Některé novější typy vysavačů už mají proti zápachu preventivní ochranu - jsou vybaveny aktivním uhlíkovým filtrem nebo granulemi aktivního uhlíku, které snižují nepříjemný zápach, který se při vysávání line celou domácností. Jejich starší bratříčkové ovšem tuto výbavu ještě nevlastní, a tak nezbývá než si s odstraněním nelibé "vůně" poradit nějak jinak.

Pokud nejde o zápach pálící se umělé hmoty a vysavač nehoří, pak je příčina zápachu jinde než ve funkčnosti přístroje. V prvé řadě je vhodné vyměnit sběrací pytlík. V tom se totiž týdny hromadí vysátý prach, vlasy, mikrobi a další nečistoty a mikroorganismy, a právě přes tuto špínu prochází teplý vzduch ven z vysavače.

Pokud nepomůže výměna sáčku, je nasnadě vyměnit všechny filtry ve vysavači. Jsou-li totiž zaneseny, prach se může dostat až k motoru, který jej spálí, a další příčina zápachu je na světě. Před nákupem náhradních filtrů se nejprve ujistěte, zda do svého vysavače potřebujete filtr vstupní nebo výstupní.

U některých starších vysavačů se může stát, že i po výměně sáčku a filtrů vysavač stále zapáchá. I tady se ještě nabízí jedna rada. Na trhu totiž existují vůně určené přímo do vysavačů. Už od 40 korun koupíte několik sáčků s různými druhy vůní od citronu přes cherry, jablko a levanduli až po kokos nebo meduňku. Vedle neutralizace zápachu působí některé vůně dokonce blahodárně na lidský organismus, podobně jako aromaterapie.

Autor: efa

Foto: archiv firmy Miele

Články s podobnou tématikou
Byl jednou jeden vysavač
Centrální vysavač není luxus
Aby se nám doma dobře dýchalo