Jak pracuje naše tělo s vůní

Nejjednodušší využití v aromaterapii přináší aromalampy, do nichž postačí nalít malé množství vody a do ní kápnout několik kapek esenciálního oleje. Ať si zvolíte vůni, která vás povzbudí, nebo naopak uklidní, stačí ji vdechovat a účinek se dostaví sám. Náš mozek na vůně reaguje velmi pozitivně a může tak dokonce dlouhodobě vyvolat pro naše tělo velmi příznivé impulzy. Navíc molekuly vonných silic vstupují přes naše dýchací cesty do plic a následně do celého těla. Jejich účinek je tak násoben. A právě z tohoto hlediska je potřeba dodávat našemu organismu čisté a kvalitní esenciální oleje. Vybírejte pro své aromaterapeutické relaxační chvíle tedy jen takové interiérové parfémy, difuzéry a oleje, které byly podrobeny přísným testům kvality.


Foto: cafleurebon.com


Foto: amara.com

Top produkty bytové kosmetiky

Na takřka totožném principu, jako aromalampy fungují také interiérové parfémy, difuzéry a vonné tyčinky. A právě aroma difuzéry jsou momentálně top produktem bytové kosmetiky. Tvoří je nádobky, do nichž se vlévá vonná esence, do které se následně vsune několik ratanových tyčinek. Tyto tyčinky nasají vonnou esenci a šíří ji do okolí. Nádobky mívají v hrdle dekorační zátku, přes kterou tyčinky procházejí, aby se vůně uvolňovala postupně. Vonné tyčinky je dobré v zátce 1 x týdně pootočit. Jedna náplň díky důmyslnému systému uvolňování vydrží až několik měsíců. Podíl esenciálního oleje v nich tvoří 8 – 30 %, zbytek je alkohol. Trendem jsou designové difuzéry, jejichž vzhled i vůně je často módní záležitostí. Vsaďte na jistotu a vyberte například z řady Millefiori anebo Young Living.


Foto: alifewithaview.com

Interiérové parfémy

Myrha, pačuli, pomerančové lístky anebo zázvor či cedr, všemi těmito vůněmi lze provonět váš interiér díky klasickým interiérovým parfémům. Můžete je střídat v závislosti na ročním období, což je velmi žádoucí. Některé jsou k mání v kombinované formě, například květinové, kombinující vůni cedru s oleandrem, nebo myrhu s pačuli. Ovšem i příznivci čistých vůní si přijdou na své. Rozhodně neuděláte chybu s vůní jasmínu, kterou vám může nabídnout například francouzská značka Fragonard.

Máte svou oblíbenou vůni?

Většina z nás už má svou oblíbenou vůni. Možná podvědomě si ji vybíráme, aniž bychom tušili, jakým způsobem na nás vlastně účinkuje. Věděli jste například, že na zahnání deprese výborně zabírá grapefruit, který kromě toho ještě dezinfikuje vzduch a osvěžuje tělo při masážích i koupelích. Cedrové dřevo má posilující účinek na naše dýchací cesty, a tak se doporučuje při rýmě a také k harmonizaci psychiky a na uklidnění. Velmi účinný při tišení bolestí, proti depresím a na posílení nervů je bergamot. Eukalyptus patří k základním esencím v aromaterapii a je jedním z nejúčinnějších aromat při veškerých dýchacích obtížích. Levandule se vám může hodit při bolestech hlavy anebo při nespavosti. Limetka zase vyčistí vzduch a povzbudí váš organismus při únavě.


Foto: planetbotanix.com


Foto: jebiga.com

Je tedy jen na vás, kterou vůni zvolíte. Měla by však být pro vás co nejpříjemnější. Myslete však i na ty, kteří s vámi sdílí společné prostory, neboť ne všechny vůně jsou příjemné všem.

Text: Zuzana Bohdalová