Když si dnes půjdete do obchodu kupovat televizi a řeknete, že chcete nějakou kvalitní klasickou CRT, většina prodavačů se na vás bude dívat shovívavě a pobaveně. Asi jako kdybyste v oddělení praček chtěli hezkou moderní valchu. Přesto se klasické televize stále prodávají. Proč?

Důvodů je hned několik. Moderní LCD a plazmové televize mají sice vyšší rozlišení, ale to využijete jen tehdy, když je ve vyšším rozlišení zdrojové vysílání. A s tím se zatím nesetkáváme všude. Navíc obě zmíněné technologie mají své mouchy, například poněkud delší odezvy, dosti velký jas (díky podsvícení) a menší pozorovací úhel u LCD displejů aj. Alespoň tedy u levnějších modelů, ty dražší jsou přece jen „vychytanější“. Ale otázka investice do dražšího modelu je zase diskutabilní z jiných důvodů. Technický pokrok jde v tomto směru rychle dopředu, přičemž se ještě zcela nevyjasnily technické standardy. To se týká třeba metod komprimace obrazu aj. Situaci neprospívá ani odkládaná a podivně probíhající digitalizace vysílání u nás, u plasmových televizorů hraje svou roli i vyšší spotřeba energie a další faktory.

Vezměme si oproti tomu klasické televizní přijímače. Možná jsou morálně zastaralé, ale jejich technologie je dovedena k vrcholu. Podání obrazu i barev je přirozené a dá se říci, že do jisté míry skrývá nedokonalosti současného televizního vysílání. Ty naopak u kvalitních LCD a plazmových TV vyniknou. Když k tomu uvážíme velmi příznivou cenu klasických TV, kdy za pár tisíc koupíte velký a kvalitní přijímač, nejeví se takový nákup zas až tak nesmyslný.

Pár let jistě vydrží, během té doby se snad standardy ustálí, kvalitní digitální vysílání o vyšším rozlišení se stane normou a přijímače s modernější technologií (ať už LCD, plazma nebo jiné) se dostanou na cenovou hladinu dnešních CRT. Pak již nebude nic bránit nahrazení klasického televizoru nějakým novějším, a to rovnou Full HD, ne jen nějakým HD Ready .

Ovšem v případě, že jste náruživými sledovači filmů a doma se vám rozrůstá videotéka nejen s DVD, ale i blu-ray disky, zakoupíte si televizi s vyšším rozlišením již teď. Jinak totiž takový záznam nebudete moci dostatečně využít.

Když to shrneme, jestliže se na televizi díváte občas, nejste příliš nároční a nemusíte mít za každou cenu to „nej“, stojí určitě nákup kvalitní klasické televize (raději 100 Hz) za úvahu, alespoň na přechodné období nejbližších několika let. Poměr cena/výkon je totiž vynikající. Sice si časem budete zřejmě kupovat další, ale v konečném součtu přesto pravděpodobně ušetříte. Jen se teď nebudete moci chlubit před kamarády cize znějícími slovy a úžasnými parametry, jejichž praktické využití je nicméně zatím minimálně sporné…

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem