Videotelefon může být nejen hlídačem, ale i praktickým pomocníkem

Princip videotelefonu, kterému se také přezdívá „videovrátný“, je jednoduchý. Spočívá v propojení kamery a domovního zvonku u vašich dveří či brány s monitorem uvnitř domu, díky čemuž můžete kontrolovat, kdo k vám chce vstoupit. Díky komplexnímu zařízení můžete sledovat tvář hosta a to nejen v přímém přenosu z kamery, ale i zpětně.

Při použití videotelefonu tak nemusíte vůbec otevírat dveře a vycházet ven, abyste zjistili, kdo k vám jde. Vše vyřídíte z bezpečí domova. Tento systém je ideální nejen z bezpečnostního hlediska, ale i z praktického. Pokud je v domě osoba s omezenou pohyblivostí, nemusí nikam chodit a vše může pohodlně ovládat díky jednoduché manipulaci s kamerovým zařízením.

Ideální je napojit na kamerový systém i klasický „bzučák“, tedy elektronické odemykání zámku dveří. To je praktické i v případě, když máte zahradu s bránou a venku je nepříznivé počasí. Nemusíte nikam běhat, stačí návštěvu pouze pohodlně vpustit dovnitř.

Existuje mnoho druhů videotelefonů, které mohou mít jen základní funkce, ale mohou být také rozšířeny například o interkom (domácí komunikační systém), nahrávání kamerových záznamů či ovládání dalších elektronických prvků v domě - například rolety, žaluzie, garážová vrata, osvětlení a podobně.

Obvykle se celé zařízení skládá z venkovní a vnitřní jednotky. Venkovní jednotka obsahuje kamerový systém, mikrofon s reproduktorem a zvonek. Uvnitř je přítomen monitor pro sledování záznamů z kamery, rovněž mikrofon s reproduktorem a ve většině případů i ovládání elektronického zámku a případně další rozšíření.

Při zmáčknutí zvonku dojde k automatické aktivaci kamery a přenosu na vnitřní monitor, vy se pak můžete podívat, kdo k vám jde a případně zapnout hlasovou komunikaci. Oblíbenou volbou jsou verze videotelefonů s videopamětí, díky čemuž se můžete zpětně ze záznamu podívat, kdo všechno u vás daný den byl.

Jedná se o velice užitečnou bezpečnostní funkci, která může být nápomocná i jako důkazní materiál ohledně podezřelých osob. Při pořizování videotelefonu můžete vybírat mezi jednoduššími verzemi, které disponují černobílým obrazem a základními funkcemi a mezi víceúčelovými zařízeními.

Součástí bezpečnostního ovládání dveří může být i tlačítko pro spuštění alarmu

Kvalitnější dveřní videotelefony mají barevný displej a mohou být dokonce opatřeny snímačem na otisky prstů, abyste měli jistotu, že se k vám nikdo jiný než vy nedostane. Oblíbeným příslušenstvím jsou i bezdrátové telefony, díky nimž můžete záznam z kamery kontrolovat například ze zahrady, pokud nejste zrovna u dveří a někdo na vás zvoní. Data z kamer si rovněž můžete nechat zaslat na své mobilní telefony či PC.

Jak už bylo řečeno, díky příslušenství můžete ovládat i jiná elektronická zařízení, jako například rolety, žaluzie, střešní okna, garážová vrata, venkovní osvětlení a tak dále.

Když už hovoříme o osvětlení, přisvícení venkovní kamery by mělo být samozřejmostí, abyste měli o návštěvnících přehled i v noci (možné je i noční vidění). Jednotlivé verze videotelefonů mají rovněž nastavitelnou hlasitost, jas a barvu nebo vyzváněcí tóny. Pokud vidíte, že se kolem vašeho pozemku potulují podezřelé osoby, některé videotelefony nabízejí možnost spuštění alarmu, který může tyto osoby zastrašit. Venkovní a vnitřní jednotky mohou být propojeny kabelem, ale mohou být i bezdrátové. Možností je opravdu hodně.

K jedné kameře lze připojit více monitorů dle potřeby

Nyní už se ale pojďme podívat na konkrétní příklady videotelefonů a na to, za jakou cenu je můžete pořídit a co vše můžete od jednotlivých typů očekávat.

Například firma EMOS, která se na tento druh zboží specializuje, má ve své nabídce sady videotelefonů se základním vybavením i s pokročilejším příslušenstvím. Základní sada obsahuje kamerový systém s barevným displejem a ovládací jednotkou pro zámek a pojezd brány.

Tak jako u většiny ostatních videotelefonů se jedná o hands-free systém, uživatelé mohou nastavit hlasitost nebo vybrat z 16 vyzváněcích melodií. Zařízení má kabelové připojení a může se jednoduše instalovat na zeď. Tuto základní soupravu pořídíte od 3 999 Kč.

Stejná firma nabízí také videotelefon s možností připojení CCTV kamery a možností uchovávání záznamů návštěv. Kamera je opatřena nočním světlem a panelem s dotykovými tlačítky. Záznamy z kamery lze prostřednictvím přiložené SD karty stáhnout do počítače. Tato sada od EMOS vyjde na 5 499 Kč.

Oblíbeným bezpečnostním pomocníkem je i videotelefon DoorBird, který můžete propojit se svým mobilním telefonem nebo tabletem. Tento videotelefon je opatřen nočním viděním a dokáže si zapamatovat až 20 posledních návštěvníků, kteří se u vašich dveří objeví. Výhodou tohoto typu videotelefonu je to, že nemusíte ani chodit ke dveřím kontrolovat monitor, jakmile na vás bude někdo zvonit. Jednoduše se jen podíváte do svého mobilního telefonu, tabletu či PC.

 

U všech typů videotelefonů můžete příslušenství od dané firmy kombinovat dle vašich potřeb, například je-li to potřeba, můžete k jedné kameře připojit dva či více monitorů (například pro jednotlivé byty v rodinném domě). Jednotliví výrobci rovněž nabízejí dokoupitelné příslušenství v podobě krytů na monitory a podobně. Samozřejmostí je návod k obsluze, pokud si však nebudete vědět s instalací rady, můžete požádat o profesionální instalaci od odborníka.

Autor: Eliška Střelková