Spotřeba kvalitního vína v České republice v posledních dvou desetiletích značně vzrostla. Dávno jsou pryč časy, kdy stačilo litrovku Cechovního poháru nebo Kláštorného červeného jednoduše strčit na pár hodin do obyčejné ledničky. Povědomí o kvalitě vinného moku se rozšířilo z vinařských oblastí i mezi obyvatele měst, specializované vinotéky se rozrostly po celé republice jako houby po dešti a mnozí si vozí ze zahraničních cest celé kartony vín. Kam ale lahve uskladnit, aby víno nepřišlo k újmě?

Je jasné, že dražší lahev si určitě nikdo nevystaví v teplém pokoji, stejně tak ji nebude skladovat v příliš studené lednici. Ve sklepích větších domů, kde je stálá teplota, tma a klid, zase víno není příliš v bezpečí před zloději. A tak se nabízí jedno velmi efektivní řešení - pořídit si elektrickou vinotéku. Ty nejlevnější je možné koupit už od několika tisíc korun, vyjdou tedy zhruba na stejný peníz jako byste si pořizovali lednici. Výjimkou však samozřejmě nejsou ani drahé skříně na dvě stovky lahví, ty už se ovšem hodí spíše do komerčních zařízení.

Než se rozhodnete investovat do chladničky na víno, která bude vyhovovat právě vám, měli byste si ujasnit několik parametrů. Prvním z nich je právě otázka počtu lahví. Někomu postačí jen pohotovostní přístroj na osm až deset lahví, jiného uspokojí objem minimálně pětinásobný. Na trhu je dnes celá škála spotřebičů různých velikostí, mezi nimiž si určitě vyberete.

Druhým parametrem pro rozhodování bude nejspíš možnost nastavení teplot. Některé lednice disponují volbou pouze jedné konstantní teploty od zhruba 4 do 19 stupňů Celsia, dražší přístroje nabízejí více teplotních zón zvlášť pro vína bílá, růžová a sekty a zvlášť pro vína červená, pro něž je vhodnější o něco vyšší teplota. Některé vinotéky mají i temperovací zónu, kam můžete dát vychladit lahev těsně před konzumací.

Třetím parametrem pak bude zajisté design. Záleží, zda chcete vinotéku vestavěnou či volně stojící, zda mají být rošty dřevěné, chromované nebo pozinkované a jaké je uspořádání vnitřních polic - zda budou lahve naležato nebo nastojato. Většina vinoték ukládá lahve naležato, aby nevysychal korek. Některé police mohou být teleskopicky výsuvné a jiné výškově nastavitelné, což ocení zejména milovníci sektů - tyto lahve totiž bývají širší než vinné, a potřebují tudíž více prostoru.

Chladničky na víno by měly být vybaveny funkcí automatického odmrazování a antivibračním systémem, který bude udržovat vinný mok v klidném prostředí. V lednici by neměl chybět absorpční systém, tedy filtr s aktivním uhlíkem pohlcující pachy. Přední dvířka by měla mít ve skle UV filtr. Osvědčené je zabudované osvětlení, které však není vhodné zapínat příliš často, neboť víno má raději tmu než světlo. Rodiče malých dětí pak určitě ocení dětské pojistky a zámky. Samozřejmostí je také vybírat spotřebiče s co nejlepší energetickou třídou a co nejnižší hlučností.

Autor: efa

Foto: archiv firem Miele, Baumatic, Electrolux