Obvyklá klasika: prachovka a leštěnka

Běžné otírání nábytku měkkým hadříkem je nejrychlejší způsob, ale také nejméně účinný. Zvířený prach se za chvíli opět usadí na své místo. Je to způsobeno obyčejnou zemskou přitažlivostí a statickou elektřinou. Proto výrobci nabízejí řadu přípravků s antistatickým účinkem, například známé Pronto na dřevěný, lakovaný či plastový nábytek. Nezáleží však jen na přípravku, ale na kvalitě prachovky. Klasické „chlupaté“ již dávno nahradily utěrky z umělých mikrovláken, které jsou vhodné ke stírání prachu z nábytku, zrcadel, televizních obrazovek i skleněných ploch. Mikrovlákno povrch nepoškrábe a prach nepustí zpět.

Pouhé zametání podlahy už také není v módě. Účinnější jsou mopy a mechanické či akuzametače na koberce, dlažby, lina i na laminátové podlahy. Aktivní rotující gumový kartáč lze jednoduše vyjmout a opláchnout i se sběracím zásobníkem pod tekoucí vodou. Úklid podlahy u stěn a v rozích je usnadněn přesahem kartáče uzpůsobeným pro vymetání nečistot a nastavitelným kloubem.

Suché či mokré vysávání?

Mezi nejrozšířenější vysavače stále patří typy, které prach „skladují“ v textilních či papírových sáčcích. Luxusnější modely jsou vybaveny rotačním kartáčem připevněným k vysávací hubici. Pro běžný úklid sice vyhovují, ale k dokonalému odstranění prachu nestačí. Jsou vhodné spíš jako doplňující pomocník pro domácnosti s chlupatými miláčky, kde podlahu i bytové textilie pohotově zbaví srsti. Účinnější jsou vysavače, které kromě prachového sáčku mají nádobku naplněnou vodou. Nasátý prach prochází čistícími HEPA filtry, které mají, kromě nejmenších částeček prachu, schopnost pohltit i alergenní látky jako jsou pyl, spóry i škodlivé bakterie.

Čistý dům odshora až dolů

Oproti přenosným vysavačům stojí centrální systém s vyšším výkonem o 10 až 40 procent. Jeho účinnost je dána jednak lehkou a pružnou hadicí, kterou lze vysávat rovnou podlahu, schodiště, ale i obtížně dostupné plochy na vysokém nábytku. Prachový odnímatelný zásobník vysavače je umístěn mimo obytné místnosti a čistí se zhruba třikrát do roka. Některé systémy mají filtry samočisticí, takže manipulace spojená s jejich čištěním zcela odpadá.

Nechte prach strojům - čistí, myjí i suší

Ano je řeč o čistících strojích, které dokáží zbavit i té nejúpornější špíny téměř jakýkoliv povrch – dlaždice, plovoucí podlahu, koberce nebo betonovou podlahu v garáži.

Podlahové mycí stroje povrch vykartáčují, umyjí a usuší během jediného úkonu a tím šetří čas a námahu. Práce i ovládání jsou téměř shodné s obsluhou běžného vysavače.

Parní čističe jsou nejefektivnějším řešením na rozpouštění a odstraňování špíny, skvrn na sedadlech auta, koberci a nábytku. Při čištění kuchyně a koupelny je parní čistič ideální na odstranění špíny a zbytků všeho druhu a dezinfekci jedním snadným krokem.

Vysokotlaké čističe Wapky mají jednoduché ovládání s nastavitelným paprskem vody pro větší i menší plochy. Základní model vysokotlakého čističe je bohatě vybaven příslušenstvím - mycím nástavcem s nastavitelným paprskem vody, rotační tryskou a nádobkou pro nanášení čisticího prostředku. Jsou ideálními pomocníky pro hrubý úklid po rekonstrukci nebo stavebních pracích v bytě či ploch okolo domu.

Vyhlašte prachu boj

1. Zametání raději nahraďte vysáváním a pak vytíráním (novější vysavače dokonce mají i nástavce na vysávání plovoucích podlah). Pořiďte si vysavač s kvalitním HEPA fltrem.

2. Prach utírejte pomalu, nejlépe mikroutěrkou.

3. Nezapomínejte na nedostupná místa, například pod ledničkou či televizí, vnitřky úložných prostor, žaluzie a před zimou očistěte topná tělesa.

4. Lapače prachu jako jsou záclony, závěsy, plyšové hračky či koberce pravidelně čistěte a perte.

Autor: Irena Forejtová