Centrální vysavač rozhodně nelze porovnávat s klasickým vysavačem, který je běžným spotřebním zbožím a po několika letech provozu se vymění za nový – výkonnější a modernější. To u centrálních vysavačů neplatí, jde totiž o zařízení, které je koncipováno na několik desítek let provozu. Firmy, které centrální vysavače vyrábějí, dávají na své motory záruku třeba 25 let, ale výjimkou není ani doživotní záruka.

Proč si pořidit centrální vysavač?

Co jako uživatel od centrálního vysavače očekáváme? Že budeme moci pohodlně uklízet veškeré podlahy v domě či bytě, aniž bychom se z místnosti do místnosti tahali s těžkým přenosným vysavačem a museli neustále řešit, co se zavázejícím přívodním kabelem. Při práci s centrálním vysavačem naopak manipulujeme jen s lehkou hadicí, která je zapojena do zásuvky ve zdi. Zajímavým řešením je také hadice ukrytá v potrubním rozvodu. Při vysávání ji vytáhneme na potřebnou délku (až 15 m) a po dokončení úklidu ji zase necháme zajet pod tlakem zpátky do potrubí.

Centrálním vysavačem spolehlivě vysajeme podlahové plochy i kouty. Pomůže nám v tom lehká hadice se spoustou praktických nástavců. Pořídit si můžeme rozmanité příslušenství, jako jsou speciální kartáče a hubice na podlahu, rotační kartáče, kartáče s LED technologií, kartáče na zvířecí srst, hubice s mopem na citlivé podlahy i vysávací podlahové štěrbiny v kuchyni či předsíni, které nahrazují běžné lopatky a zbaví nás rychle veškerých nečistot. K rychlému úklidu malých ploch a suchých nečistot ve vysoce vytížených prostorách domu (kuchyně, koupelny) se skvěle hodí vysunovací hadice v mini verzi, které se instalují do běžných skříněk a zaberou tak jen minimum prostoru.


Denní úklid v kuchyni a chodbě usnadní podlahová štěrbina. Foto: Beam

Kam s nečistotami?

Jediné, co musíme pro správný a bezproblémový chod centrálního vysavače udělat, je jednou za půl roku vynést zásobník s prachem a nečistotami do popelnice. Pokud by vám však i toto činilo problém, existuje řešení – centrální vysavač s automatickým splachováním do kanalizace, tedy samosplachovací. Prach je na vstupu do centrální jednotky namáčen vodními tryskami a v nádobě je zadržován do té doby, než dojde k jejímu naplnění. Jakmile se tak stane, sondy jednotku vypnou a ta během okamžiku vypustí veškeré nečistoty do kanalizace.

Kolik stojí centrální vysavač?

Mnoho lidí si myslí, že pořízení centrálního vysavače vyjde na statisíce a tudíž se hodí pouze do přepychových vil, ale realita je taková, že kvalitní centrální vysavač, včetně motoru, trubek, zásuvek a instalace odbornou firmou vyjde na částku mezi 20 až 50 tisíci korun podle toho, jaký typ vysavače si vyberete. V celkovém rozpočtu stavby je to jen nepatrná částka. Odměnou za vynaloženou částku je bezúdržbový provoz po dobu mnoha let. Navíc tuto sumu peněz není třeba investovat okamžitě, centrální vysavač je možné budovat na dvě fáze – v té první necháte nainstalovat rozvody potrubí, což vyjde zhruba na 10 tisíc korun, a jakmile si došetříte, necháte do systému zabudovat motor.


Základem spokojeného používání centrálního vysavače jsou dostatečně dlouhé hadice a bohaté příslušenství, které dovolí vysávat všude a vše. Foto: Husky

Chtějte pouze originál

Dejte pozor, aby byl váš centrální vysavač osazen originálními trubkami. Ve snaze ušetřit jsou tyto trubky někdy nahrazovány plastovým vodovodním potrubím. Toto řešení však není nejrozumnější, protože kolena nenavazují a odpadní trubky nemají vnitřní antistatickou úpravu, tak jako mají originální trubky pro centrální vysavače. Úspora tak bude ve výsledku minimální a navíc plastové trubky mohou po čase představovat problém, protože nemají tak dlouhou životnost. Po pár letech se tak budete muset pustit do zbytečné a obtížné rekonstrukce, kdy stejně nainstalujete trubky originální. Nebo budete marně sekat do stěn a podlah, abyste objevili místo, kde se plastová trubka ucpala, nebo kde uniká vzduch. Paradoxem je, že trubky nepatří mezi nejnákladnější součásti centrálního vysavače a tak se šetřit na nich opravdu nevyplatí.

Instalace centrálního vysavače

Jaký je postup instalace centrálního vysavače? Nejdříve se navrhne umístění jednotlivých hadicových zásuvek a poté umístění sacího agregátu - nejčastěji se dává do technické místnosti, nebo garáže. Dále následuje navržení potrubního rozvodu od agregátu k zásuvkám, instaluje se potrubní systém a vnitřní díly zásuvek. Centrální vysavač se nejlépe instaluje během výstavby domu. Když je dům ve fázi hrubé stavby, nejlépe se osazuje potrubí, jehož vyústění do jednotlivých místností se zaslepí nenápadnými víčky a rozvody je možné oživit, až bude dům hotov, nebo až se to bude finančně hodit. Celý systém je kompletován při dokončování stavby, jde o vnější díly zásuvek a osazení sacího agregátu.

Do každého domu?

Centrální vysavače nejsou určeny jen pro novostavby, ale pořídit si je můžete i do starších domů či bytů. Pokud máte strach ze sekání do stěn a s tím spojeným nepořádkem a nutnými stavebními úpravami, můžete si oddychnout. Potrubí může být vedeno i na povrchu a ukotveno speciálními příchytkami. Většinu potrubí je možné rozvést i suterénem, případně technickými místnostmi v domě a zbývající část potrubí v obytných prostorách překrýt sádrokartonem, případně polystyrenovým hranolem. Pro potrubní rozvody se dá použít dokonce i nepoužívaný komín či šachta se stupačkami ústředního topení.

Suché i mokré sání

Výhodou centrálních vysavačů je také fakt, že dokážou pracovat jak v suchém, tak i mokrém režimu. Některé modely umožňují přímo vysávání mokrých nečistot, mají totiž speciálně konstruované motory a tak není nutné při vysávání napojovat hadici na externí separátory. Systém vysavače je možné také nechat doplnit rozvodem vody se speciální čisticí směsí a tak můžete pohodlně umývat podlahy, interiér auta, šamponovat čalouněný nábytek, případně s přidáním dezinfekčního prostředku vytírat v okolí bazénu či sauny. Stačí jen společně s hadicí připojit do vysavačové zásuvky hadičku na přívod centrálního rozvodu čistící směsi. Pomocí speciálních nástavců pak můžete současně umývat i odsávat vodu, která je poté vypuštěna vysavačem do kanalizace.

Žádné alergeny ani bakterie

Centrální vysavače mají ještě jednu podstatnou výhodu a to, že udržují hygienicky čisté prostředí. Během vysávání se do interiéru nedostane sebemenší smítko prachu a nedochází ani k víření ještě nevysátých nečistot. Instalace centrálního vysavače je tak více než vhodná zejména pro alergiky – odstraní prach, ale také další alergeny, plíseň i vlhkost. Centrální vysavač vysaje veškeré nečistoty o velikosti od 0,1 mikronu. Jeho účinnost je tedy 98%, ale i zbylá dvě procenta těch nejmenších nečistot jsou odvedena mimo obytný prostor výfukem.


Většina psů hluk klasického vysavače nesnese a bojí se ho. U centrální vysavače však motor slyšet není, protože je umístěn mimo obytné místnosti. Foto: Husky

Mnohé moderní centrální vysavače mají ve své koncové části vylepšený systém filtrace. Sací jednotky byly doplněny o permanentní filtr s ochranou zabraňující bakteriím růst na těle filtru. Permanentní filtry bývají doplněny přírodní látkou Silpure na bázi stříbra, která na povrchu textilního filtru zabíjí bakterie již v zárodku. Stříbro zároveň zabraňuje šíření bakterií, které jsou původci zápachu. Výhodou těchto filtrů je, že je možné je bez problémů vyprat v pračce, aniž by se antibakteriální schopnosti praním ztrácely. Manipulace s filtry je snadná a zvládne ji každý.

- jpa -