Jedná se o velice praktického pomocníka, kterého uvítají nejen jednotlivci, ale hlavně rodiny s dětmi. Podle čeho sušičku vybírat, kolik stojí a jak náročná je její údržba? Odpovědi naleznete v našem článku.
Největší výhody domácích sušiček
Rychle uschlé prádlo a absence sušáku, co zabírá místo. To má být vše, co vám sušička nabídne? Rozhodně ne, je toho daleko více a moderní sušičky nabízejí všemožné novinky a vychytávky.
Sušička navíc dokáže zbavit prádlo žmolků, které mohou vzniknout při praní, vhodná je i na zvířecí chlupy. Velkou výhodou je také to, že prádlo není tolik zmačkané, jako když jej vytáhnete z pračky a vysoké teploty v sušičce jej dokážou zbavit alergenů i různých virových částic.
Za mnohem kratší čas než při běžném sušení na vzduchu, dokáže sušička usušit velké množství prádla a vy se tak vždy můžete spolehnout, že budete mít ještě ten den co na sebe.
Podle čeho sušičku vybírat?
Základní proměnnou při výběru sušičky by měla být v první řadě velikost a také druh sušičky. Existuje totiž hned několik základních typů, které se od sebe v určitých ohledech liší. Důležité je hledět i na spotřebu.
Druhy sušičky
Co se týče technických měřítek, můžeme rozlišit především sušičky kondenzační a ventilační. Hlavní rozdíly jsou ve způsobu odvádění vzduchu a také ve spotřebě energie. Při nákupu však nejčastěji narazíte na první jmenovaný typ.
Kondenzační sušička
V případě kondenzační sušičky se vzniklá horká pára přeměňuje na vodu, kterou je následně třeba dostat ze zabudovaného zásobníku, případně napojit sušičku na odpad. Kondenzační sušičky se dále dělí na ty s topným tělesem a na sušičky s tepelným čerpadlem. Ideálnější je druhý jmenovaný typ, protože je energeticky úspornější, a navíc šetrnější k prádlu.
Ventilační sušička
Ventilační sušičky pracují se vzduchem jinak. Nasají ho, ohřejí a ve formě vzduchu opět vypustí ven. To sebou přináší nutnost pořídit trubici na odvod tohoto vzduchu a tento typ sušiček se hodí spíše do větších prostor a provozoven, kde je potřeba prát a sušit více prádla.
Samostatně nebo v kombinaci s pračkou?
Kombinovaná sušička je dobrým řešením v místě, kde není dostatek prostoru. Pokud ale prostor máte, určitě zvolte pračku i sušičku samostatně. Výhodou kombinované sušičky je sice to, že nemusíte prádlo z bubnu vyndávat a hned po uprání dát sušit, ale někdy se může stát, že pračka vypere víc prádla, než je pak schopna usušit. Také chybí mnohé programy, které samostatné sušičky mají.
A jestliže máte dostatek místa nad pračkou, stačí samostatnou sušičku postavit přímo na pračku díky speciálnímu držadlu, takže plochu místnosti nijak nenarušíte. Další výhodou oddělených spotřebičů je i to, že zatímco sušíte jednu várku prádla, už můžete dát prát další. Rodiny s malými dětmi něco takového určitě ocení.
Kam sušičku umístit
V souvislosti s odstavci výše se nabízí otázka, kam je nejlepší sušičku umístit a jaké zapojení bude potřebovat.
Nejčastěji bývají tyto spotřebiče umístěny v koupelnách, ale také v prádelnách nebo dokonce v kuchyních například vedle myčky na nádobí. V drtivé většině případů musí být na daném místě možnost připojit sušičku na odpad a samozřejmě musí být v dosahu elektrické zásuvky.
Asi nejoblíbenější způsob umístění sušičky už jsme zde však zmínili. Jedná se o umístění na pračku.
Jakou mívají sušičky kapacitu a jaké jsou jejich funkce?
V závislosti na počtu členů domácnosti je třeba zvolit dostačující kapacitu nebo naopak takovou, která nebude zbytečně veliká. Obvykle se můžete setkat s kapacitou už od 3 kilogramů, sušičky s největší kapacitou pak zvládnou usušit najednou i 8 kilogramů prádla.
Pro jednočlenné nebo dvoučlenné domácnosti postačí sušičky s kapacitou od 3 do 6 kilogramů, rodiny s dětmi by už měly pomýšlet na vyšší kapacitu.
Co se týče funkcí, ty se u jednotlivých spotřebičů mohou lišit. V základu se však jedná o několik primárních programů.
Můžete se tak setkat s funkcí snadného žehlení, funkcí na odstranění žmolků nebo zvířecích chlupů, či s funkcí sensitive drying. Díky tomuto programu bude prádlo sušeno šetrně a tak, aby bylo vždy jemné a nadýchané.
Velice praktickou funkcí je i odložený start, díky němuž si jednoduše nastavíte, kdy chcete mít prádlo suché (lze odložit až na 24 hodin).
Mezi novinky ve světě těchto spotřebičů patří například i osvětlení bubnu, ovládání přes chytrý telefon nebo tichý noční program.
Péče o sušičku a pravidelná údržba
Péče o sušičku není nijak náročná, ale určitě je zapotřebí. Pokud si vyberete kondenzační sušičku se zásobníkem na kondenzát pak jej musíte pravidelně vylévat.
U každého typu jsou přítomny filtry, které je třeba čistit od nití a zbytků textilií, které se mohou z oblečení uvolnit.
Také byste měli dopřát tomuto spotřebiči dostatek čerstvého vzduchu, s nímž například kondenzační sušičky pracují. Někdy stačí jen vyvětrat nebo otevřít dveře do dané místnosti.
Je třeba také dávat pozor na to, co do sušičky nedáváte. Nevhodné jsou například boty, oblečení s gumovými prvky, objemné věci jako například polštáře, přehozy, deky a podobně.
Zároveň sušičku pravidelně utírejte od prachu.
Vůně do sušičky
Podobně jako aviváž v pračce i v sušičce můžete použít různé prostředky k tomu, aby prádlo hezky vonělo a bylo jemné na dotek. Do sušičky se používají balonky, které se házejí přímo do bubnu sušičky, nebo také vonné ubrousky.
Balónky jsou určeny pro opakované sušení, jejich schopností je celý proces zkrátit a učinit prádlo měkčím. Ubrousky jej navíc ještě provoní a usnadní případné žehlení.
Pokud máte strach, že by se jednalo o zbytečný spotřebič pro vaši domácnost a že byste jej nevyužili, rozhodně tomu tak nebude. Až 8 kg rychle usušeného prádla, příjemná vůně, zamezení nutnosti žehlit i další možné funkce vás určitě potěší.
Autor: Eliška Střelková
Foto: archiv firem AEG, Electrolux