Starých věcí se zbavte, elektro darujte nebo odevzdejte

Pokud patříte k těm, kteří skladují v komoře nebo ve sklepě staré věci, protože se ještě jednou budou zaručeně hodit, je načase konečně udělat místo. „Nepoužívanou elektroniku, která je jedním z nejčastějších nálezů, rozhodně nevyhazujte do popelnice. Obsahují totiž kovy, plasty a jiné cenné suroviny, které jdou díky recyklaci znovu použít,“ uvedl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů, baterií a akumulátorů. Ačkoliv pro vás může být nalezený kus staré elektroniky zastaralý, pro někoho jiného tomu tak být nemusí. Starší telefon, ale i pračku můžete například darovat rodinným příslušníkům nebo kamarádům. Další možností, jak se efektivně zbavit staršího elektra, je jeho prodej. Na internetu existuje řada webových stránek, kde jej můžete nabídnout a stanovit si za něj vlastní cenu. To samozřejmě platí pouze pro ty vysloužilé elektrospotřebiče, které nejsou rozbité ani nijak jinak poškozené.

V případě, že je domácí spotřebič rozbitý, a naznáte, že půjde ještě opravit, využijte některý z projektů, který v Česku za tímto účelem vznikl. V současnosti existují desítky kamenných poboček, kde najdete různé opraváře, kteří vám za rozumnou cenu nefunkční věc opět zprovozní.

Pokud se potřebujete zbavit objemnějšího zařízení, jako je lednička či pračka, zkuste využít bezplatné služby odvozu vysloužilého elektra. „Stačí mít doma alespoň 25 kilogramů elektrospotřebičů, čemuž například přibližně odpovídá váha jednoho mrazáku či jedné staré televize, a udělat rychlou objednávku na internetu či po telefonu. Naši pracovníci pro spotřebiče přijedou až k vám domů a bezplatně je odvezou,“ popsal David Vandrovec ze skupiny REMA, která službu v rámci projektu Buď líný provozuje.

Pozor na nebezpečný odpad

Samostatnou kapitolu pak při úklidu tvoří nebezpečný odpad. Staré léky, čisticí prostředky či baterie rozhodně nepatří do popelnice. Mohou napáchat vážné škody na zdraví lidí i zvířat a likvidovat by je měli vždy jen odborníci. Pokud při podzimním úklidu objevíte prošlé léky, zaneste je buď zpět do lékárny, nebo do sběrného dvora. Do sběrného dvora rovnou vezměte i stará ředidla, lepidla, laky a obaly od čisticích přípravků. Ani staré baterie by neměly skončit v koši spolu s běžným odpadem. Obsahují totiž těžké kovy, které mohou zatěžovat půdu při neekologické likvidaci. V České republice navíc existuje už více než deset tisíc míst zpětného odběru, možnost zbavit se starých baterií bezpečně má tedy v podstatě každý. Vysloužilé baterky vezmou všichni prodejci, kteří baterie prodávají. „Baterie mohou lidé odevzdat i do sběrných boxů na elektroodpad a baterie, které lze v rámci projektu Zelená škola nalézt ve školách, v rámci projektu Zelená firma zase v řadě firem a v rámci Zelené obce v různých obcích,“ doplnil David Vandrovec.

Autor: Lenka Rudišová

Foto: firma Marius Pedersen