Ne každý robot zvládne všechny typy povrchu

Robotický vysavač byl ještě před pár lety považován za něco, co si jen tak někdo nemůže z finančních důvodů dovolit. Časy se ale mění a tak jsou tyto vysavače daleko dostupnější, než tomu bylo dříve. Praktický vysavač, který šetří čas i energii, si můžete pořídit už od 2 tisíc korun. Mezi hlavní výhody tohoto domácího pomocníka bezesporu patří jeho skladnost i jednoduché ovládání, které nevyžaduje lidskou sílu.

Robotické vysavače

Stačí jen navolit požadovaný program a délku úklidu a pak už si můžete klidně dát nohy nahoru a relaxovat. Nemusíte se bát ani hluku, tento typ vysavače totiž pracuje na rozdíl od těch běžných vysavačů velice tiše. Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, pak je pro vás tento vysavač ideální volbou. Než si ale robotický vysavač po přečtení prvních řádků článku nadšeně koupíte, musíte si dát pozor na následující:

Ne každý robotický vysavač zvládne všechny povrchy, typ povrchu je pro něj rozhodující. To, co by měl zvládnout i levnější vysavač, jsou hladké podlahy. Pokud máte linoleum, dlažbu, plovoucí podlahu, parkety či dřevěnou podlahu, vysavač by s ní neměl mít problém. Problémem mohou být koberce, které ne každý robot zvládne a to obzvlášť koberce s vyšším chlupem.

Robotické vysavače

Rotační kartáče pomůžou s úklidem v rozích.

Kvůli své velikosti se musí robotické vysavače častěji vyprazdňovat

Jestliže chcete mít zajištěný úklid ve všech zákoutích bytu, vyberte si vysavač s přídavnými rotačními kartáči, které dokážou vymést i rohy, což kulatý vysavač sám o sobě nedovede. Přídavné kartáče pak lze využít i na zmiňované různé druhy povrchu, vhodné jsou především na koberce. Na hladké povrchy se zase hodí robot s antistatickým mopem.

Robotické vysavače
Robotický vysavač s antistatickým mopem

Vysavač si dobře poradí i se zákoutími, kam se běžně nedostanete, například pod postel, či pod skříně. Dobře vysaje větší nečistoty i zvířecí chlupy, takže pokud máte domácí mazlíčky, kteří za sebou chlupy neustále zanechávají, pak je robotický vysavač ideální volbou. Větším problémem je však paradoxně prach. Toho se po bytě nasbírá hodně a vzhledem k úsporné velikosti robota se pak musí nádoba na prach častěji vysypávat.

Dalším rozdílným znakem je doba výdrže baterie. Některé vysavače vydrží v plném chodu 50 minut i méně, jiné vydrží až 4 hodiny. O spotřebič je také třeba se starat, aby vám co nejdéle vydržel. Po každém použití zkontrolujte, zda se na kartáčích nezadržel nějaký odpad a důkladně jej vyklepejte a vyčistěte. Odměnou vám pak mohou být přídavné funkce, jako například mokré čištění, antibakteriální čištění či desinfekční UV-C lampa.

Robotické vysavače

Robotické vysavače

Než začnete s vysáváním, odstraňte z prostoru možné překážky

Robotický vysavač si poradí s mnohými nečistotami, ale například pohozené ponožky nebo větší předměty jej mohou ucpat a zastavit. Mohl by se také zamotat do kabelů nebo spadnout ze schodů. Dbejte tedy na to, aby měl volný prostor a mohl konat svou povinnost.

Mohlo by vás také zajímat
Bezsáčkové neboli cyklonové vysavače – stabilní výkon i možnost mokrého vysávání

Autor: Eliška Střelková