Oproti klasickému běhu venku má běžecký pás výhodu především v tom, že chrání naše klouby. Pohyblivá plocha je odpružená, což umožňuje mnohem měkčí dopad. Ani po delším běhu tak nemusíme mít strach, že nás budou druhý den bolet kolena nebo kotníky. Aby byl náš pohyb co nejpřirozenější, musí být běžecká plocha dostatečně velká. Její minimální šířka se proto doporučuje alespoň 35 centimetrů. Další nespornou výhodou je, že při běhu na pásu lze poslouchat hudbu nebo sledovat oblíbený pořad v televizi. Při vhodném výběru programů se tak v mžiku můžeme proběhnout po poušti, horách či po dalekých krajinách.   

Největší rychlost, kterou běžecké pásy vyvinou, bývá zpravidla až 16 kilometrů. Pokud však naše tělesná kondice není zrovna z nejlepších nebo se jen necítíme ve formě, můžeme pás využít i k rychlé chůzi. U většiny běžeckých pásů můžeme navíc nastavit i jejich sklon a simulovat tak běh do kopce. To lze jak manuálně, tak pomocí elektrického zdvihu o úhlu až 12 stupňů. U některých modelů můžeme rychlost i sklon přednastavit přímo v počítači, který by u žádného stroje neměl chybět. Chystáme-li se tedy vyběhnout v obýváku, stačí zvolit z programů ten, který nám momentálně nejvíc vyhovuje. Počítač nám samozřejmě umožňuje sledovat i další aktuální údaje našeho snažení - čas, uběhnutou vzdálenost, rychlost, úhel sklonu, spálené kalorie, ale i tepovou frekvenci, jejíž snímače jsou zabudovány v rukojeti držadel. Pro případ pádu musí být všechny pásy vybaveny bezpečnostní pojistkou pro okamžité zastavení.

Aby nám běžecký pás vydržel co nejdéle, je nutné se při jeho výběru řídit údaji od výrobce. Jsou na nich uvedeny mimo jiné i maximální váha cvičence a výkon motoru. Mějme proto na paměti, že s ilnější motory a dostatečná tloušťka vlastního pásu nám nejlépe zajistí dlouhou životnost.  

Vzhledem k tomu, že běžecké pásy jsou poměrně těžké, slouží k jejich snažšímu přenosu integrovaná kolečka. Nemusíme se zaleknout ani robustních rozměrů. V době, kdy pás nepoužíváme, jej můžeme složit, a pak je stroj zcela nenáročný na úložný prostor. Hodí se proto jak pro cvičení v obýváku, tak i do domácí posilovny.

Ačkoliv pořízení běžeckého pásu představuje poměrně náročnou investici (jejich cena se pohybuje od 15 tisíc korun výše), určitě se vám to jednou na vašem zdraví vrátí.

Autor: -pm-

Foto: Kettler