Tyto přístroje již mnohokrát pomohly zlikvidovat začínající požár a zabránit tak větším škodám. Třeba vám začnou hořet záclony od vánočního stromku nebo špatně uhašeného nedopalku cigarety. Na zlikvidování takové pohromy kbelík s vodou už nemusí stačit a je třeba použít přenosný hasicí přístroj, který má mnohem větší hasební účinek. Požáry často vypuknou v noci a oběťmi se stávají spící obyvatelé. Právě v takovém případě může hlásič domácnost včas varovat a hasicí přístroj možná pomůže uhasit oheň ještě v zárodku. Podle statistik v roce 2007 hasiči zasahovali u 2 652 požárů v domácnostech. Zahynulo při nich 58 lidí, což činí 44,6 procenta všech obětí požárů.
I když ani po nabytí účinnosti nové vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, není vybavení hasicími přístroji povinné pro všechny domácnosti (nově jen pro nové rodinné domy), hasiči na základě svých bohatých zkušeností jejich pořízení velmi doporučují. Podle této vyhlášky není vybavení hasicími přístroji povinné pro všechny domácnosti, ale jen pro nové rodinné domy schválené po 1. 7. 2008. Ty musí být povinně vybaveny alespoň jedním přenosným hasicím přístrojem s hasicí schopností nejméně 34 A . Znamená to, že je přístroj určen k hašení pevných hořlavých látek a při zkouškách uhasil požár dřevěné hranice určitého rozměru. Tento údaj najdete na štítku každého prodávaného přenosného hasicího přístroje.
Kam HP umístit a jaký pořídit?
Hasicí přístroje je logicky nejlepší umístit na místech, kde je nejvyšší pravděpodobnost vzniku požáru, nebo v jejich dosahu (například v kuchyni, dílně, garáži apod.). Je to nutné zejména v dřevěných chalupách a chatách, u kutilů s autogeny a opalovacími lampami. Jestliže ponecháte přístroj někde zapadlý v komoře, nemuseli jste si ho vůbec kupovat. Nejvhodnější je podle mínění zkušeného profesionála přístroj s náplní CO, tedy sněhový. Dá se použít na všechno (hořící elektroinstalace, omastek, plasty). Vhodný je i práškový, ale ten značně ničí elektroniku – počítače apod.
Stejně jako u "hlásičů požáru," také u hasicích přístrojů platí, že jejich umístění, druhy a počet je stanoven ve schválené projektové dokumentaci příslušné stavby. Požární hlásiče musejí být v rodinném domě a v obytném prostoru bytových domů. V chatách a chalupách, v garážích ani ve společných prostorách bytových domů nejsou povinné.
Revize a opravy
Každý hasicí přístroj musí být udržován v dobrém technickém stavu. Hasicí přístroj, i když se nepoužívá, je třeba nechat jednou za rok zkontrolovat pracovníkem s příslušným certifikátem, podobně jako třeba plynový kotel před zimou. Kontroly, opravy a plnění hasicích přístrojů mohou provádět jen osoby s odbornou kvalifikací. Poznáte je tak, že mají doklad opravňující je k uvedeným činnostem, ale pamatujte, že příslušníci hasičského záchranného sboru ČR to nejsou. Cena za kontrolu hasicích přístrojů se pohybuje maximálně ve stokorunách. Takový zkontrolovaný hasicí přístroj musí být opatřen plombou spouštěcí armatury a typovým štítkem s údaji o datu kontroly, na jakou třídu požárů je vhodný a na co se nesmí použít (např. k hašení el. zařízení pod napětím apod.) Štítek uvádí také jméno a identifikační číslo revizního technika a vyobrazení, jak hasicí přístroj uvést do činnosti.
Kde a za kolik?
Pamatujte, že investovat do zajištění svého života se vždy vyplatí a škody způsobené případným požárem vždy mnohonásobně překračují náklady vynaložené např. na pořízení hasicího přístroje nebo hlásiče požáru. Tyto prostředky lze pořídit v marketech, u některých benzínových pump apod. Požární hlásič se dá pořídit za cenu okolo tří set korun, hasicí přístroje jsou dražší, přijdou asi na dvanáct až čtrnáct set korun. Ale například hasicí přístroj s hasicí schopností 34 A, který jako povinné minimum stanoví pro rodinné domy vyhláška č. 23/2008 Sb., lze pořídit již od 700 Kč. Kontakty na výrobce a prodejce přenosných hasicích přístrojů snadno najdete na internetu (například na webových stránkách Profesní komory požární ochrany www.komora-po.cz).
Čím vyšší hasicí schopnost, tím samozřejmě lépe. Rozhodně nebude vadit, pokud si kdokoli pořídí hasicí přístroj výkonnější, než mu předepisuje vyhláška. Na současnou normu má navazovat v budoucnu další, která by nařizovala vybavit hasicími přístroji a kouřovými čidly i starší domy či byty, kde je nebezpečí vzniku požáru kvůli topným systémům, komínům nebo špatné elektroinstalaci daleko vyšší.
Druhy HP:
1. Vodní (A)
- přístroje nesmí být použity na hašení zařízení pod napětím el. proudem.
2. Pěnové (A, B)
- přístroje nesmí být použity na hašení zařízení pod napětím el. proudem. HP nesmí být umístěn v prostorách, kde okolní teplota klesá pod bod mrazu.
3. Práškové (A, B, C)
- přístroje nesmí být použity na hašení zařízení pod napětím el. proudem. HP nesmí být umístěn v prostorách, kde okolní teplota klesá pod bod mrazu.
4. CO2 sněhové
- Není vhodný na hašení volně ložených sypkých materiálů a prachů. Nezanechává zbytky po hašení.
5. Speciální (např. plynový)
Třídy požáru – A, B, C, D:
A – požáry pevných látek zejména organického původu, hoření je obvykle provázeno žhnutím (dřevo, papír, textil, uhlí, sláma, seno apod.)
B – požáry kapalin nebo látek přecházejících do kapalného skupenství (barvy, laky, ředidla, oleje, nafta, benzín, tuky, pryskyřice)
C – požáry plynů (např. propan-butan, zemní plyn, acetylén, kyslík, vodík)
D – požáry kovů (např. hořčík a jeho slitiny s hliníkem)
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firmy Pyrostop