Než se vypravíte na nákup nového vysavače, měli byste mít jasno, jaký přistroj vlastně chcete. V obchodech i v domácnostech stále převládají běžné vysavače na suché vysávání se sáčkem, který po naplnění vyhodíte do koše a do vysavače umístíte nový. Lze si tak snadno udělat představu, jaké neuvěřitelné množství prachu, vlasů, chlupů, drobků a jiných nečistot jste vysáli.
Velmi oblíbené jsou také takzvané volní vysavače, které můžete použít na suché vysávání, stejně jako na mokré vysávání, šamponování nebo mytí oken. I mezi těmito přístroji existuje řada rozdílů – některé jsou schopny pouze vysávat tekutiny, ovšem nelze s nimi koberce šamponovat. Nevýhodou „vodních“ vysavačů jsou jejich větší rozměry a hmotnost a tudíž horší skladnost. Některé přístroje zachycují spíše hrubé nečistoty, a jsou tak nevhodné do domácnosti alergiků.
Ze zahraničí se k nám v posledních letech vrátily tyčové vysavače. Oblíbené jsou zejména pro svou skladnost (lze je zavěsit do komory či do skříně), ovšem některé z nich nejsou příliš variabilní a neumožňují oddělit hubici od hadice. Do těžko přístupných míst (rohy, štěrbiny) se tak vůbec nedostanete.
Zcela zvláštní skupinu, která zatím nemá mnoho příznivců, tvoří samostatné vysavače ve tvaru UFO. Tito roboti zvládnou vysávání bez lidské asistence a sami se také dostanou do dobíjecí stanice. Nabízí je zatím jen několik výrobců v různých cenových hladinách. Právě cena je zatím jednou z překážek při nákupu, některé firmy jej však nabízejí již od 7 tisíc korun. Vysavač také nezvládne členitý terén, schody, stupínky nebo přechod přes práh.
Pokrokem u novějších vysavačů je zejména ergonomie. Vysavače jsou vyráběny tak, aby bylo vysávání příjemné, nemuseli jste se při něm ohýbat ani při vysávání pod nízkými kusy nábytku. Pokud jsou tlačítka dosti veliká, vysavač lze ovládat nohou.
Také příslušenství vysavačů nabízí nové a nové užitečné doplňky. Hubice s rotačním kartáčem, který odstraní z koberců psí chlupy i vlasy, je již celkem samozřejmostí. Pomocí příslušenství pohodlně vysajete také všechny rohy, čalounění, plovoucí podlahu, klávesnici počítače nebo dokonce žaluzie a těleso ústředního topení.
Zásadním rozdílem mezi novými a staršími vysavači je systém filtrace. Starší přístroje, ať měly sebe silnější elektromotory, nedokázaly vysát mikročástice, respektive je dokázaly vysát, ale na druhé straně je vyfukovaly zase zpět do místnosti. Alergikům se tak mohlo vysávat i několikrát denně, ale alergeny (roztoči, pyly, bakterie, viry) bohužel zůstávaly. Dnešní vysavače mají takzvané mikrofiltry, které tyto miniaturní částice zadrží. Nejlepší z filtrů (HEPA filtry) se objevují u dražších vysavačů a dokáží pohltit i nejrůznější pachy včetně cigaretového kouře. S výkonnější filtrací také nutně stoupá výkon přístroje (nyní obvykle 1600 až 2000 Wattů) a bohužel také spotřeba elektrické energie. Ty nejchytřejší vysavače dokáží indikovat také množství prachu ve vysávaném vzduchu a kontrolka vás upozorní, že vysávaný vzduch je již čistý.
Hitem posledních let u nás jsou bezsáčkové vysavače, které se objevují v nejlevnějším a méně kvalitním provedení, většinou pocházejícím z Číny, ale také v provedení velmi kvalitním od renomovaných značek. Výhodou je samozřejmě ušetřený peníz za nákup sáčků, viditelnost nečistot a plnosti nádoby, nevýhodou pak bohužel horší manipulace s obsahem nádoby na nečistoty. Není zaručeno, že její vyprázdnění proběhne zcela bez úniku nečistot mimo.
Tipy:
• chcete-li mít přehled o plnosti sáčku, pořiďte si vysavač se signalizací, s přeplněným sáčkem se výkon snižuje až na polovinu,
• centrální vysavače již mají i svou bytovou variantu – takzvané nástěnné provedení lze zavěsit i do kuchyňské linky a pokud není možné řešit výfuk mimo dům, lze jej nahradit cirkulací a filtrací přes HEPA filtr, dosah hadice je potom od zásuvky až 15 metrů.
Foto: archiv firem Hoover, Electrolux, Dyson