Dnes již bohužel nestačí vybavit dům či byt bezpečnostními dveřmi, které jsou tzv. pasivním bezpečnostním prvkem, ale je dobré investovat také do prvků aktivních. Těmi jsou myšleny kamery a elektronická signalizace, které registrují a identifikují každý pokus o vniknutí do obydlí. V případě, že dojde k zachycení takovéto informace v bezpečnostním systému, může být předána dále na libovolné telefonní číslo nebo na počítač. O nežádoucím pokusu o vniknutí do domu tak může být informován přímo jeho majitel, soused, bezpečnostní agentura či policie.
K aktivní ochraně domácnosti v současnosti slouží několik elektronických prvků, zde jsou ty nejpoužívanější:
Elektronický zabezpečovací systém (EZS)
Jakýmsi mozkem každého elektronického zabezpečovacího systému je ústředna, do níž míří signály ze snímačů a ovládacích zařízení. Ty se zde také vyhodnocují a v závislosti na naprogramování je rozhodováno o vyhlášení poplachu. Součástí EZS je ovládací prvek (klávesnice), magnetické kontakty na dveřích a oknech, pohybové, otřesové nebo i kouřové detektory. Všechny tyto prvky pomáhají skvěle hlídat jak vnitřní, tak i venkovní prostory – sledují případné narušení prostoru, otevření oken, dveří, rozbití skla, vrtání nebo řezání trezoru, ale dokážou upozornit také na požár, únik plynu či vody. Při otevření dveří zašle magnetický detektor tuto informaci do ústředny a ta vyčká na odjištění systému. Pokud k tomuto odjištění nedojde během požadované doby, bude vyhlášen poplach kvůli narušení objektu.
Elektronické zabezpečovací systémy jsou pro zloděje nepřekonatelnou překážkou. Pokud si pořídíte základní verzi EZS, získáte pouze prostorovou ochranu – pachatel bude čidly zachycen až v momentě, kdy už se bude nacházet uvnitř domu či bytu. Proto je dobré si pořídit i plášťovou ochranu, díky které bude pachatel zaregistrován mnohem dříve, než se pokusí o vloupání. Výhodou elektronických zabezpečovacích systémů je, že dokážou střežit nemovitost i během vaší nepřítomnosti, nebo v noci. I když jste tedy například na dovolené, mohou vám být informace o dění v domácnosti nebo jejím okolí zasílány formou textových zpráv na mobil. Získat můžete informace o tom, kdy k poplachu došlo, ale také budete vědět i to, kdy se vaše děti vrátily ze školy. EZS pořídíte od 20 tisíc korun výše.
Kamerové systémy
Ke kompletnímu monitorování celého objektu, tedy jak venkovních prostranství, tak i míst uvnitř budovy slouží kamerové systémy. Ty se mohou skládat ze statických i otočných kamer, pracujících jak v automatickém režimu, tak mohou být ovládány manuálně, např. ostrahou objektu. Kamery jsou důležitým prvkem plášťové ochrany, protože umí zaznamenat podstatné události. Jsou nezbytné v případě identifikace pachatele a také vyhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Vzdálený dohled nad majetkem je u kamer možný prostřednictvím počítače připojeného na internet i přes mobilní telefon se službou GPRS. Zjistit, co se děje u vás doma, tak můžete z kteréhokoliv místa na světě. I když budete na dovolené, nebo budete vysláni na zahraniční pracovní cestu, vždy si budete moci hlídat na dálku váš majetek. Kamerové systémy jsou vybaveny harddiskovým záznamem a tak si můžete prohlédnout, co se v domě dělo v uplynulých dnech či týdnech. Nechat nainstalovat na dům kamerový systém čítající 4 kamery s infra přisvícením vyjde na zhruba 38 tisíc korun.
Elektronické dveřní kukátko
Dalším prvkem, který může pomoci zvýšit bezpečnost vašeho domova je kamerové dveřní kukátko. Toto zařízení je ideálním řešením ochrany zejména pro děti, které nedosáhnou na běžné kukátko. Když je dítě samo doma a někdo zazvoní, většinou se stane, že otevře i naprosto neznámým lidem. Zloději mají připravenu spoustu přesvědčivých argumentů, jak dítě přemluvit, aby otevřelo. Elektronické dveřní kukátko funguje tak, že když zazvoní neočekávaná návštěva, přijde obraz osoby stojící za dveřmi na daný mobilní telefon. Rodiče tak mohou zjistit, kdo na jejich potomka doma zvoní a dát mu instrukce, jestli osobu pustit do bytu nebo ne.
Kukátko je však praktické také pro seniory, kteří se často stávají oběťmi podvodníků a zlodějů. Ocení jej také tělesně postižení a zkrátka všichni, kdo z nějakých důvodů nemohou zjistit, kdo stojí za dveřmi. Senioři či osoby připoutané na invalidní vozík si tak mohou prohlédnout, kdo je přišel navštívit. Nemusí přitom opustit obývák. Kromě toho, že je možné obraz osoby na chodbě zasílat na mobilní telefon, je obraz zachycený kamerou dveřního kukátka přenášen na malý LCD monitor připevněný na zdi. Kamera v kukátku pracuje s opravdu širokým úhlem 170˚, tedy tzv. rybím okem a zajišťuje tak zobrazení celého prostoru přede dveřmi. Pořízení kamerového dveřního kukátka vyjde na cca 3 tisíce korun.
- jpa -
Foto: archiv firmy Next