Největším nepřítelem čisté pračky je vlhkost. Nechávejte proto po každém praní dvířka pračky otevřená, aby buben a těsnění řádně vyschlo. Vlhko a teplo, které v koupelnách nebo prádelnách většinou je, je ideální živnou půdou pro bakterie a plísně, které jsou původci zápachu. Pravidelně čistěte také gumové těsnění na okraji bubnu pračky. Většinou tam najdete vše, co v pračce nemá co dělat – různé malé předměty z kapes jako jsou mince, obaly od bonbónů, kapesníky a jiné úlovky. Po každém praní gumové těsnění zkontrolujte, vše z něj vyndejte a vysušte hadříkem.
Po každém praní zkontrolujte gumové těsnění a vysušte ho
Pravidelně, ideálně po každém praní, byste měli vyčistit a vysušit také zásobník na prací prášek. I v případě, že používáte prací kapsle a dáváte je přímo do bubnu pračky, byste měli zásobník alespoň vysušit. Pokud dávkujete sypký nebo tekutý prací prášek a aviváž do zásobníku, dříve či později budou v zásobníku zbytky prášku a následně i usazeniny nečistot. Pak nezbývá než zásobník vyjmout a pořádně ho s pomocí hadru, houbičky a teplé vody umýt a zbavit všech nečistot, nánosů a slizu. Čím častěji budete zásobník čistit, tím méně času a práce vám to zabere.
V případě většího znečištění zásobníku jej vyjměte a důkladně umyjte
Jednou za 1 až 3 měsíce (v závislosti na tom, jak často perete) vyčistěte filtr pračky. Před čištěním filtru si připravte plochou misku nebo savý hadr či ručník, protože po otevření filtru z něj vyteče trochu zbytkové vody. Filtr najdete na přední straně pračky, většinou vlevo dole, za krytem, který jednoduše otevřete a pootočením vyndáte filtr. Pořádně ho omyjte teplou vodu a případně vyjměte předměty, které filtr zachytil.
Plísně a zejména bakterie spolehlivě zničí vysoká teplota. A přestože běžně perete na 40°C, jednou za čas vyperte na vyšší teplotu 60 nebo 90°C. Např. ručníky nebo úklidové hadry.Vysoká teplota odstraní většinu bakterií, virů a plísní a zmírní i případný zápach.
K desinfekci a čištění pračky přispívají také některé funkce praček, např. parní praní,
Vezměte si na pomoc chemii nebo přírodní prostředky
Jsou místa, kam se při běžném čištění nedostanete a je dobré vzít si na pomoc k tomu určené přípravky nebo zvolit ekologickou variantu a použít např. ocet. Existují přípravky odstraňující vodní kámen, který se usazuje zejména na topném tělese a to pak méně hřeje. Další přípravky zabraňují usazování nečistot a mastnoty v celé pračce včetně zásobníku na prášek a odtokové hadice. Tyto speciální čistící přípravky (většinou se jmenují prostě Čistič pračky) se nalijí nebo nasypou do zásobníku pracího prášku a spustí se prací program bez prádla o teplotě, kterou udává výrobce konkrétního čističe.
Pokud nechcete používat chemii, můžete sáhnout po ekologických čističích nebo obyčejném octu, který nalijete do zásobníku nebo přímo do bubnu pračky (zhruba 400 ml) a spustíte pračku na 90 °C. Ocet spolu s vysokou teplotou odstraní vodní kámen, nečistoty, zápach i bakterie. Z domácích čistících prostředků můžete použít ještě kyselinu citrónovou ve stejném množství jako byste dávkovali prací prášek. A opět zapnete pračku na vysokou teplotu. Skvělým pomocníkem při čištění pračky, ale i praní a čištění dalších míst v domě je prací soda. Tu lze kromě čištění pračky použít na výrobu domácího pracího prášku, namáčení špinavého prádla, odmašťování mastných plechů v kuchyni, na výrobu domácích tablet do myčky nádobí, k čištění domácího odpadu a kanalizace i čištění stříbra.
Mohlo by vás zajímat také Jak správně čistit kávovar, aby stále dělal dobrou kávu?
Text: redakce