Vysavač je snad nejběžnější úklidová pomůcka a najdeme ho v každé domácnosti, na chatě i chalupě. Velmi rychle se díky němu zbavíme prachu, smítek a drobků, a pokud máme kvalitní vysavač, filtry a sáčky (u sáčkových vysavačů), žádné nečistoty se nevíří vzduchem jako u zametání.
Najít ideální nebo dokonce univerzální vysavač, který by splňoval všechny požadavky, není možné. Každý vysavač se hodí pro trochu jiný účel – některé jsou vhodnější na koberce, jiné na tvrdé podlahy, některé se hodí do malého prostoru a jiné naopak do velkého domu.
Základní otázky, na které je potřeba před nákupem znát odpověď:
- Jak velkou plochu budeme vysávat?
- Jakou podlahovou krytinu – koberec nebo tvrdou podlahu?
- Jak často budeme vysavač používat – denně, jednou za týden nebo jednou za měsíc?
- Chceme pouze vysávat nebo využijeme i další funkce? A jaké – mokré vysávání, čištění koberců, vytírání?
- Máte doma psa nebo kočku?
Základní členění vysavačů můžeme pojmout z několika hledisek:
1. Sáčkové vysavače versus bezsáčkové neboli cyklonové.
Obě skupiny mají své příznivce i odpůrce a oba typy mají také prokazatelné výhody i nevýhody. Sáčkové vysavače jsou tzv. lety prověřená klasika, přičemž se neustále zdokonalují materiály sáčků a filtry tak, aby filtrace byla co nejúčinnější a do místnosti se zpět dostalo minimum prachu a alergenů. Sáček navíc působí jako první filtrační vrstva. Jejich výhodou je jednoduchá a pohodlná manipulace, plný sáček jednoduše hodíme do popelnice, aniž by z něj unikal nějaký prach nebo nečistoty. Za nevýhodu lze považovat právě nutnost kupovat sáčky, které často nejsou levné, a také snižující se výkon vysavače s plnícím se sáčkem. Pokud má vysavač fungovat opravdu dobře a vysávat co nejúčinněji, měli bychom používat kvalitní sáčky určené výrobcem, pravidelně je měnit a také měnit filtry. Sáček sice může u některých značek vyjít i na 80 korun, ovšem vydrží třeba 2 měsíce dle intenzity vysávání.
Bezsáčkové vysavače využívají při vysávání cyklonový efekt - pomocí odstředivé síly se od sebe oddělují menší a větší částečky, ty větší zůstávají v nádobě a menší se zachytávají na filtru. U bezsáčkových vysavačů je mnohem důležitější kvalita zpracování a těsnost veškerých dílů, tak aby se prach nedostával nějakou skulinou mimo vysavač. Výhodou je samozřejmě provoz bez sáčku, tedy ušetřené finance za nákup sáčků, ovšem chybí jedna filtrační vrstva a častěji musíme měnit filtry. Obsah nádoby s hrubými nečistotami vysypeme do popelnice, nádobu i některé filtry lze vyčistit a omýt. Bezsáčkové vysavače jsou vhodné např. na chalupu nebo chatu, kam jezdíme na víkendy nebo pouze přes léto. Nádobu po použití vysavače vysypeme, vymyjeme a máme čistý vysavač připravený na další návštěvu. U sáčkových vysavačů se při delší nečinnosti můžou v sáčku množit mikroorganismy a sáček začne časem zapáchat. Výhodou bezsáčkových vysavačů je také stálý sací výkon.
Některé bezsáčkové vysavače mají systém vodní filtrace, kdy se prach a nečistoty zachytávají ve vodě, kterou po použití vylijeme. Tento způsob je hygieničtější než suchá nádoba zachytávající nečistoty.
Na trhu sáčkových i bezsáčkových vysavačů je nabídka opravdu široká a najdeme tam výrobky známých i méně známých značek jako např. vysavač Sencor, Rowenta, ETA, Electrolux, Philips, Concept, Miele, Bosch a další.
2. Tyčové vysavače versus klasické
Tyčové vysavače jsou vhodné zejména do menších prostor, kde chceme mít vysavač neustále po ruce a používat ho třeba i místo smetáku, tedy na tvrdé podlahy. Vysavač může být „zaparkovaný“ někde v rohu místnosti, ve výklenku, a být nestále po ruce. Velmi oblíbený je v domácnostech seniorů, kteří se při úklidu nemusejí ohýbat nebo dávat pozor na přívodní kabel (v případě bezdrátové verze). Velmi často jsou tyčové vysavače ve verzi 2v1 v kombinaci s ručním vysavačem nebo dokonce 3v1 v kombinaci s mopem. Tyčové vysavače mohou ve verzi s přívodním kabelem nebo jako bezdrátový aku vysavač. Výhodou tyčového vysavače je snadná obsluha a skladnost, u modelů 2v1 a 3v1 také ruční vysavač a mop. Pokud máme verzi na baterie, lze jej používat libovolně po celém domě, i v autě. Za nevýhodu lze považovat nižší sací výkon (zejména u levnějších modelů), omezená životnost baterie (u aku verzí) a také nemožnost vysávat např. pod postelí, konferenčním stolkem a dalším nábytkem. Vysavač se tam prostě nedostane.
Přečtěte si také článek Proč si pořídit parní vysavač a pro koho není vhodný?
3. Multifunkční víceúčelové vysavače
Vysavače, které kromě klasického vysávání nabízejí i další funkce jako je mokré vysávání, šamponovaní, mytí oken, vytírání podlah, parní čištění, nafukování matrací apod. Jsou určeny do velkých domácností s různými typy povrchů, kde všechny tyto funkce najdou své uplatnění. Multifunkční vysavače jsou dražší, těžší a celkově robustnější přístroje, které ale disponují vyšším sacím výkonem a spoustou příslušenství.
Autor: redakce
Foto: archiv firem