Praní kapesníků
Kapesníky snadněji vypereme, když je namáčíme ve vodě s přídavkem hrsti kuchyňské soli, která rozpouští hleny.
Silonové prádlo
Nové silonové prádlo nebo punčochy po zakoupení vložíme doma na půl hodiny do horké vody (60°C). Lázní se odstraní různé zplodiny, které vznikají tzv. stárnutím vlákna, a zároveň se příznivě ovlivní trvanlivost silonového prádla. Nové silonové prádlo je třeba vyprat i z důvodů hygienických. Aby se silonové prádlo nepřeleželo, je třeba občas přeprat prádlo i delší dobu nenošené, jen uložené.
Barva prádla
Barvu prádla osvěží troška octa, který přidáváme do poslední vody na máchání. Používáme při praní všech barevných pracích látek. Barva bavlněných látek vydrží déle, přidáme-li při praní do vody trochu boraxu.
Sražené prádlo
Prádlo sražené nevhodným způsobem praní namáčíme několikrát místo do studené vody do čerstvých mydlin. Prádlo se dá většinou natáhnout do původní velikosti.
Značkování prádla
Prádlo značkujeme, abychom zabránili záměně např. v dětských letních táborech apod. K trvalému označení použijeme černou tuš, kterou zavlhka zažehlíme. Značka je pak trvanlivá a nezmizí ani po vyvařování prádla.
ŽEHLENÍ
Postup žehlení
Žehlíme nejprve z líce a pak teprve po rubu. Obrácený směr žehlení se výjimečně doporučuje u umělého hedvábí, u pracích šatů a u monogramů na plátně (ubrusy, ložní prádlo...)
Knoflíky při žehlení
Knoflíky z umělé hmoty se při žehlení mohou horkou žehličkou poškodit. Knoflíky v místě žehlení proto překrýváme kávovou lžičkou.
Froté ručníky a krep
Ručníky froté nežehlíme a nedáváme je ani mandlovat. Stačí je po uschnutí lehce vytáhnout, uhladit rukou a složit. Nežehlíme ani krepovou látku, jen ji zasucha vyhlazujeme plochou dlaní ruky.
Límečky
Límečky košil a halenek stejně jako manžety a rukávy vždy žehlíme nejdříve, pak teprve dožehlujeme další části prádla.
Ubrusy
Lesk stolních ubrusů ze lnu zvýšíme, když je žehlíme nejdříve na rubu a pak teprve na lícní straně. Obecně žehlíme po líci vedle ubrusů i ručníky a ložní prádlo, po rubové straně barevné prádlo a pokud možno i šaty.
Žehlení vlny
Vlnu žehlíme horkou žehličkou přes mokré plátno podložené suchou lněnou tkaninou. Žehlíme ne tahem, ale přikládáním žehličky.
Kropítko na prádlo
Zhotovíme si jej sami z menší lahvičky z plastické hmoty. Do plastického uzávěru propícháme tenkým hřebíčkem rozžhaveným nad svíčkou hustší síť otvorů. Hodí se např. lahve od čisticích prostředků.
Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti
Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský
Vydalo nakl. Práce, 1972