Jestliže se i vám taková světýlka líbí a rozhodnete si je pořídit, měli byste kromě dobrého vkusu brát ohled především na praktická a bezpečnostní hlediska. V první řadě je nutno rozlišovat osvětlení určené jen do interiéru a osvětlení venkovní, respektive použitelné uvnitř i venku. Ať už kupujete to či ono, nespokojte se jen s ujišťováním prodavače, ale dobře se podívejte, zda je u výrobku český návod, jasné určení, kde se dá osvětlení používat, údaje o napětí, použitých žárovkách a celkovém příkonu atd. Samozřejmostí by mělo být předvedení a vyzkoušení funkčnosti.
U výrobku tohoto typu je rovněž záhodno vyhnout se anonymním tržištím a kupovat jen tam, kde je možnost reklamace, v horším případě uplatnění škod… Hrajete si totiž s elektřinou a potažmo doslova s ohněm. Požáry způsobené špatně konstruovaným nebo nevhodně použitým osvětlením nejsou nijak neobvyklé. Kromě rizika zkratu a požáru pak je tu ještě další nebezpečí, a sice zdravotní. Určitě nechcete, abyste vy nebo někdo z rodiny dostali elektrickou ránu s těžko odhadnutelnými následky. Obezřetnost je proto na místě – kupovat jasně označené výrobky odpovídající našim normám u solidních prodejců a používat je v souladu s návodem a zdravým rozumem. Co to znamená, je snad jasné, např. dobře jednotlivé prvky upevnit, horké části nedávat poblíž hořlavých předmětů, dbát, aby nedošlo ke kontaktu vedení s vodou apod. A jestliže výrobek nebude fungovat tak, jak má, nebojte se jej reklamovat.
Osvědčenou zásadou je rovněž nenechávat osvětlení bez dozoru, což znamená např. nechat jej zapnuté a odejít do práce. Jistě, světelné efekty vypadají pěkně, ale také byste se mohli dočkat výsledků až příliš okázalých a ne zrovna žádoucích v podobě požáru a hasičských sirén. Stejně tak není příliš rozumné nechat si s osvětlením hrát děti, které, jak známo, mají pro světýlka všeho druhu slabost.
I při dodržení všech zásad je výběr poměrně široký. Nejoblíbenější jsou zřejmě světelné řetězy, které se dají libovolně tvarovat a můžete je pověsit na strom nebo fasádu, či s nimi prakticky cokoliv olemovat. Opět pochopitelně při dodržení uvedených zásad a také jisté předvídavosti. Co se stane, když napadne sníh? Nezakryje osvětlení, nezpůsobí ohnutí větví nebo jiných nosných částí řetězu? A co vítr? Nemůže přetrhnout kabely? Některé řetězy se dají i vzájemně napojovat, ale jen ty, u kterých je to výslovně uvedeno.
Jsou sice lidé, kteří považují vánoční osvětlení za spotřební zboží a nehodlají jej používat dlouhodobě, ale pokud mezi ně nepatříte, věnujte pozornost i jeho uskladnění do příštích Vánoc. Platí totéž, co u jiných elektrických spotřebičů, tj. skladovat v suchu a mimo dosah dětí, kabely násilím nelámat. Zkrátka tak, abyste při příštím použití nebyli zklamáni a nekazili si Vánoce sháněním nového osvětlení na poslední chvíli.
Autor: Michal Hamšík