Meteostanice toho umí opravdu hodně a záleží teda na tom, co všechno chcete sledovat a kolik chcete do meteostanice investovat.
Vnitřní jednotku lze zavěsit na zeď nebo postavit na poličku, stolek, knihovnu.
Meteostanice má vždy vnitřní a venkovní jednotku. Zjednodušeně řečeno venkovní jednotka snímá a měří a vnitřní jednotka také snímá a měří a všechny hodnoty zobrazuje na displeji. Rozdíl mezi levnějšími a dražšími meteostanicemi je v tom, co umí změřit a jaké další funkce uživateli nabízí.
Ty nejlevnější meteostanice umí měřit vnitřní a venkovní teplotu, vlhkost vzduchu, ukazují samozřejmě čas, případně fáze měsíce a teplotní trend nebo předpověď počasí. Na jednu vnitřní jednotku lze připojit více venkovních jednotek, většinou 3. V základním balení je ovšem pouze jeden vnitřní a jeden venkovní senzor.
Levnější meteostanice měří teplotu a vlhkost, a ukazují také čas, datum a fázi měsíce.
My se spíše zaměříme na ty dražší modely meteostanic, které umí snímat a měřit ještě spoustu dalších údajů a amatérští meteorologové se s nimi vyřádí. Venkovní senzor zde není pouze „krabička“, která umí měřit teplotu a vlhkost vzduchu, ale složitější zařízení, které snímá rychlost větru, směr větru, dešťové srážky, teplotu, vlhkost, rosný bod, intenzitu světla a UV záření. Naměřené údaje lze díky zabudované Wi-Fi sdílet v rámci globálních veřejných meteorologických platforem jako jsou Weather Underground a Weathercloud, Weather Observations a Ecowitt. Naměřenými a sdílenými údaji tak pomáháte dalších uživatelům těchto platforem. Meteostanice vám prozradí aktuální předpověď počasí na 12 až 24 hodin dopředu a sledovat s ní můžete i vývojové tendence. Záznamy minimálních a maximálních hodnot, které přístroj naměří, máte k dispozici v jeho paměti i s uvedením data a času a za uplynulých 24 hodin můžete pracovat i s hodinovými záznamy.
Venkovní senzor měří teplotu, vlhkost, rychlost a směr větru, intenzitu slunčního svitu a UV záření.
Některé meteostanice lze propojit také s mobilní aplikací a tak můžete pohodlně na svém telefonu sledovat počasí u vás doma, i když jste třeba v práci nebo na dovolené.
K čemu jsou tedy chytré meteostanice dobré, když máme předpovědi počasí a aplikace v telefonu?
Díky chytré téměř profesionální meteorologické stanici si změříte údaje přímo ve vašem bydlišti a nemusíte se spoléhat na údaje z několik kilometrů vzdáleného místa. Budete mít přesné informace o teplotě, vlhkosti, tlaku, intenzitě slunečního svitu, rychlosti větru apod. a můžete tyto hodnoty využít pro plánování práce na zahradě (bude pršet=nemusím zalévat, bude horko a sucho=musím pořádně zalít zahradu, bude mrznout=musím zakrýt choulostivé rostliny apod.), pro plánování výletů, s naměřenými hodnotami tlaku vzduchu pracují také rybáři, kteří díky tomu dokážou odhadnout, zda budou brát ryby apod.
Velký dobře čitelný displej je základ.
Alarmy, které si lze v meteostanici nastavit, vás můžou upozornit na změny tlaku a tudíž blížící se déšť, na změny teplot, rosného bodu, UV indexu, indikace možnosti bouřek apod.
V neposlední řadě je chytrá meteostanice také skvělá zábava pro všechny nadšené amatérské meteorology, které baví sledovat všechny dostupné údaje. A velmi často to baví také děti – malé vědce, kteří s nadšením sledují změny počasí a můžou je porovnat s předpovědí.
Meteostanici si můžete vybrat i v bílé nebo stříbrné barvě
Dražší meteorologické stanice, které můžeme nazvat jako profesionální nebo poloprofesionální, stojí zhruba od 4 tisíc až 10 tisíc korun.
Text: redakce
Foto: archiv firem