Hadry na podlahu

Hadr na podlahu by měl být dostatečně pevný a kvalitní, abychom jím mohli pořádně vydrhnout i zaschlou špínu od zablácených bot. Zároveň by však měl být i měkký a podajný, aby co nejlépe přilnul k podlaze a nám umožnil snadné ždímání. Nezapomeňme, že řada podlahových krytin vyžaduje čištění pouze mírně navlhčeným hadrem. Ideální je proto použití látek s vysokou savostí, které nám zajistí, že naše podlaha nebude připomínat domácí koupaliště. Právě z tohoto důvodu jsou zcela nevhodné různé plátěné textilie, staré košile a podobně nesavé materiály. Naopak, velmi praktická je bavlna či látky z mikrovláken.

Avšak i hadr na podlahu je třeba přizpůsobit jejímu povrchu.

Na náchylnější podlahy, jako jsou např. parkety či plovoucí podlahy, je nuté používat co nejměkčí materiály, které po nich budou snadno klouzat. Při používání starého a obnošeného šatstva musíme dát velký pozor, aby bylo zbaveno zipů, knoflíků a různých háčků, které by jinak mohly podlahu poškrábat. Je-li hadr dostatečně velký, můžeme jej pro větší pohodlí nasadit na smeták. Vhodnou alternativu představují i různé mopy, které mají snímatelnou textilii tak, že lze snadno sundat a vyprat.

Kouzlo švédské utěrky

Mytí oken patří k nejméně oblíbeným úklidovým činnostem, a není se čemu divit. Představa nekonečného leštění skla zmačkanými novinami není zrovna příliš lákavá. Speciální utěrka z mikrovlákna po sobě však žádné šmouhy nezanechává a ani nepouští chloupky jako ostatní textilní materiály. Vhodná je ale i na čištění dřezů, umyvadel či vodovodních baterií. Není přitom potřeba používat žádné zvláštní úklidové prostředky, bohatě si vystačíme s vlažnou vodou. Po použití jí můžeme vyprat v ruce nebo dát s ostatním prádlem do pračky. Utěrka využívá statickou elektřinu pro přitahování prachu a nečistot, a tak je ideální i jako prachovka. Ale pozor, aby si zachovala své vynikající vlastnosti co nejdéle, nesmíme ji používat na rozpálené materiály ani žehlit. Při tom všem je investice do tohoto „zázraku“ velmi nízká a představuje přibližně třicetikorunovou položku.

Když nádobí nemyje myčka

Hadr na nádobí by měl být dostatečně měkký, abychom sklo a porcelán během čištění neponičili. Zpravidla se proto používá různých pěnových materiálů. Ideální jsou ale také molitanové houbičky, jejichž jedna strana je hrubá pro odstranění zaschlých zbytků jídla. V krajním případě můžeme použít i drátěnky, pozor však na to, abychom kuchyňské nádobí nepoškrábali.

Autor: Ing. Kateřina Maňasová

Foto: archiv firmy Vileda