Sušička vyřeší během chvíle situaci, kterou jste určitě už nejednou zažili. Zjistíte, že kus oblečení, který si chcete vzít za hodinu na sebe, visí čerstvě vypraný na šňůře, případně leží na dně prádelního koše a čeká na vyžehlení.
Se sušičkou nemusí váš balkon hyzdit kvanta sušícího se prádla, ani vám zabírat místo v koupelně nebo v ložnici, kde stojí sušák. Zároveň odpadne starost o žehlení, neboť sušička prádlo nejen krásně načechrá a provzdušní, ale zároveň i nepomačká. Na trhu jsou již dokonce přístroje, které mají speciální programy na košile nebo džíny, které vytáhnete po usušení krásně vypnuté.
Další předností sušičky je to, že umí "vytáhnout" zápach z oblečení. Přijdete-li tedy z hospody a vaše svršky jsou čisté, ale načichlé cigaretovým kouřem či přepáleným tukem, nemusíte je hned házet do pračky, stačí jen použít sušičku a zápach je tentam. Výhodou prádla usušeného v sušičce je navíc také to, že je obecně čistší než prádlo usušené venku na prádelní šňůře, kde se na něj zachycuje prach, smog a pyl.
Abychom však jen nechválili. Také pár nevýhod sušička má. Tou první je zvýšení spotřeby elektrické energie a případně i vody, která přístroj ochlazuje (na druhou stranu ušetříte energii nepoužíváním žehličky). Samostatnou sušičku si navíc asi těžko pořídíte, pokud máte malý byt, respektive koupelnu. Tento problém však dokáže vyřešit sušička, která je zabudována do kombinovaného přístroje. Jak se tyto spotřebiče liší?
Sušička, která je samostatným přístrojem, má výhodu v tom, že můžete sušit nezávisle na praní. To znamená, že sušit můžete první várku prádla, zatím co druhá se už pere. Na druhou stranu musíte prádlo přendavat z jednoho přístroje do druhého. Samostatné sušičky existují ve dvou variantách - kondenzační typ a odvětrávací neboli ventilační typ.
Ventilační sušička se nehodí do panelových domů, jelikož odvětrává vlhkost trubicí ven z přístroje. Kondenzační sušička se hodí i do paneláku a bývá lépe vybavena, například měřičem zbytkové vlhkosti, který vám přesně sdělí, kdy je prádlo již zcela suché nebo právě ideálně vlhké k mandlování. Pokud kupujete dva samostatné přístroje, je určitě vhodné pořídit je od stejného výrobce tak, aby byly kompatibilní a daly se případně pomocí speciální lišty postavit na sebe.
Chcete-li sušičku používat jen výjimečně a nevadí vám, že nemůžete zároveň prát i sušit, a chcete-li ušetřit místo, pak je vhodným typem kombinovaný přístroj. Takové sušičky patří většinou mezi typy kondenzační, jsou tedy vhodné i do malých nevětraných koupelen panelových domů. Výhodou je to, že pokud je praného prádla zhruba jen polovina bubnu, můžete nastavit rovnou i sušení, které bez vašeho zásahu plynuje naváže na proces praní.
Kvalitní sušičku pořídíte už od 15 tisíc korun, typy s více funkcemi však stojí už nad dvacet tisíc a více. Při výběru se informujte na všechno, co sušička umí a neumí, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni. Zjistěte samozřejmě také, do jaké energetické kategorie přístroj patří, přičemž nejmenší spotřebu mají spotřebiče s energetickým štítkem A (případně A+) a největší přístroje zařazené do kategorie G.
Autor: efa
Foto: archiv firem Miele a Whirlpool