Bezšňůrový vysavač může mít více podob. Nejběžnější formou je malý ruční vysavač, ale stále častěji se můžeme setkat také s vysavači většími, se kterými lze vysávat pohodlně i ve stoje. Ty jsou většinou složeny z malého ručního vysavače, který se v případě potřeby zasune do těla většího vysavače, a stane se tak vlastně jeho součástí.
Do rodiny bezšňůrových vysavačů lze zařadit také „košťata“ na elektrický pohon nebo inteligentní vysávací roboty, které nepotřebují kromě šňůry ani obsluhu a vysávají v podstatě samy.
Bezšňůrový vysavač nám pravděpodobně nikdy nenahradí klasický vysavač a přístroj ani tyto ambice nemá. Jeho výkon je oproti klasickým vysavačům zhruba poloviční a rovněž systém filtrace není tak propracovaný jako u „velkých“ vysavačů. Bezšňůrové vysavače mají většinou látkový sáček, který je dobré co nejčastěji vyprazdňovat, aby si vysavač zachoval odpovídající výkon. Čas od času lze sáček také vyprat ve vlažné vodě.
Oproti klasickému vysavači, který jednoduše připojíme do elektrické sítě, je bezšňůrové vysavače nutno nabíjet. Doba nabíjení i kapacita baterie se liší přístroj od přístroje a údaje jsou jedním z důležitých kritérií při nákupu. S některými vysavači lze plnohodnotně vysávat i patnáct minut, jiné vydrží jen minut pět. Většinu přístrojů lze ponechat v nabíječce v podstatě neustále. Přístroj je vždy připraven a baterii se nic nestane. Pokud ovšem vysavač používáme jednou za měsíc, je trvalé nabíjení zbytečné.
Bezšňůrové vysavače mají mnoho výhod, pro které si je pořizuje stále více domácností. Vysavač je díky své velikosti neustále po ruce, a tak při rozsypání kávy nemusíme běžet do komory, ale můžeme ihned zasáhnout. Některé ruční vysavače zvládnou také vysávání tekutin. Vysavač nepotřebuje přepojení k elektrické síti, takže jej lze skvěle použít i v autě, které stojí na parkovišti před domem, nebo na horské chatě. S nízkým výkonem motoru většinou souvisí také hlučnost přístroje, která je ve srovnání s klasickým vysavačem velmi nízká. K dalším výhodám vysavačů patří také nízká hmotnost – s vysavačem se pak velmi dobře manipuluje a práci zvládne i dítě.
Podobně jako u ostatních domácích spotřebičů platí, že je lépe dát přednost kvalitním a značkovým výrobkům. Ceny se od těch nekvalitních příliš neliší, ale výkon a ostatní parametry ano. Kvalitní ruční vysavače lze pořídit zhruba od 800 korun, větší akumulátorové přístroje potom přibližně od 1 500 korun.
Foto: archiv firmy Philips