Současné pračky jsou vybaveny řadou programů a funkcí, které mají za úkol zajistit nejlepší výsledky praní různých druhů prádla, zaručit bezpečný chod pračky a také maximálně usnadnit práci svému uživateli.

Nezanedbatelná spotřeba

Spotřeba energie je jedním z prvních údajů, na které se při výběru díváme.   Zařazení výrobku do energetické třídy slouží k rychlé informaci o energetických vlastnostech výrobku. Označuje se písmeny A - G, přičemž A (A+) značí nejmenší energetickou náročnost spotřebiče. Informace bývá zobrazena také graficky na energetickém štítku spotřebiče. S energetickou třídou C a níže se naštěstí u většiny výrobků již nesetkáme, lze tedy bez obav říci, že většina praček na českém trhu je energeticky velmi úsporná.
Podle účinnosti praní je potom provedeno zařazení do takzvané třídy praní, která je vyjádřena rovněž pomocí písmen A až G, a tak A označuje nejvyšší účinnost praní. Nízká účinnost praní znamená také vysokou spotřebu elektrické energie.

Za pozornost při výběru pračky určitě stojí také údaje o hlučnosti při praní a ždímání. Samozřejmostí už jsou dnes hodnoty pod 60 dB při praní a pod 70 dB při ždímání. Velmi tichý chod zajistí tzv. „Silence“ motor, který najdete u praček vyšší třídy (např. značky AEG-Electrolux).

Údaji o množství prádla pro praní se rozumí, jaké maximální množství prádla lze prát v jedné náplni pračky a je jasné, že tento limit nesmí být překročen. Počet otáček při odstřeďování má přímý vliv na to, jak vlhké prádlo zůstane po praní. Čím vyšší zvolíme počet otáček, tím je prádlo lépe vyždímané. Některé materiály však nesnášejí příliš vysoké otáčky, proto je dobré, pokud pračka umožňuje otáčky snížit nebo nastavit. Vysoká účinnost odstřeďování na druhou stranu znamená nízkou spotřebu elektrické energie při následném sušení prádla v sušičce.

Pračky mohou mít ruční, automatickou nebo elektronickou regulaci spotřeby vody. U praček s ruční regulací musíme před praním stisknout tlačítko poloviční náplně. Při automatické regulaci je do pračky napouštěna voda v závislosti na množství prádla, stejně jako v případě elektronické regulace, která však umožňuje přesnější regulaci množství vody.

Funkce odloženého startu umožňuje oddálit začátek činnosti spotřebiče o nastavený čas. To může být výhodné například při využití nižší sazby u nočního proudu nebo nastavení konce pracovního cyklu na dobu, kdy přijdeme domů, a mohli prádlo ihned pověsit na sušák nebo dát do sušičky.

Inteligentní elektronika

Moderní koncepce praček přináší nový způsob ovládání elektrických částí pomocí elektronického řízení a také elektronické programování. Tyto systémy umožňují pračkám jednodušeji sestavovat nové programy a ty nejnovější dokonce inteligentně řídí svoji činnost podle průběžně měřených výsledků praní. Ovládání těchto praček je velmi jednoduché a jejich přínosem jsou také úspory elektrické energie, vody a pracích prostředků. Pračky s elektronickým řízením mohou uživateli pomocí displeje sdělovat, jaký prací cyklus právě provádějí, upozorňovat na chyby nebo dokonce pomocí displeje s uživatelem komunikovat.

Speciální programy

Například proti úniku vody při porušení přívodní hadice nebo závadě spotřebiče nás ochraňují funkce Aqua Stop, Aqua Control, Aqua Alarm, Water Safe, Water Stop a další. Tyto systémy zjistí únik vody z hadice nebo únik vody ze spotřebiče a zastaví přívod vody. Systém může být proveden pouze vnitřní ochranou, tedy bez použití speciální ochranné hadice.

Patentovaná senzorová technologie tzv. 6. smysl automaticky nastaví všechny parametry, které zabezpečí nejlepší možný výsledek (čas, otáčky, teplotu vody). Díky této technologii pračka rozezná na základě zvoleného programu a úrovně savosti příslušné tkaniny množství vloženého prádla a podle toho nastaví optimální spotřebu vody, energie a času. Spotřeba energie i vody se může snížit až o 30% a doba trvání programu až o 50%. Tuto funkci najdete u nejvyšších modelů praček Whirlpool.

Jiné modely mohou být vybaveny systémem Fuzzy logic (dynamická regulace spotřeby), což je systém, při kterém je spotřeba vody a energie automaticky regulována snímačem tlaku v závislosti na typu praní a zatížení (pračka si sama dopouští vodu podle nasákavosti prádla).

Revoluci v praní prádla přinesl komplexní systém ochrany zdraví Silver Nano obsahující miliardy iontů stříbra, které spolehlivě likvidují bakterie v prádle . Tato technologie se v pračkách postará o dezinfekční účinek podobný praní v horké vodě, a to díky miliardám iontů stříbra, které během celého pracího cyklu pronikají mezi vlákna textilií. Stříbrná nanovrstva navíc odstraňuje pachy, takže vyprané prádlo působí čistěji a má svěžejší vůni. Technologie navíc pomáhá při prevenci zánětlivých onemocnění kůže a ochraňuje citlivou pokožku.

AquaSteam napovídá, že se jedná o pračku s převratnou technologií čištění s použitím páry. Voda je ohřívána přímo v ohřívači, který vytváří páru. K tomu stačí méně vody a energie, než je nutné k uvedené veškeré vody na dně bubnu k varu.

Pojem BlueTouch říká, že jde o pračky s kapacitou 7 a 8 kg prádla s dotykovým ovládáním. A Domino uvádí novou generaci praček s elektronickým ovládáním, LED kontrolkami a v energetické třídě A+.

Pračka se sušičkou = 2 v 1
Automatická pračka se sušičkou, najde uplatnění hlavně tam, kde schází prostor pro sušení mokrého prádla. Poskytuje také vynikající úsporu času s programem nonstop (praní a sušení prádla v jednom cyklu). Pokud perete poloviční dávku prádla, sušicí cyklus pokračuje automaticky dál. Při plné náplni po skončení praní vytáhnete polovinu prané dávky a zvolíte program sušení. Tyto kombinované pračky mohou mít v nastavení Air Bubble Washing systém - prací systém pomocí vzduchových bublinek nebo ABS - Advanced Balance Systém, což znamená dokonalé rozložení prádla při odstřeďování, řízené elektronikou.

Za kolik?
Cenové rozpětí u praček je stejně jako u ostatních velkých elektrospotřebičů do domácnosti ovlivněno komfortem užívání, energetickou úsporností, a nejrůznějšími funkcemi od těch základních po nadstandardní. Investovat své peníze můžete do věhlasných značek (počínaje AEG-Electroluxem, přes Bosch, Candy, Indesit, až po Siemens , Samsung, Whirlpool a Zanussi) zaručujících kvalitu a odborný servis či do super novinek jako je právě kombinace se sušičkou.
Počítejte, že za pračku v nejnižších cenových relacích dnes zaplatíte minimálně 7 – 10 tisíc korun včetně DPH a příspěvku na historické elektro-zařízení ve výši 90 Kč. Pokud si vystačíte se standardem střední třídy, přijde vás nová pračka něco mezi 12 až 22 tisíci korun. Jestliže vyžadujete prvotřídní kvalitu, luxus nebo originální design, vaše investice do nové pračky například v kombinaci se sušičkou se vyšplhá na více než 22 tisíc korun, může se však dostat na částku přes 40 tisíc korun podle typu a značky.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: Electrolux