Počítače a televizory

Než se vyzbrojíte hadrem a přípravkem na leštění, pak byste měli být seznámeni s tím, jaký máte vlastně povrch monitoru. U dnes již běžných matných LCD obrazovek, je nutné připomenout, že pochopitelně nejsou skleněné, nemají tedy ani antireflexní vrstvu a je nutné k jejich čištění přistupovat trošku šetrněji. V první řadě byste měli vždy monitor zbavit hrubých nečistot, což se vám nejlépe podaří speciálním štětečkem, který zakoupíte v prodejnách s elektrotechnikou, nebo můžete využít některý z běžně dostupných prachovek. Ve druhém kroku pak použijte buď suchou utěrku z mikrovlákna, nebo obyčejnou vodu, u starších typů monitorů, které jsou skleněné, je vhodnější použít vodu destilovanou, abyste zabránili porušení antireflexní vrstvy. Nikdy však na monitor netlačte silou. Pokud máte na monitoru nějakou úpěnlivě se držící šmouhu nebo špínu, pak sáhněte po čistících ubrouscích k tomuto speciálně určeným. Jsou napuštěny čistícími látkami, které vám s odstraněním nečistot účinně pomohou. Vybírejte takové, které neobsahují alkohol. Ten totiž může poškodit povrch monitoru. Takovouto údržbu byste měli provádět pravidelně, prodloužíte tak životnost, ale hlavně dobře uvidíte.

Ubrousky na monitory pořídíte například od společnosti Logo. Jsou k dostání v praktické dóze, ze které si odeberete jen potřebný počet. Ubrousky efektivně odstraní nejen prach, nečistoty a mastnotu, ale zároveň vytvoří na povrchu monitoru nebo televize antistatický film, který zabraňuje dalšímu usazování nečistot a prachu. K dostání jsou od sedmdesáti korun za balení, jež obsahuje padesát kusů. Výrobce značky Logo na náš trh dodává také antistatickou a bakteriocidní pěnu, která na sebe po aplikaci váže veškeré nečistoty. Oceníte, že nestéká, ale také její antistatický účinek, který brání dalšímu usazování nečistot. Pořídíte jí za asi sto dvacet korun. Stejným způsobem můžete čistit i moderní televizory, ať už jsou plazmové nebo LCD.

CD A DVD přehrávače

Drobný prach, ať už se jej snažíme zbavit sebevíc, nám proniká i do jemné a citlivé mechaniky našich přehrávačů a počítačů. Následně potom způsobuje špatnou funkci, přeskakování a nekvalitní projekci. Proto je nutné čas od času vyčistit i mechaniku těchto přístrojů. Prvním krokem je použití takzvaného čistícího CD, které má na svém povrchu kartáček, ten při spuštění jednoduše a hlavně jemně vyčistí mechaniku beztoho, aniž bychom jí museli pracně a složitě rozebírat a čistit ručně. Toto čistící CD je možné zakoupit jak pro CD přehrávače, tak i pro DVD. Samotné nosiče v podobě kompaktních disků a DVD občas také odolávají zubu času jen velmi špatně a tak pokud jim čas od času dopřejete čistící kúru, určitě neprohloupíte. Ideální na jejich čištění je obyčejný hadřík z mikrovlákna, který seženete v prodejnách s optikou nebo v prodejnách s fotografickými potřebami. Rozhodně k jejich čištění nepoužívejte tričko, či utěrku, i když je máte hned po ruce. Mohli byste si nosič poškrábat a nenávratně zničit. Samozřejmě, že jsou na trhu k dostání i speciální čisticí prostředky, jedním z nich je například Vittan – CD clean od společnosti Servisol. Tento přípravek ve formě spreje se snadno a rychle používá, stejně tak i odstraní všechny nečistoty a povrch disku zanechá čistý a suchý. Pořídíte jej za necelých sto korun. Při čištění disků vždy dodržujte směr od středu ke kraji disku, nikoliv po obvodu nosiče.

Pokud budete čistit veškerou vaší domácí elektroniku pravidelně, zajistíte si nejen kvalitní přenos obrazu, ale také podstatně delší životnost všech přístrojů. Před koupí výrobků se však vždy ujistěte, že jsou skutečně kvalitní a že nejsou příliš agresivní. Na náš trh se totiž stále častěji dostávají prostředky, které jsou sice velmi účinné, ale také hodně agresivní a zbytečně zatěžují náš organismus. Proto vždy čtěte i ta nejmenší písmenka na obalu, kde se dozvíte, zda výrobek nemůže naleptat sliznici, jak s ním zacházet, aby nedošlo k úrazu i jak jej bezpečně skladovat.

Připravila: Petra Martišková

Foto: archiv firem