Samozřejmě není nad prádlo usušené na čerstvém vzduchu a slunci. Jdete-li s dobou, je sušení prádla klasickým způsobem – nejlépe venku - ekologičtější a šetrnější k přírodě. Pokud tedy máte kde sušit prádlo volně, výrazně tak ušetříte. Zahradní sušáky užijí domácnosti v rodinných domcích s možností prádlo vyvěsit na pozemku u domečku a do poslední chvíle využít přirozeného sušení ve venkovním prostředí. Jakmile se však dny začnou krátit a sluníčka ubývá je nutné prádlo sušit doma.

Sušení prádla na půdách domů či na šňůrách natažených na dvorcích před činžovními domy je pro většinu domácností už minulostí. Panelákových sušáren už také ubylo a příliš se nevyužívají. Železné sušáky byly nedílnou součástí výstavby sídlišť v období mezi padesátými a osmdesátými lety. Většina z nich přestala svému účelu sloužit už dávno. Z různých důvodů. Někteří došli k závěru, že vyvěšení prádla na veřejném prostranství není nejbezpečnějším způsobem jeho sušení, a proto mnozí pro sušení prádla nalezli díky skladným sušákům prostor doma. Balkónů a lodžií ozdobených vlajícími kousky prádla je však všude kolem nás stále dost.

Sušáky můžeme rozdělit do dvou kategorií. Sušáky, které rozložíte v koupelně, na terase či zahradě a sušáky, které připevníte na radiátory, stěny, balkony. U druhé varianty je nevýhoda ve velikosti. Problémy nastávají při sušení velkých kusů prádla, například ložního prádla a osušek. Dáváte-li přednost klasickému sušení, je pro vás ideální skládací sušák na prádlo. Když právě nepotřebujete sušit oblečení, sušák jednoduše sklapnete a odložíte do skříně. Zavřené věšáky nezabírají téměř žádné místo, nespotřebovávají energii a obyčejný sušák na prádlo stojí pár stovek.

V panelákových prostorově velmi omezených koupelnách se prádlo stále věší nejčastěji na sušáky nad vanou. Klasické vytahovací sušáky nebo také stropní sušáky, které se pohybují v cenách od 400 do 700 korun, jsou v koupelnách běžným standardem. V žádné domácnosti dnes už snad nechybí nejčastěji používaný klasický sušák rozkládací. Jde jej velmi levně pořídit v marketu i za pouhých dvě stě korun. K výhodám se počítá především snadná přestavitelnost z místa na místo, takže sušit lze kdekoli.

Trh však nabízí i optimálnější a cenově dražší varianty sušáků. Jde například o sušáky vícepatrové nebo sušáky rozkládací po celé délce vany určené k sušení vlněných svetrů. Sušáky jsou vybaveny síťkami na sušení těžkého či jemného prádla a dalšími zlepšováky jako jsou tašky na kolíčky, či ramínka s fixační drážkou, které využijete při sušení venku i za větru. Novinkou jsou také sušáky s nosnou konstrukcí uprostřed umožňující navléknutí prádla na volné pruty po okrajích.

Například značka Vileda však přichází na trh s úplnou novinkou. Nabízí mimořádně lehké sušáky, na kterých můžete sušit prádlo jak doma, tak i venku. Jejich konstrukce je vyrobena ze speciálního povrchu, který chrání před korozí a UV zářením. První - lehčí varianta váží jen 3,1 kg. Sušáky mají bezpečnostní zámky, které umožňují jednodušší manipulaci a skladování. Jeho rozměry při otevření 170 x 53 cm umožňují snadný průchod dveřmi a přenášení z místa na místo. Pořídíte ho za 1 200 korun. Druhá varianta pro náročnější uživatele má tytéž vlastnosti jako předchozí typ, ale má o 0,3 kg vyšší váhu a o 4 m delší šňůru. Celkově tak můžete prádlo sušit až na 20 metrech. Rozměry tohoto sušáku jsou při otevření 174 x 63 cm. Navíc je opatřen praktickým sáčkem na kolíčky či držáky na ponožky. Počítejte s investicí 1 500 Kč. Díky zvednutým křídlům sušáku, která jsou 112 cm vysoko, je možné na ně pověsit i delší kusy prádla, aniž by se ušpinily o zem.

Ideální k sušení rozměrného ložního prádla je tříramenná konstrukce sušáku, protože má o dvacet procent větší rozpětí, než je běžné. Jednoduchý systém umožňuje snadné a pohodlné otevírání, takže sušák nemusí nikde zabírat zbytečně místo. Ani doma, ani venku. Pokud by ovšem i zavřený někomu překážel, lze ho snadno uklidit jinam, protože je vyroben z lehkých materiálů.

Když mohla babička i maminka volně sušit oblečení, ložní prádlo, ručníky hezky na vzduchu, tak co vlastně řešíme? Nebýt touhy po pohodlnějším životě, tak pořád pereme v korytě nebo v potoce a dohlížíme na sušení prádla.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: firma Leifheit