Navíc, bez ohledu na tvrzení většiny reklam, ani čisticí prostředky nepatří zrovna k nejekologičtějším způsobům, jak udržovat v domácnosti pořádek.
Není proto divu, že si metoda čištění za sucha nachází stále více zastánců. Toho jsou si dobře vědomi i výrobci, kteří přichází na trh s neustálými vylepšeními, jak hospodyňkám domácí práce co nejvíce usnadnit. Jedním z pomocníků je i prachový mop, jehož nedílnou součástí je vyměnitelná utěrka. Ta je napuštěna speciálním olejem, a tak při vytírání dochází současně i k celkovému ošetření podlahy. Ideální je zejména pro údržbu linolea, marmolea, novilonu, ale i laminátových podlah či hladké dlažby.
Otáčivý systém rukojeti nám při úklidu umožňuje manipulovat mopem ve všech směrech, a to aniž bychom jej museli zvednout z podlahy. Díky tomu se bez problémů dostaneme i do nejzazších koutů místnosti. Vedle prachu se na utěrku nalepí i veškeré další nečistoty, a tak prachový mop ocení především ti, kteří mají doma chlupatého mazlíčka. Po úklidu utěrku jednoduše sejmeme a vyhodíme do koše. V neposlední řadě je výhodou prachového mopu i jeho dobrá skladnost, neboť nastavitelnou teleskopickou tyč lze složit na pouhých 87 centimetrů.
Že vám to zní doslova jako z pohádky? Takto nám prachový mop představují výrobci. Není však nic, aby to nemělo své ALE a ani tento malý „zázrak“ není výjimkou.
Ačkoliv použití prachového mopu je bezpochyby efektivní a rychlé, pro odstranění skvrn či větších nečistot se vodě stejně nevyhneme. Je proto otázkou, nakolik je opravdu tato metoda lepší než stírání obyčejným vlhkým hadrem.
O ekonomičnosti úklidu se nedá hovořit už vůbec. Pořízení prachového mopu nás vyjde na 890 korun (v ceně je zahrnuto i deset náhradních utěrek), což na umělohmotnou tyč s nástavcem není zrovna málo. Jen pro srovnání, klasický kapsový mop stojí polovinu této částky a má mnohem širší využití. Avšak i pokud odhlédneme od poměrně vysoké pořizovací ceny, další náklady na nás čekají v podobě náhradních prachových utěrek. Sadu 25 kusů zakoupíme na internetu za 140 korun, a tak nás každé setření podlahy vyjde přibližně na 5 korun 60 haléřů. Není to pravda nijak závratná částka, přesto se však ptáme: „Nevyplatilo by se nám v tomto případě zachovat věrnost osvědčené úklidové klasice?“
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem