Nedejte prostor chaosu
Zbrklost a nadměrný spěch dokáže zhatit všechny plány. Proto si vše předem promyslete. Stanovte si priority, činnosti a pořadí, v jakém se jednotlivým aktivitám budete věnovat. Postupujte systematicky, abyste si uklizené prostory následně zase nezaneřádili. Ideálně si pořiďte zápisníček, do kterého zahrnete, co všechno budete chtít zvládnout.
Uložte, vytřiďte, přeskládejte, optimalizujte – co nepotřebujete, toho se zbavte, co naopak potřebujete často, umístěte na strategické místo. Co skladujete zbytečně? Staré noviny, časopisy, dopisy, letáky – pokud se jim začnete více věnovat, jistě zjistíte, že minimálně poloviny z nich se můžete zbavit.
Nezapomínejte ani na drobné nedbalosti a nepozornosti, které mohou vánoční svátky nepříjemně narušit – jedná se především o svíce, svíčky a prskavky.
Nenechávejte je nikdy zapálené bez dozoru. Před odchodem zkontrolujte, jestli jsou vyhaslé. Vždy je umisťujte na pevný a nehořlavý povrch. Po dohoření nevyhazujte bezprostředně do koše.
Pokud vám po voňavé svíčce zůstane na nábytku nehezký flek po mastném vosku, vosk nahřejte fénem na vlasy a pak ho vytřete papírovým kapesníčkem.
Elektrické svíčky, osvětlení i zábavnou pyrotechniku nakupujte ve spolehlivých prodejnách, vždy zkontrolujte, jestli má výrobek český návod.
Etikety čisticích prostředků nepodceňujte
Úklid zahajte u prostudování samotných čisticích prostředků a jejich etiket. Prostudujte návod k použití a upozornění výrobce. Mimo jiné zjistíte, jaké je dávkování konkrétního produktu, a tím byste se rozhodně měli řídit.
„Více je lépe – to u množství čisticího prostředku neplatí. Jednak zbytečně ždímete svou peněženku i životní prostředí a na výsledku se to neprojeví. Používejte proto přesně tolik výrobku, kolik výrobce uvádí. Při použití většího množství hrozí zápach nebo zanechání stop po setření, na kterých je možné i uklouznout. Proto pokud používáte například Diavu mýdlový čistič, postačí vám jen malá odměrka a vaše podlaha se bude lesknout,“ vysvětluje Marta Matyášová ze společnosti Tatrachema.
Nejen efektivní, ale i bezpečný úklid
Při úklidu používejte ochranné rukavice, zabráníte vysoušení a případné alergické reakci na vašich rukou. Po dokončení úklidu si ruce pečlivě opláchněte, osušte a nakrémujte mastnějším krémem.
Čisticí prostředky nikdy nemíchejte, můžete snížit jejich účinnost a sobě přivodit nepříjemnou alergickou reakci.
Čisticí prostředky nepřelévejte a uchovejte v původních lahvích s čitelným popisem, vyhnete se tak možné záměně.
Ať se kuchyň leskne
Na nerezovém nádobí často můžete najít nevzhledné stopy po minerálech obsažených ve vodě. Co s tím?Použít můžete některý z vhodných čisticích prostředků např.Fixinelu Nalijte prostředek na povrch nádobí, rozetřete houbičkou a opláchněte čistou vodou.
Pokud vám po předvánočním kuchtění zůstane na dně hrnce nebo zapékací mísy zapečená skvrna, můžete použít stejný prostředek. Postižená místa pokryjte čistícím prostředkem, nechejte působit zhruba půl hodiny a poté opláchněte čistou vodou.
Čištění koberců
Koberce a čalouněný nábytek jsou vyhledávaným útočištěm nenápadných domácích obyvatel - roztočů, kteří jsou příčinou celé řady alergií. Pouhým vysáváním z koberce nikdy neodstraníme veškerou špínu, čas od času je tedy třeba přistoupit k důkladnějšímu čištění.
K čištění můžete použít speciální vysavač s funkcí tepování a nebo se pustit do čištění ručně. Tzv. mokré tepování pronikne hluboko do struktury koberce a odstraní i odolné nečistoty. K tepování jsou vhodné prostředky např. Tep nebo Kobex. Jak na to?
Před samotným čištěním nezapomeňte na zadní straně sedačky nebo konci koberce vyzkoušet stálost barev, předejdete případnému poškození.
Předepsané množství prostředku nalijte do vlažné vody, pomocí houbičky vytvořte pěnu, kterou vetřete do sedačky nebo koberce, aby na sebe navázala nečistoty.
Koberec nechte dobře vyschnout, poté zbytky pěny vysajte.
Dbejte také na to, abyste koberec vodou nepromáčeli, mohlo by dojít k poškození jeho struktury a následnému zvlnění.
Tip na závěr: Co by udělala naše babička?
Naše babičky byly vynalézavé – často si musely poradit i s omezenými možnostmi a využít, co bylo zrovna po ruce. Přitom se často jednalo o velmi užitečné „vychytávky“. Například takový ocet – poradí si s čištěním porcelánu, nerezu, mosazi i mědi. Octová voda vrátí lesk umyvadlům i skleněným plochám. Také na ucpané trubky a odpady je řešením - nalijte do nich ocet a nechejte působit 30 minut a uvidíte, jak rychle budete mít hotovo.
Přečtete si také Domácí čistící prostředky – jak vyčistit domácnost levně a bez chemie?
Text: Lucie Paseková