Boj s vlhkostí přitom není lehký, pokud se nepodaří spolehlivě odstranit příčiny – a to je někdy velmi obtížné.

V takových případech se dá uvažovat o použití jednoduchého pohlcovače vlhkosti. Na trhu jich najdete více typů, přičemž většinou je jejich funkce založena na stejném principu. Jakém? Pohlcovač využívá chemikálie (nejčastěji na bázi chloridu vápenatého), která – jak již název napovídá – absorbuje, čili pohlcuje vlhkost ze vzduchu a shromažďuje ji v nádobě ve formě kapalné vody, respektive roztoku aktivní látky. Pohlcovač začíná pracovat ihned po aktivaci a zpravidla během pár hodin již vidíme výsledky – první kapky vody v nádobě. Chemikálie při tomto procesu postupně mizí a jednou za čas, většinou po několika týdnech nebo měsících, je potřeba ji doplnit (nejčastěji se prodává ve formě tablet nebo granulí). Naopak vodu je nutné občas z nádoby vylít do odpadu. Celé zařízení je velmi malé, dá se tedy umístit téměř kamkoliv – pod postel, pod vanu, na parapet apod. A nemusíte se bát, provoz pohlcovače se obejde bez zápachu, hluku a jiných nežádoucích jevů, takže není problém mít jej třeba v ložnici. Do větších místností je někdy nutné umístit pohlcovačů několik.

Jeden z typů pohlcovače vlhkosti je Ceresit, existuje však mnohem více výrobků od různých firem (UHU, Ultra Fresh, AK, Ceys Natursystem aj.). Koupíte je poměrně běžně v drogeriích, domácích potřebách, v supermarketech a hobby-marketech.

Kromě těchto jednoduchých zařízení, která fungují na chemické bázi a nepotřebují k provozu žádný zdroj energie, existují také odvlhčovače vzduchu na elektřinu (např. Bionaire, Sinclair apod.), kde si můžete vlhkost v místnosti přesně regulovat. Ty však spadají do zcela jiné kategorie, a to i cenově. Stojí totiž několik tisíc korun, zatímco výše popsaný chemický pohlcovač vlhkosti pořídíte pouze za desítky až stovky korun (většinou cca 200,- až 300,- Kč). Po rozpuštění absorpční látky pak již samozřejmě dokupujete jenom náhradní náplň za pár desítek korun, samotné těleso přístroje zůstává. Náklady na provoz jsou tedy velmi malé. Jedinou starostí během provozu je kontrola a doplňování náplně, respektive vylévání vody ze sběrné nádoby.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firmy Henkel