Akumulátorové vysavače jsou dostupné jako tyčové podlahové vysavače, ruční vysavače, případně jako vysavače 2v1, kdy se z tyčového vysavače jednoduše oddělí ruční vysavač a lze jej používat samostatně např. pro vysávání sedačky, čalounění v autě, drobků na stole apod. V poslední době se objevují také akumulátorové vysavače 3v1, což znamená, že kromě tyčového a ručního vysavače funguje vysavač i jako mop. V jednom kroku je podlaha zbavená prachu, hrubých nečistot a je zároveň také vytřená. Velmi praktické, pokud máte malé děti a psy nebo kočky, které chodí ven. Např. vysavač Philips PowerPro Aqua 3v1 je ideální pomocníkem do každé rodiny. Je lehký, snadno ovladatelný, stírací mechanismus se nasazuje pomocí magnetů a na jedno nabití vydrží vysávat až 60 minut.
Akumulátorové vysavače jsou nejčastěji bezsáčkové - využívají cyklonový efekt pro oddělování hrubých a jemných nečistot. Hrubé nečistoty se zachytávají v nádobce a jemné nečistoty a prach zachytí filtry. Do místnosti by měl odcházet čistý vzduch, pokud je vysavač kvalitní, má kvalitní filtry a všechny díly dokonale těsní. Ideální vyprazdňování nádoby je jednoduché, rychlé a hygienické, tak abychom nepřišli do styku s právě povysávanou špínou.
Na co si dát při nákupu pozor?
1. Baterie
Baterie je u akumulátorového vysavače alfou a omegou. Dávejte přednost Li-ion baterii, které nevadí nabíjení při jakémkoliv stavu baterie a naopak používání až do úplného vybití snižuje její životnost. Ta se pohybuje obvykle kolem 300 – 350 cyklů, což znamená, že pokud budete vysavač používat intenzivně každý den, vydrží vám baterie zhruba rok a pak budete muset koupit novou.
Sledujte kapacitu baterie, která ovlivňuje výkon vysavače a jeho výdrž na jedno nabití. Některé vysavače vydrží na jedno nabití vysávat až 75 minut, průměrná doba u většiny vysavačů je však kolem 30 minut. Doba nabíjení se pohybuje v rozmezí 3 – 5 hodin, ovšem najdou se i vysavače, které se nabíjejí 12 hodin. Baterie s nejmenší kapacitou najdeme u samostatných ručních vysavačů, které jsou určeny spíše ke krátkodobé akci.
2. Hmotnost a rozměry vysavače
U ručních i tyčových vysavačů platí, že čím lehčí, tím lepší pro pohodlnou manipulaci. Celou váhu přístroje totiž držíte v ruce a je rozdíl, jestli vysáváte celý byt s váhou 2 kg nebo 6 kg. Ty nejlehčí tyčové vysavače váží kolem 2,5 kg.
Některé typy vysavačů jsou vybaveny teleskopickou rukojetí, která se přizpůsobí každé postavě.
U většiny větžných typů tyčových vysavačů se bohužel nedostanete díky tvaru těla vysavače pod nábytek. Ovšem existují i výjimky.
3. Filtry
Zárukou zdravého ovzduší v domě je dokonalé utěsnění vysavače a filtry, které zachytí i ty nejmenší částice jako jsou mikroorganismy, bakterie, pyly a další alergeny. Filtry jsou u cyklonových vysavačů zpravidla omyvatelné, což ale znamená, že také musí po vyčištění vyschnout.
4. Příslušenství a doplňkové funkce
Před nákupem si rozmyslete, co všechno budete vysávat a jaké další funkce a příslušenství využijete.
Pokud máte doma psa nebo kočku, bude se vám hodit rotační kartáč na zvířecí chlupy.
Užitečná je také možnost regulace sacího výkonu, protože nepotřebujete maximální výkon na tvrdé podlahy a déle vám vydrží baterie.
Na tvrdé podlahy se hodí měkčená kolečka.
Praktická je tzv. parkovací poloha, kdy vysavač stojí sám v horizontální poloze, kamkoliv ho postavíte. Někomu může vyhovovat i možnost uchycení na zeď. Některé tyčové vysavače mají sklopnou rukojeť a jsou tak ještě skladnější.
LED osvětlení umístěné přímo na hubici vám osvětlí tmavé kouty, prostor pod nábytkem apod.
Na závěr si shrňme i nevýhody akumulátorových vysavačů:
- oproti vysavačům do sítě mají nižší sací výkon,
- s většinou tyčových vysavačů se nedostanete pod nábytek,
- životnost baterie není neomezená – v praxi to znamená, že při častém používání budeme muset třeba po 2 letech kupovat novou baterii. Je dobré si hned při nákupu nového vysavače zjistit typ baterie, její dostupnost a cenu.
Přečtěte si také článek Vybíráme tyčový vysavač – bezdrátový aku nebo raději s kabelem?
Autor: redakce
Foto: archiv firem