Podle starosty této městské části Vladimíra Vihana jde o významnou změnu při přidělování bytů. "Historicky nikdy jsme se nezaměřili na problematiku mladých rodin," uvedl Vihan. Přitom právě v Praze 1 tvoří stále významnější část obyvatel senioři a ve školách ubývá žáků.

Zastupitelé chtějí, aby vznikla nová tradice a aby mladí lidé v Praze 1 získali startovací byty každým rokem. Rozhodující slovo při přidělování těchto bytů bude mít Rada zastupitelů. O prvních bytech se bude rozhodovat už zanedlouho v prosinci. Z žádostí, které úřad eviduje, bylo napříč pořadníkem vybráno osm mladých manželských párů, jež splňují dané podmínky. Nájemní smlouvu, která bude podepsána bez nároku na prodloužení, obdrží manželé na tři roky. Za metr čtvereční budou platit zhruba 40 korun.

Vzhledem k tomu, že jde skutečně o byty, které mají mladým rodinám posloužit jen do začátku společného soužití, je jejich velikost kolem 40 metrů čtverečních. Jde tedy převážně o jednopokojové byty, výjimečně dvoupokojové, které radnice renovovala na vlastní náklady. Průměrná investice do modernizace jednoho takového bytu představuje částku zhruba půl miliónu korun.

Nájemné bylo stanoveno na nižší úrovni, aby mladé páry finančně příliš nezatížilo a aby měly možnost rozhodnout se, jak budou dále svou bytovou situaci řešit. Místostarosta Prahy 1 Petr Burgr předpokládá, že tito lidé budou mít sami zájem pořídit si větší byt.

Radnice by v případě nutnosti a nedodržení smluvních podmínek ze strany nájemníků podala žalobu o vyklizení startovacího bytu. Na druhé straně, pokud bude mít mladá rodina sociální problémy, nehodlá úřad městské části řešit tuto věc nijak drasticky.

Při přidělování startovacího bytu mladým lidem se bude radnice snažit, aby se objekt nacházel nedaleko bydliště jejich příbuzných a aby k sobě rodiny měly blízko.

Autor: PressNews

Články s podobnou tématikou
Než koupíme byt
Družstevní nebo osobní vlastnictví?
Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření?
Víte, co vás čeká na katastrálním úřadě?