Košťata a lopatky
Nestárnoucí klasika, kterou v našich domácnostech stále častěji nahrazují vysavače, v podobě koštěte, již prošla také vylepšeními, které vám mají usnadnit práci. Především štětiny jsou vyráběny z nových materiálů a bývají velmi často na koštěti kombinované tak, že jednou stranou zametete větší nečistoty a druhou stranou pak drobné nečistoty včetně smítek prachu. Většina moderních smetáků je již také vybavena postranními chrániči, díky nimž si neponičíte nábytek, ani nepoškrábete stěny. Pro náročnější, ale také pro majitele domácích mazlíčků nebo alergiky je tu kombinovaný smeták, jehož polovina je tvořena štětinami a druhá polovina je tvořena pěnovým mopem, který sbírá drobný prach a nečistoty, ale také zvířecí chlupy nebo vlasy. Po úklidu můžete pěnový mop sundat a jednoduše propláchnout vodou. Čistě pěnový smeták je také stále oblíbený, především všude tam, kde bojujete se zvířecími chlupy. Je vybaven teleskopickou tyčí a jedním tahem s ním zametete i velmi jemné nečistoty. Pěnová hlavice má poměrně dlouhou životnost, a pokud vám přeci jen doslouží, můžete si koupit náhradní. Je určen čistě k zametání, nikoliv k vytírání. Na náš trh jej dodává například společnost Vileda a pořídíte jej od 350 korun. Pro ty nejnáročnější přichází Vileda s elektrickým smetákem, se kterým zbavíte podlahu nečistot a nepotřebujete k němu ani lopatku. Pomocí rotačního kartáče a gumového pásku dokonale uklidíte celý byt včetně všech koutů a běžnému koštěti špatně dostupných míst. Nepotřebujete žádné sáčky, nečistoty se sbírají do nádoby, kterou po skončení úklidu stačí jen vysypat a vypláchnout vodou. Je vhodný na všechny typy podlah a pořídíte jej již od 1400 korun.
Pokud přeci jen dáte přednost klasice – smetáku a lopatce, pak vězte, že výrobci myslí i na vaše záda a při úklidu se dnes již nemusíte ohýbat ani k lopatce. Postačí si jednoduše pořídit takovou, která má dlouhou rukojeť a zpravidla také trojúhelníkový tvar s gumovou lištou, která zajistí dokonalé přilnutí k podlaze a snadné nametení nečistot.
Mopy třásňové i ploché
Ty tam jsou doby, kdy jste si máčeli ruce v kbelíku s vodou a máchali nevábně vyhlížející šedivý hadr a složitě jej balili na koště, abyste mohli vytřít. Ke slovu se dostal mop a svou čelní pozici asi jen tak neopustí. Manipulace s ním je totiž jednoduchá, nemusíte si přitom máčet ruce ve špinavé vodě, ani přicházet do styku s agresivními saponáty, a pokud si pořídíte takový, který je vybaven ždímačem, nemusíte se bát ani o podlahové krytiny jako jsou třeba parkety, dřevěné nebo plovoucí podlahy, které máčení nesnášejí.
Mopy lze použít na prakticky všechny podlahové krytiny. Jejich nabídka je totiž skutečně široká. Vybírat můžete mezi třemi základními typy mopů.
První z nich je třásňový mop, který je vhodný především do menších místností, nebo tam, kde je příliš mnoho nábytku a překážek, kterým je potřeba se vyhnout. Dřívější typy těchto mopů příliš oblíbené nebyly, neboť ztrácely a na podlaze zanechávaly uvolněná vlákna, to však o dnešních moderních už v žádném případě neplatí. S příchodem moderních technologií výrobci totiž odstranili i tento problém. Třásňové mopy je vhodné vždy kupovat s kýblem a ždímačem, který z vláken odstraní přebytečnou vodu. V opačném případě by podlaha po vytření zůstala plná nevzhledných šmouh. Ploché mopy jsou vhodné do větších prostor a také s nimi lépe vytřete v rozích místností, než s mopy třásňovými. Navíc jsou větší, setřete tak více plochy najednou a úklid máte podstatně rychleji hotový. Ploché mopy pracují na principu vyměnitelných návleků z jemného mikrovlákna. Tato mikrovlákna nejenže dokážou zachytit všechny nečistoty, včetně těch mikroskopických, ale také díky nim nemusíte používat ve svém domově už žádnou agresivní chemii.
Letošní novinkou je Mop Leifheit Twist systém, který funguje na principu speciálního rotačního odstředivého ždímání. Tento ždímací systém umožňuje nastavit ideální vlhkost mopu, přesně podle vašich představ a potřeb. Je vybaven mopem s pohyblivým kloubem, který umožňuje vytírání jak nepřístupných míst, tak schodů, rohů, ale i do osmičky. Násada je skládací a s nastavitelnou výškou, návlek je vyměnitelný a lze jej prát v pračce, ovšem bez použití aviváží, které by mohly zničit jeho mikrovlákna. Pořídíte jej od 990 korun a jistě vás potěší tříletá záruka.
Vyměnitelné návleky
Výhodou mopů s návleky je jejich snadná údržba i možnost výměny za nový. Návlek můžete zvolit buď na suché vytírání, ty jsou antistatické a zabraňují tak prašnosti a rozlétání nečistot, po použití je stačí vytřepat, nelze je však namočit, aby svou schopnost vázání nečistot neztratily, nebo na vytírání mokré. I těch je k dostání hned několik typů. Některé jsou určeny pro podlahové krytiny, které jsou náchylné na přemokření, jiné na lina, korek nebo na plovoucí podlahy. Na dřevěné a plovoucí podlahy jsou vhodné návleky z mikrovlákna a vyždímané téměř do sucha. Na dlažbu se naopak nemusíte vody bát, pohodlně jí vytřete i s třásňovým mopem, ploché jsou vhodné na její suché vytírání a případné vyleštění. Lina a PVC vytřete jak s třásňovým, tak i s plochým mopem, na korek použijte raději plochý a dostatečně vyždímaný.
Připravila: Petra Martišková
Foto: archiv firem