Základní funkce, které najdeme i u těch nejlevnějších praček
Pokud při nákupu nové pračky sledujete hlavně cenu a spokojíte se pouze se základními funkcemi, můžete mít pračku zhruba od 5 tisíc korun. Mezi základní funkce patří odložený start, aquastop (zabraňuje úniku vody z hadice), dětská pojistka i váhová automatika, kdy pračka sama zváží obsah bubnu a podle naměřeného výsledku optimálně dávkuje množství vody a přizpůsobuje prací program. U všech praček najdete programy na bavlnu, syntetiku, případně vlnu a jemné prádlo, možnost nastavit teplotu praní, samostatné máchání, ždímání nebo naopak vypnutí odstřeďování (používané např. při praní záclon). U některých praček najdeme také regulaci otáček při odstřeďování.
LDC displej je u většiny praček standardem - některé mají i ovládací panel v češtině
Standardní náplň pračky bývá 5 kg suchého prádla. Ovšem stále častěji se i v kategorii levnějších praček setkáte s náplní na 6 kg i více. Některé pračky pojmou dokonce 12 kilo prádla. Záleží samozřejmě na velikosti rodiny a množství prádla. A také na tom, zda má pračka množstevní automatiku. V tom případě můžete i v pračce s větší kapacitou prát méně prádla a pračka si vezme jen tolik vody, kolik na danou váhu prádla potřebuje.
Dalším důležitým ukazatelem je počet otáček při odstřeďování. Výsledkem je více nebo méně vyždímané prádlo. Standard začíná na 1000 otáčkách / minutu a zvyšuje se až na 1600 otáček, což je ideální, pokud prádlo dále sušíte v sušičce.
Pokročilé funkce praček pro efektivnější a úspornější praní
Většina pokročilejších funkcí praček směřuje k šetrnějšímu praní různých druhů tkanin, nižší spotřebě vody a energie a efektivnějšímu praní. Jaké funkce by se vám tedy mohly u nové pračky hodit?
Pračka Candy RapidÓ a funkce Snap & Wash v mobilní aplikaci, která doporučí správný program na základě fotografie hromady špinavého prádla.
Možnost přidání prádla během praní – prací cyklus se pozastaví, dvířka se odemknou a vy přidáte prádlo a pračka pokračuje v praní.
Fuzzy logic nebo šestý smysl – funkce využívají senzorovou technologii, která sama zváží prádlo a rozpozná, jak probíhá praní. Podle naměřených hodnot nastaví délku pracího cyklu, spotřebu vody i pracího prostředku.
Automatické dávkování pracího prášku – samostatná funkce některých praček, která dle váhy a úrovně zašpinění sama dávkuje množství pracího prášku a aviváže.
Program na skvrny – jedná se o intenzivnější praní prádla, může být zapnuto také předepírání a prodloužení pracího cyklu. Nejedná se tedy o zázračný program, který by odstraňoval neodstranitelné skvrny.
Krátké prací programy – hodí se pro denní praní málo zašpiněného prádla, nebo osvěžení prádla. Krátké programy jsou většinou od 15 do 45 minut při nižších teplotách.
Programy na jemné prádlo, outdoorové oblečení apod. – tyto speciální programy perou prádlo velmi šetrně, je vhodné používat také speciální prací prostředky, které zachovají tkaninám jejich vlastnosti, impregnaci apod.
Parní praní
Tak trochu samostatnou kategorií jsou parní pračky, které při praní využívají také páru. Parní generátor přemění vodu na páru, která proniká ke středu vláken prádla. Díky tomu vyčistí i odolné skvrny, prádlo načechrá a odstraní až 99 % alergenů – zejména prachových částic a roztočů. Parní pračky jsou úspornější, protože pára zahřívá vnitřek bubnu rychleji než voda. Pomocí páry lze také osvěžit prádlo, zbavit je nepříjemného zápachu od cigaret nebo přepáleného tuku z kuchyně.
Parní pračky jsou úspornější, perou rychleji, účinněji, prádlo zbavují bakterií a roztočů, jsou méně hlučné a také se prádlo snáze žehlí.
Za všechny tyto výhody si připlatíte, protože většina parních praček je o pár tisíc dražší než pračky bez páry. Nabídka parních praček se ale neustále rozšiřuje, a tak zatímco dříve byly parní pračky záležitostí několika málo značek, dnes je najdeme téměř u všech výrobců ve všech cenových kategoriích.
Autor: redakce
Foto: archiv firem