Než vyrazíte do obchodu nebo než se začnete probírat širokou nabídkou myček v e-shopech, měli byste mít jasno alespoň ve dvou základních věcech:
1. Jak velkou myčku budete potřebovat, resp. jak širokou?
2. Chcete myčku volně stojící nebo vestavnou?
Myčky se standardně vyrábějí ve dvou šířkách – 45 cm a 60 cm. Najdeme ale i malé stolní myčky určené do jednočlenných domácností, kanceláří, kde se denně umývá pár hrnků a talířků, nebo na chatu. Velikost myčky volíme jednak dle počtu osob v domácnosti a také dle velikosti a dispozice kuchyně. Pokud v kuchyni není dostatek místa, budete se muset spokojit s myčkou užší, přestože máte početnější rodinu. V ideálním případně je vhodné pro rodinu s více než 3 členy uvažovat o myčce široké 60 cm.
Z údajů uváděných výrobci se dozvíte, že myčky široké 60 cm pojmou až 16 sad nádobí. Co to ale znamená? Většina z nás doma ani 16 sad nádobí nemá. Jedná se tedy o jakousi vzorovou sadu nádobí, která obsahuje 3 talíře (mělký, hluboký a dezertní), skleničku, hrnek a příbor. Z počtu těchto sad si můžete udělat představu, kolik nádobí se do myčky vejde. V praxi ovšem do myčky dáváme také misky a mísy, hrnce a další nádobí, které používáme při vaření. Ono naplnit myčku tak, aby se tam vešlo co nejvíce nádobí a zároveň se všechno důkladně umylo, je tak trochu samostatná sportovní disciplína a každý si u své myčky postupem času najde ten správný postup.
Mohlo by se zdát, že pokud máte v kuchyni dostatek místa, tak je lépe koupit si co největší myčku. Co kdyby... Ovšem pokud bydlí v domácnosti 1 až 2 osoby, které příliš nevaří, je 60 široká myčka na nádobí opravdu zbytečná, pokud ovšem nemá možnost tzv. poloviční náplně, kdy se umývá pouze spodní nebo horní koš. V opačném případě budete zapínat poloprázdnou myčku, což není moc ekonomické, nebo budete mít v myčce několik dnů špinavé nádobí, než se naplní.
Kam a proč kupovat stolní myčku?
Stolní myčky jsou určené především do jednočlenných domácností, kuchyněk menších firem, kde není potřeba ani místo pro velkou myčku, nebo na chatu. Pokud se v duchu ptáte, proč kupovat myčku pro jednu osobu nebo pár hrnečků od kávy v práci, pak je odpověď velmi jednoduchá – úspora času, práce i vody. Ano, i malá myčka dokáže ušetřit ročně desítky litrů vody oproti běžnému mytí nádobí pod tekoucí vodou nebo napouštění dřezu a oplachování.
Vestavnou nebo volně stojící?
Pokud si zařizujete novou kuchyň a myčka je již tzv. v projektu, volte myčku vestavnou, která se stane neviditelnou součástí kuchyně, protože je skryta za nábytkovými dvířky. Některé modely mají přední ovládací panel, oblíbenější jsou ale myčky s integrovaným ovládacím panelem, který se ovládá až po otevření myčky shora. Nevýhodou vestavných myček je právě nutnost integrace do kuchyňské linky. Je potřeba vyrobit dvířka a namontovat je, myčku usadit pod kuchyňskou linku a zapojit.
Volně stojící myčka je ideální volbou do kuchyně, kde vestavba není možná nebo žádoucí. Např. do pronajatého bytu. Myčku si pak můžete bez problémů odvézt a přestěhovat do nového bytu. Nebo bydlíte ve starším rodinném domě, kde je v kuchyni dost místa, ale do rekonstrukce se vám nechce. Myčku je možné umístit na jakékoliv místo, kde je přístup k elektřině, vodě a odpadům. Tedy např. i do koupelny nebo prádelny, pokud v kuchyni není místo. Není to sice moc praktické chodit s nádobím do vedlejší místnosti, ale řešení to je. Volně stojící myčky jsou nejčastěji vyráběny v bílém nebo nerezovém provedení.
Pokud máte jasno v těchto dvou základních parametrech, můžete se vrhnout na porovnávání funkcí jednotlivých myček, množství programů, spotřebu energie a vody a také ceny. Na jednotlivé funkce se zaměříme v dalším článku.
Foto: archiv firem