Obecně lze osvětlení interiéru rozdělit na centrální, které osvětluje celý prostor místnosti a mělo by zajistit orientaci v prostoru a základní hladinu světla, a na osvětlení lokální, jež osvětluje pouze část interiéru a zdůrazňuje intimitu i pocit soukromí.
Klasické lustry mají jednu velkou nevýhodu – potřebují dostatek místa na výšku i na šířku. V místnosti s vyšším stropem se na velikost lustru nemusíme ohlížet a můžeme si vybrat model, který se nám opravdu líbí. Většina standardních pokojů má však výšku dva metry šedesát, a tomu bychom měli přizpůsobit styl i velikost svítidla. Okázalý lustr bude v pokoji vypadat jako „pěst na oko“ a hlavně bude významně překážet v pohybu všem osobám vyšším než 150 centimetrů.
Obývací pokoj
Centrální lustr, který je dominantou a zároveň také designérským bonbónkem, se stále objevuje zejména v obývacím pokoji. V této místnosti potřebujeme intenzitu osvětlení zhruba 50 až 100 luxů, při čtení či práci, která vyžaduje soustředění na detail, až 300 luxů. Takovéto nároky splňuje jeden lustr a jedna stojací lampa. Je-li součástí pokoje také jídelna, měl by být nad stolem umístěn samostatný lustr.
Ložnice
Právě ložnice místností, kde lustr nepotřebujeme vůbec. Pokud jsme na něj zvyklí, je lépe zvolit nepřímé osvětlení těsné pod stropem. Pro případ čtení i lepší orientaci v místnosti je nezbytná stolní čí nástěnná lampička s intenzitou asi 150 luxů. Pokud ložnici obývají dvě osoby, měla by mít každá z nich svoji samostatnou lampičku, která zároveň nebude oslňovat partnera.
Kuchyň
V kuchyni je nejdůležitější soustředit osvětlení na jednotlivé pracovní plochy a nad jídelní stůl. Zcela nevhodné je jedno centrální stropní osvětlení. Stolující si osoby si většinou „nevidí do talířů“ a osoba pracující u kuchyňské linky si stíní vlastním tělem.
Hala
V předsíni či vstupní hale jde spíše o vytvoření příjemného prostředí než o důmyslné osvětlení. Dobrou službu nám udělá stropní bodové osvětlení. Pokud je hala dostatečné rozlehlá, lze její prostor ozvláštnit dominantním lustrem.
Dětský pokoj
Osvětlení dětského pokoje má podobné zákonitosti jako ložnice. Pokud dítě ještě nechodí do školy, postačí jedno centrální stropní osvětlení a jedno lokální osvětlení hracího koutku. Pokud dítě chodí do školy, je nezbytné aby mělo svůj pracovní stůl s dostatečným osvětlením, nejlépe stolní lampou.
Trendy v osvětlení
Velikost lustrů se za posledních několik let výrazně zredukovala a vždy by měla proporčně odpovídat velikosti pokoje.
V moderních interiérech se svítidla přiklánějí k jednoduchosti až strohosti, geometrické souměrnosti nejrůznějších tvarů. U běžnějších interiérů volíme raději lustry nadčasové, do reprezentativních či starožitných prostor volíme lustr nápaditější a velkorysejší . Tvar lustru by měl v jistém ohledu kopírovat styl nábytku a doplňků.
Mezi použitými materiály jednoznačně vede sklo s kovem. Výjimku netvoří ani papír či textilie.
Bílá stále hraje prim mezi barvami, nejen proto, že čistota a jednoduchost jsou právě v kurzu. Syté barvy pohlcují až 30 % výkonu světelného zdroje a ne všichni je dobře snáší.
Skončila také éra schovávání lanek a přívodních kabelů. Jsou nedílnou součástí designu svítidla.
Foto: archiv firmy Örsjö
Články s podobnou tématikou
Barvy a osvětlení
Jak zařídit ložnici
Barvy v našem podvědomí
Kouzlo osvětlené zahrady
Osvětlení neosvětlitelných prostor