upevnění do WC nádržky nebo přípravky, které neutralizují pachy v ledničce, či prostředky určené na neutralizování cigaretového pachu.

Kouzlo zvané Potpourri
Vonné směsi potpourri jsou vlhké nebo suché. Oba druhy se vyrábějí z nespočetného množství aromatických rostlin z celého světa. Nejčastěji se používají dokonale vysušené květy, okvětní plátky, listy, stonky, koření, kousky dřeva, ořechy, jádra, šišky a jiné plody. Jsou naaranžované do směsi určitého barevného odstínu nebo barevné kombinace a nechávají se otevřené v dekorační nádobě ze dřeva, keramiky nebo skla. Vlhké potpourri se připravuje s použitím vonných tekutin, které se nechají působit na směs bylinných částí. Na obnovení vůně vlhkého potpourri se po určitém čase pro zintenzivnění vůně používá speciální olej, který směs provoní.
Do pracovny se hodí potpourri s použitím šišek a jehličí, což dodá těmto prostorům charakter praktického pohodlí. V ložnici bývají oblíbené růžové nebo bledě modré odstíny potpourri s převahou hlaviček květů, hlavně růží. Do koupelen se zase výborně hodí směsi s převahou lusků a oříšků v barvě, která vhodně doplňuje interiér. V kuchyních nebo jídelnách vynikne v misce potpourri dominující sušené ovoce, jádra a koření.

Květinová aranžmá
Člověk si už od nepaměti zdobil své příbytky květinami. Postupně se naučil květiny a jiné části rostlin sušit a upravovat tak, aby si svoji krásu a vůni uchovaly co nejdéle. Kytice sušených květů vyniknou v obývacích pokojích, kuchyních, ale i v halách, na schodištích a v chodbách. Příjemná atmosféra domova a kouzelné vůně se přece jen spojují zejména s čerstvými květinami.

Kvetoucí květiny - v květináči nebo řezané - nebo květiny s aromatickými listy, se uplatní v každém příbytku. Krása tvarů a barev v kombinaci s vůní přírody lahodí zraku a čichu. V každém květinářství vám připraví kytici do vázy nebo dekoraci podle vašich požadavků. Případně se s trochou cviku lehce naučíte aranžovat sami podle množství příruček na našem knižním trhu.

Tvary aranží mohou být proměnlivé jako příroda sama. Nejen jarní květinové dekorace vnesou do interiéru život a svěží vůni. Květiny a rostliny se svým růstem postarají o neustálou změnu. Vhodné jsou třeba cibuloviny, protože každý den proměňují svůj vzhled. Květiny se nejčastěji aranžují do bílých či průhledných váz, aby vynikly jejich barvy. I květináč nebo váza však mohou být neobvyklé, můžete použít nějaký předmět denní potřeby, třeba talíř nebo mísu. V letošních jarních vazbách vládnou hlavně přírodní materiály a zelené barvy, jimiž podtrhnete harmonii v interiéru.

Autor: Alexandra Rohanová